Açık kadrolar için yeni alım yapılmasına karşıyız.

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, geçici çalışan Kur’an kursu öğreticilerine "fahri" denmesinin toplumda yanlış algıya neden olduğunu belirterek konuyla ilgili açıklama yaptı.

Açık kadrolar için yeni alım yapılmasına karşıyız.


“Fahri” olarak nitelendirilen geçici görevli Kur’an kursu öğreticilerinin toplumda sanki gönüllülük esasına göre çalışan din görevlisi gibi algılandıklarını belirten Türüt, konuyla ilgili olarak geçici görevli Kur’an kursu öğreticilerinden kendilerine çok sayıda mağduriyet yaşandığına dair şikâyet geldiğini ve bu hususta Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirleyici olacağını ifade ederek şunları söyledi:

Fahri İbaresi Kaldırılmalıdır.

“Öncelikle geçici Kur’an kursu öğreticilerinin unvanından “fahri” ibaresi kaldırılmalıdır.

Kadrolularla aynı vazifeyi gören geçici Kur’an kursu öğreticileri, toplumda kendilerine gönüllülük esasına göre çalışan din görevlileri gibi bakıldığını belirtiyorlar ve bunun mağduriyetini yaşadıklarını ifade ediyorlar. Kadrolu Kur’an kursu öğreticilerinden hiçbir farkı olmayan geçici Kur’an kursu öğreticilerinin, toplumun kendilerine hem ‘fahri olarak çalışıyorsunuz hem de kadro isteyerek özlük haklarınızın düzenlenmesini istiyorsunuz,’ şeklinde aşağılayıcı ve yaralayıcı ifadeler kullanıldığını belirtiyorlar. Gerçekten, “fahri” ibaresi rencide edicidir. Bunu yeniden düzenlemekte Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevidir.

Diyanet teşkilatlarında “fahri” denen geçici Kur’an kursu öğreticileri ve vekil olarak görev yapan din görevlileri KPSS ve DHBT Sınavlarına girerek yeterliliklerini almakta ve ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan sözlü sınavlarda başarı göstererek görevlerine başlamaktadırlar. Kadrolu din görevlilerinin mesleki bilgilerine sahip ve donanımlıdırlar. Ayrıca asgari ücretin altında maaş almaktadırlar.

 “Fahri” olarak nitelendirilen geçici Kur’an kursu öğreticileri sınavlarda başarı gösterdikten sonra müftülüğün teklifi ve Valilik makamının onayı ile görevlerine başlamaktadır. Yani toplumda algılandığı gibi gönüllülük esasına göre çalışmıyorlar. Bunlarda aile geçindiriyorlar. Çoluk çocuk okutuyorlar. Bunlara, “hem gönüllü çalışıyorsunuz hem de maaş istiyorsunuz” demek akıl izan dışıdır, vicdanları yaralar.

Hükümet tarafından hazırlanmakta olan yeni bir torba yasa var.

“Vekil ve fahrilere müjde,” “Vekil ve fahrilere kadro verilecek” şeklinde basında haberler çıkıyor. Diyanet’e yeni alımlar yapılacağına yönelik sürekli haberler okuyoruz. Diyanet teşkilatlarında çalışan 15 bine yakın geçici görevli Kur’an kursu öğreticisi, 2 bin civarında da vekil imam hatip ve müezzin kayyım ve İŞKUR aracılığıyla alınan din görevlileri bulunuyor. Açık kadrolar için yeni alım yapılmasına karşıyız. Öncelikle halen teşkilat bünyesinde geçici ve vekil olarak görev yapan din görevlilerine kadro verilerek açık doldurulmalıdır. Kadro hakkı halen çalışmakta olanların hakkıdır. Sayın hükümet yetkililerinin sağduyulu düşünmelerini istiyoruz. Gerçekçi olmalarını ve halkımızın din hizmetlerini zamanında ve en verimli şekilde almalarını sağlamak için mağduriyetleri gidermelerini bekliyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2018, 14:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nercan
Nercan - 1 yıl Önce

Herkes fahrilik yapıyor. Neden peki? Diyanet nasılsa kadro alır diye. Lise mezunu, önlisans mezunu olarak öğretmenlik yapan nerede görülmüş? Hafızalara sözüm yok. Hafız fahrilere kolaylık sağlanabilir. Ünv. Okuyan atansin. Diyanet çıtayı yukseltmeli.

Nercan
Nercan - 1 yıl Önce

Kimse fahrileri zorla çalıştırmıyor. İsteyerek gelip müracaat ediyorlar. Nasılsa diyanet kadroya alir diye çalışan o kadar çok fahri var ki. Bu işin kolayına kaçmak bence. Eğitim şartlarını düzeltip atama verilmesi daha iyi. Eğitim düzeyi+ sınav+ mülakat olursa adil bir şekilde olur. Çünkü kimse kimseyi zorla fahri çalıştırmıyor.

iyi de kardeşim
iyi de kardeşim @Nercan - 1 yıl Önce

hafızlarda mağdur oldu hafızlarada ihl engeli geldi 4 yıllık okuyanlarda mağdur oldu ihl mezunu olup kadrolu olanda var yani diyanette üniversite şart değil

Aysun Cetin
Aysun Cetin - 1 yıl Önce

Kesinlikle katiliyorum .2013 ten bu yana fahri olarak gorev yapiyorum .Kadro kesinlikle bj konuda deneyimli olanlarin hakkidir

Adem Özçelik
Adem Özçelik - 1 yıl Önce

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 23 Mayis 2017 tarihinde yapılan mülakatta başarılı olup göreve başlayan mağdur iskur imam hatibiyim. Temizlik iscisi statusunde bile olsak bu görevi bir peygamber mesleği olarak gördüğüm için yürüttüğümü, sevdiğim için ifa ettiğimi bilmenizi isterim. Biz bu mesleği sıradan bir meslek gibi değerlendiremeyiz. Bu meslek her şeyden önce peygamber mesleğidir. Peygamber mesleği temizlik işçisi olarak adlandırılmamalıdır. Evli ve iki çocuk babası olarak kış şartları altında görevimiz 05 Mart 2018 tarihinde bitiyor.Biz hakkımızla kazandığımız görevimizin devamlılığını istiyoruz. Çünkü mülakatta en başarılı olanlar arasından bu göreve seçildik. Eski diyanet işleri başkanı Sayın Mehmet Görmez hocamızın talimatı bu yöndeydi. Bu millete yazık gunahtir hayalleri umutları olan bu insanların hakkını odeyemezsiniz.

bayram okumuş
bayram okumuş - 1 yıl Önce

KPSS+dhbt sınav sonucuna bakılarak diyanetin geçici imam alım duyurusu sonucu il müftülüklerinde yapılan mülakat yapılmış 70 puan baraj tutulmuş en yüksek puandan başlanarak görev yeri seçilmiş göreve başlandıktan 10 gün sonra maliye bütçe vermiyor diye iş kur typ proğramına kaydırılarak 4995 imam mağdur edilmiştir. Alım ilanında , müracaat şartlarında , müracaat ederken , mülakat öncesi ve sonrasında , görev yeri seçerken ve göreve başlarken iş kur ibaresi yazılı ve sözlü olarak bize söylenmezken göreve başladıktan 10 gün sonra işkura kaydırarak typ temizlik işçisi adı altında bu imamlara hakaretvari davranan sistem yanlışından dönüp hakları iade etmeli aksi takdirde bu vebalı dünya ahiret çekmek durumundalar.

Zeynep
Zeynep - 1 yıl Önce

Hakeden haketmeyen herkesi alsınlar fahri göreve sonra da ordan kadroya alsınlar, hakeden o kadar sınava girip yüksek puan alanlar da kalsın ortada!!

Imame
Imame - 1 yıl Önce

Bende kaç senedir vekil olarak kkö yapıyorum ama her zaman kpss ve dhbt den yüksek puanlarım oldu ama bir işe yaramıyor çokta başarılı bir kkö olmama rağmen hala sınav la alınıyoruz vekillik yapıyorum ne diyeyim sözün bittiği yer dedikleri bu olsa gerek

Ziya yılmaz
Ziya yılmaz - 1 yıl Önce

Çalışıp kadro alsınlar alamıyorlar sa illada bu işi yapmak zorunda değiller gönüllülük işi diye birşey kabul etmiyoruz.önce gönüllü sonra kadro alınca artistlik yapıyorlar bırakın bu ayakları işçi olarak çalışan milyonlar var bu ülkede biraz empati yapın...


SIRADAKİ HABER