650 Yıllık Köyün Cami Hasreti Sona Erdi

650 yıllık köyün cami hasreti sona erdi

650 Yıllık Köyün Cami Hasreti Sona Erdi

Sivas'ın Akıncılar ilçesinde 650 yıllık geçmişi olarak  bilinen ve köy statüsünden mahalleye dönüştürülen İkizyurt Mahallesi'nde, hayırsever iş insanı tarafından yaptırılan cami dualarla ibadete açıldı. 

Akıncılar ilçesinde 650 yıllık geçmişe sahip olduğu söylenen ve köy statüsünden mahalleye dönüştürülen İkizyurt Mahallesi'nde, hayırsever bir iş adamı  tarafından yaptırılan caminin ibadete açılmasıyla 650 yıllık cami hasreti sona erdi

İlçeye 8 kilometre mesafede bulunan İkizyurt Mahallesi'nde, mahalle sakini Afer Varol, arsasını cami yapılması için bağışladı. İstanbul'da yaşayan iş adamı Ümit Sözcü de caminin yapımını üstlendi. 

İnşaatı biten caminin ibadete açılışı dolayısıyla bir açılış düzenlendi. 

Törende konuşan Kaymakam Tayfun Deli, Türkiye'nin hayır konusunda dünyada örnek bir ülke olduğunu belirtti.

Hayır işlerinin özellikle bizler için unutulmaması gerektiğini söyleyen Kaymakam Deli, "Dünyanın milli gelirine göre en çok hayır yapan ülkesiyiz. Koskoca Amerika bizim kadar hayır yapamıyor. Yetimlere, garibanlara her zaman sahip çıkan, yardım eden ülke biziz. Bu caminin yıllar sonra ilk defa bu mahallemize yapılmasında emeği olan, arsasını bağışlayan ve caminin yapımını üstlenenlere teşekkür ediyorum." dedi.

650 yıl sonra camiye kavuştular 

İkizyurt Mahallesi Muhtarı Edip Kılıç da mahallenin geçmişinin 650 yıl öncesine dayandığını söyleyerek, "Mahallemizde cami olmadığı için ibadetlerimizi ilçe merkezine veya komşu köylere giderek yapıyorduk." diye konuştu.

İş insanı Ümit Sözcü ise duygu dolu  anlar yaşadığını belirterek, "Rabbim bu yaptığım hayırları inşallah anneme gösteriyor. Benim için doyduğum yer de kıymetlidir, fakat doğduğum yerler de kıymetlidir." şeklinde konuştu.

Akıncılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Murat Sevinç ise , yerleşim yeri kurulduğu günden bu yana  hiç camisinin olmadığını dile getirdi.

"İlk defa ezan sesi duyuldu"

 Sevinç sözlerine şöyle devam etti, "İş insanımız Ümit Sözcü, bu konuda duyarlılığını gösterdi. İlk defa ezan sesi duyuldu, mahallemizde ilk defa namaz kılacağız." şeklinde konuştu. 

İlçe Müftüsü Osman Aluç'un yapmış olduğu duanın ardından kurban kesilerek caminin açılışı gerçekleştirildi.

Camide kılınan ilk namaz sonrasında, cemaate yemek ikram edildi..

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER