Batı Trakya'da iftar coşkusu

Batı Trakya'da iftar coşkusu

Gümülcine ve İskeçe’deki köylerde yaşayan Müslüman halk, ramazan süresince başta seçilmiş müftüler olmak üzere azınlık dernekleri ve köy heyetlerince gerçekleştirilen iftar programlarında buluşarak gelenekleri devam ettiriyorlar.

Batı Trakya'da iftar coşkusu

İSKEÇE

Batı Trakya’daki Müslüman Türkazınlık iftar geleneklerini aksatmadan sürdürüyor. Köylerde yemekler hazırlanıyor, insanlar davet ediliyor ve büyük bir iftar coşkusu yaşanıyor. Gümülcine ve İskeçe’deki köylerde yaşayan halk, ramazan süresince başta seçilmiş müftülükler olmak üzere azınlık dernekleri ve köy heyetlerince gerçekleştirilen dini etkinlik ve geniş katılımlı iftarlarda buluşarak bölgede ramazan ile bütünleşen gelenekleri devam ettiriyor.

Ramazan gelmeden ev ve camilerin temizlenip kireçle boyandığı Gümülcineve İskeçe’de iftar saati, Türk mahallelerinde atılan fişeklerle duyuruluyor. Gönüllü gençlerin iftar öncesi çaldığı davulların sesi de iftar saatinin yaklaştığını haber veriyor.

Gümülcine şehri yakınlarında bulunan Yatsıköy’de gerçekleştirilen geniş kapsamlı iftar yemeği köy halkı tarafından hazırlandı. İftardaki buluşma coşkusu görülmeye değerdi.
Diğer taraftan bölgedeki en büyük Türk köylerinden İskeçe’ye bağlı Dolaphan’da köy halkının önceki akşam cami avlusunda düzenlediği toplu iftar, dağlık kesimde yaşayan soydaşların bir araya gelmesine vesile oldu.

İftarda konuşan İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, “Toplu olarak yapılan iftarların büyük faydası var. İnsanlarımız kaynaşıyor, geleneklerimizin güzelliğini yaşıyorlar” dedi.

banner179
YORUM EKLE
YORUMLAR
yaşar uyan
yaşar uyan - 1 yıl Önce

Veri hazırlama ve Kontrol işletmenleri neden faydalanamıyor 1.4 ün deyiz

SIRADAKİ HABER