AB Bakanı Çelik'ten Laerke'ye Doğu Guta tepkisi

- AB Bakanı ve Başmüzakereci Çelik: - "Bütün dünya Doğu Guta'daki insani trajedi hakkında ittifak etmiş görünüyor ama rejim insani yardım konvoylarını vurmaktan bile çekinmiyor" - "Türkiye Doğu Guta'daki sivilleri almaya hazır olduğunu söylerken bile Türkiye’nin terörle mücadelesini eleştirenler, Suriye rejiminin açık katliamını seyretmekle yetiniyor" - "(Afrin'deki durum DEAŞ'la mücadeleyi zayıflattı) diyerek manipülasyon yapan ve PYD/YPG terörüne açıkça destek verenlere, 'Rejimin Doğu Guta’daki katliamlarına neden göz yumuyorsunuz?' diye sormak gerek"

AB Bakanı Çelik'ten Laerke'ye Doğu Guta tepkisi

ANKARA (AA) - Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, "Bütün dünya Doğu Guta’daki insani trajedi hakkında ittifak etmiş görünüyor ama rejim insani yardım konvoylarını vurmaktan bile çekinmiyor." ifadesini kullandı.

Bakan Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke'nin AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Dün Doğu Guta'da tam bir drama şahit olduk. Konvoy bölgeye ulaşır ulaşmaz yeniden bombardıman başladı ve geri çekilmek zorunda kaldık." ifadelerine ilişkin, "Bütün dünya Doğu Guta’daki insani trajedi hakkında ittifak etmiş görünüyor ama rejim insani yardım konvoylarını vurmaktan bile çekinmiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Çelik, şunları kaydetti:

"Türkiye Doğu Guta’daki sivilleri almaya hazır olduğunu söylerken bile Türkiye’nin terörle mücadelesini eleştirenler, Suriye rejiminin açık katliamını seyretmekle yetiniyor. Sık sık duyuyoruz, 'Rejim kimyasal silah kullanırsa buna sert karşılık veririz' diyenler var. Bunlar, rejim başka silahlarla masum insanları katlederken, insani yardım konvoylarına bile saldırırken hiçbir somut adım atmıyorlar."

"Taş devri taş kalmadığı için bitmedi" sözünü anımsatan Çelik mesajında, "BM düzeni de BM karar almadığı için değil, alınan kararları insanları katlederek çiğneyenlere karşı bir şey yapılmadığı için çöküyor." ifadesine yer verdi.

banner178

Çelik, hür dünyanın görevinin demokrasi ve hukuk konusundaki kazanımları korumak olması gerektiğini vurgulayarak "Ama şimdi 'hür dünya' çifte standartların batağına kendi yanlışlarıyla gömülüyor. BM kararları cinayetlerle hiçe sayılıyor, 'hür dünya' seyrediyor. " değerlendirmesinde bulundu.

Suriye’deki insani trajedi karşısındaki vekalet savaşları, çifte standartlar ve hesap kavgalarının çoktan Suriye meselesini aştığını vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:

"Artık olan biten sadece Suriye ya da Ortadoğu’nun geleceği değil, dünyanın yakın gelecekte nasıl bir düzene sahip olacağının, BM düzeninin ya da 'hür dünya'nın bir geleceği olup olmayacağının göstergesidir."

Çelik açıklamasını, " (Afrin’deki durum DEAŞ’la mücadeleyi zayıflattı) diyerek manipülasyon yapan ve PYD/YPG terörüne açıkça destek verenlere, 'Rejimin Doğu Guta’daki katliamlarına neden göz yumuyorsunuz?' diye sormak gerek." ifadeleriyle bitirdi.


banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER