Mehmet Görmez: Diyanet olarak cemaat ve tarikatlarla görüşseydik bu ihtilaflar olmayacaktı

Mehmet Görmez: Diyanet olarak cemaat ve tarikatlarla görüşseydik bu ihtilaflar...

Mehmet Görmez: Diyanet olarak cemaat ve tarikatlarla görüşseydik bu ihtilaflar olmayacaktı

Mehmet Görmez: Diyanet olarak cemaat ve tarikatlarla görüşseydik bu ihtilaflar olmayacaktı, cemaat, tarikat ve cemiyetin Görmez’in görev sırasında yapacağı ortak bildirinin akıbeti sorusuna dair açıklama


Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, başkanlığı döneminde cemaat ve tarikatlarla toplantı yapacaklarını ancak görevden ayrıldığı için gerçekleşmediğini söyledi.

İlim Kültür ve Eğitim Vakfı İKEV’in Tecrübe Konferansları çerçevesinde üniversiteli gençlere hitap eden Görmez, ilmin din ve fen diye ayrılamayacağını belirterek, “Fıkıh, kelam, tefsir ne kadar dini ilim ise fizik, kimya da o kadar dini bir ilimdir” dedi.

Görmez, Millî Gazete muhabiri Tolga Saçıkaralı’nın 38 cemaat, tarikat ve cemiyetin Görmez’in görev sırasında yapacağı ortak bildirinin akıbeti sorusuna çarpıcı bir açıklama yaptı. Ortak söylemin zamanında yapılmadığı için bugünkü itilafların doğduğunu ifade eden Görmez, “Görev yaptığımız dönemde yardımcımız olan bugün de İstanbul müftülüğünü yürüten Kamil Bey ve beraberindeki heyet, Türkiye’deki önde gelen belli cemiyet ve tarikatlerle 38 görüşme yaptılar. 

39. görüşme de benim ile olacaktı. Türkiye’de ulemanın ortak bir sesi olsun istedik ama olmadı. 

Görev süremiz sona erdi. Eğer ortak ve kardeşçe bir açıklama yapılabilseydi bugünkü ihtilaflar yaşanmayacaktı” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2018, 17:01
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER