İmam Maaşı Ne Kadar?

2019 İmam Maaşları Ülkemizde her geçen gün cami sayısı artmaktadır.

İmam Maaşı Ne Kadar?

Son rakamlara göre Türkiye’de toplam 84 bin 684 cami bulunuyor. Diyanete bağlı olarak çalışmakta olan personellerin 2/3’lük bir kısmını imam ve müezzinler oluşturuyor. Merak edilen konu ise imam ve müezzinlerin ne kadar maaş aldıkları. İşte bu haberimizde sizlere imam ve müezzinlerin aldığı maaşları açıkladık.

İmam Maaşları Ne Kadar?

Öncelikle imam olunabilmesi için takip edilebilecek yolları sıralayalım. İmam olunabilmesi için başvurulabilecek yollardan ilki İmam Hatip Liselerinden mezun olunmasıdır. Ülkemizde 4000’den fazla İmam Hatip lisesi bulunmaktadır ve bu okullarda dini eğitim verilmektedir. Bu okulların tamamlanması sonrasında İmam olunabilmektedir. Diğer bir yöntem ise düz liselerden mezun olan kişilerin İlahiyat Fakülteleri’ne başvurmalarıdır. Ön Lisans eğitimi ile birlikte İlahiyat Fakülteleri, kişilerin imam olabilmelerinde kullandıkları diğer yöntemdir. Okulun bitirilmesi sonrasında Din Hizmetleri Alan Bilgisi sınavına girilmektedir.

İmam Olmak İçin Gereken Koşullar

banner178
Devlet memurluğu alanında çalışmakta olan imamların 657 sayılı devlet memurları kanununun 48. Madde A bendinde yer alan koşulları sağlamaları gerekmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nı din hizmetleri sınıfında çalışan kişilerde talep ettiği Ortak Nitelik koşullarının sağlanması gerekmektedir. İmam hatip lisesi seviyesinde dini eğitimin alınmış olması gerekmektedir. Lisans mezunlarının KPSS B grubu KPSSP 124 türü üzerinden, ön lisans mezunlarının KPSSP 123 ve orta öğrenim mezunlarının KPSSP-122 türü üzerinden en az 60 puan almaları gerekmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda sözleşmeli bir pozisyonda görev alınılmamış olması gerekmektedir.

İmam Maaşları

2019 senesinde İmamların aldıkları maaşlar devlet memurları ile benzerlik göstermektedir. Görevine yeni başlamış olan imamlar 3150 TL kadar bir maaş almaktadırlar Çalışılan sene sayısı yükseldikçe maaşların hesaplanmasında etkili olan parametreler de değişiklik göstermektedir bu yüzden maaş tutarları da değişmektedir.

İmam Maaşı Hesaplanması

İmam maaşlarının hesaplanmasında dikkat edilen birkaç faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden biri imam maaşlarının hesaplanırken, eşi olan ve eşi çalışmayan imamlara ek ödeme yapılmasıdır. Diğer bir faktör ise evli olan ve çocuğu olan imamların 6 yaşından daha küçük olan evlatları için ve 6 yaşından büyük olan evlatları için farklı tutarlarda ödenek almaktadırlar.


 

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER