Reklam

Emine Erdoğan: Kadın Hakları Konusunda Ne Yazık ki İslam Mahkum Ediliyor

Emine Erdoğan, kadın il müftü yardımcıları ve başvaizlerle bir araya geldi

Emine Erdoğan: Kadın Hakları Konusunda Ne Yazık ki İslam Mahkum Ediliyor
19 Şubat 2020 - 10:04 - Güncelleme: 19 Şubat 2020 - 10:37

Emine Erdoğan programda yaptığı konuşmada, kadın, çevre ve hayvan hakları konularının İslam'da önemli yer tuttuğuna dikkati çekerek, ilahiyatçıların gündeminde daha fazla yer bulması gerektiğini ifade etti.

Emine Erdoğan,İl müftü yardımcıları ve başvaizlerin çok büyük bir sorumluluğun taşıyıcıları olduğunun altını çizerek,Kur'an-ı Kerim’in ayetlerinin nuruyla rehberlik ettiklerini, ağızlarından dökülecek her bir kelimeye ve gösterecekleri örnekliğe bütün toplumun ihtiyacı olduğunu belirtti.

Yaşadığımız çağda, teknolojinin gelişmesiyle büyük sorular çıktığına değinen Emine Erdoğan, bu büyük değişimi, pratik hayatta karşılaşılan durumlarla birlikte okuyarak, yeni yaşam reçeteleri oluşturulması gerektiğini söyledi.

Emine Erdoğan çevre krizi, israf, hayvan hakları konularına değinerek,şı ifadelerine yer verdi:

"Benim burada vurgulamak istediğim, sizler gibi toplumu irşad eden öncülerin, bu konularda daha çok konuşmasıdır. Lütfen, sizler bu konuların sözcüsü olun. Toplumu bu hassasiyetler konusunda daha çok aydınlatın. Unuttuklarımızı bize yeniden hatırlatın. Kıymetli olan, medeniyet tarihimize kuş evleri bırakmış bir ecdat ile övünmek değil, bugün de geçerli o hassasiyetlerle çağın sorunlarına yeni çözümler üretmektir. Bugün aramızda, sayıları her geçen gün artan hanım vaizlerimiz, il müftü yardımcılarımız var. Doğrusu kadınların bu konulara daha çok sahip çıkacağına yürekten inanıyorum. Bu nedenle çok umutluyum. Sizler hayatın her alanına dokunan bir mesleğin mensuplarısınız. Makrodan mikroya toplumun yeni sorunlarının çözümü için anahtarsınız."

"Kadın hakları konusunda ne yazık ki İslam mahkum ediliyor"

Emine Erdoğan, "Çağın vebası haline gelen İslamofobinin en kuvvetli argümanlarından birisi kadınlar üzerinden yürütülüyor. Kadın hakları konusunda ne yazık ki İslam mahkum ediliyor. İslam'ın kadına verdiği değeri ne yazık ki etkili şekilde anlatamıyoruz. İslam tarihinin yaşanmış örnekleri, koskoca bir dinin değer dünyası, medya çarpıtmaları ile gölgede kalıyor. Hakikatin dilini konuşturamıyor, modern tabirle iletişimini yapamıyorsak, durup bir düşünmemiz gerekir. Özellikle Diyanet mensuplarının, her şeyden önce insan hakkı perspektifiyle kadına dair konuları çok rafine bir dil ile konuşması gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

Kadın il müftü yardımcıları ve başvaizlerin, mülteci konusundan hapishane koğuşlarına, doğal felaketlerden hastane koridorlarına kadar tutacakları ışıkla, toplumun harcının kuvvetlenebileceğinin altını çizen Emine Erdoğan, "İnsani gelişimimiz için hayatımızın her dakikasında manevi desteğe ihtiyacımız var. O nedenle sizlerin mutlaka yaşamın kılcal damarlarına nüfuz etmeniz ve hizmetinizi caminin dışına taşımanız gerekiyor. İnsan ruhunun hasretle beklediği manevi gıdayı Cuma hutbeleriyle sınırlı tutmamalıyız. Toplumla dirsek temasında bulunacağımız buluşmaları sıklaştırmalıyız" dedi.

Vaizlik kutsal bir meslektir

Emine Erdoğan.Vaizlik mesleğinin mesaisi olmayan ve her an başkasının derdiyle dertlenilen kutsal bir meslek olduğunu söyleyerek, özverili çalışmalarından dolayı vaizlere şükranlarını sundu.

Programda, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın eşi Seher Erbaş da bir konuşma yaptı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum