611 YILLIK CAMİ TAŞINDI !

Hasankeyf’te 611 yıllık Süleyman Han Camii’nin taşınmasına karar verildi. Tarihi caminin mimari harikası minaresi ise taşları tek tek sökülerek geçici koruma alanına getirildi..

611 YILLIK CAMİ TAŞINDI !

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapımı tamamlanan, Ilısu Barajı nedeniyle Batman'ın Hasankeyf İlçesi'ndeki tarihi eserlerin taşınmasına devam edildi. Daha önce tarihi köprü ve türbeler baraj gölü sahasından çıkartılırken, sıra 1407 yılında Süleyman Han tarafından inşa ettirilen Süleyman Han Camii'nin 36 metre yüksekliğindeki minaresine geldi. Caminin bütün olarak taşınma imkanı bulunmadığı için minarenin taşları tek tek söküldü ve vinç yardımıyla indirildi. Taşlar numaralandırılarak paletler üzerinde Hasankeyf Kültürel Park Alanı'ndaki geçici koruma alanına taşındı. Sökülen taşların aslına uygun şekilde birleştirilme işlemleri de başlatıldı..

BÜYÜK KEŞİF
Hasankeyf'tekı tarihi eserlerin taşınması için başlatılan arkeolojik kazı çalışmalarında 9 adet Eyyubi Hanedan mezarı ortaya çıktı. Mezarlardan birinin ise Eyyubi Sultanı Süleyman Han'a ait olduğu tespit edildi. Sultan Süleyman Han'a ait olan ve kişisel özel eşyalarının bulunduğu ahşap sanduka da bulundu.

HABERLERİMİZ İÇİN MOBİL UYGULAMA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER