52. Berlin Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı açıldı

- Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş: - "Bu yıl sonu itibarıyla Almanya'dan gelecek ziyaretçi sayısının 5 milyonu bulmasını ümit ediyoruz. Erken rezervasyon sonuçları itibarıyla böyle bir ümidi taşıyoruz" - "Siyasi ilişkilerin normalleşmesi, halklar arasındaki ilişkilerin de normalleşmesi bakımından turizmi yumuşak güç olarak görüyoruz" - "Türkiye turizm sektörünün gelişmesinde Alman tur operatörlerinin ve sektörün diğer çalışanlarının katkılarını alarak yolumuza hızlıca devam edeceğiz"

52. Berlin Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı açıldı

BERLİN (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, ''Bu yıl sonu itibarıyla Almanya'dan gelecek ziyaretçi sayısının 5 milyonu bulmasını ümit ediyoruz. Erken rezervasyon sonuçları itibarıyla böyle bir ümidi taşıyoruz.'' dedi.

Kurtulmuş, Berlin'de başlayan 52. Berlin Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı'nda Türkiye standının açılış töreninde yaptığı konuşmada, turizmin son derece stratejik bir sektör haline geldiğini vurgulayarak ''Turizm sektöründeki firmaların, ülkelerin ürünlerini en iyi şekilde dünya piyasalarında tanıtılabilmeleri ve tanıttıkları ürünler üzerinden dünya piyasasında rekabet edebilmeleri günümüz turizm endüstrisinin önceliklerindendir.'' diye konuştu.

- Türkiye 2017'de geri dönüş gerçekleştirdi

Türk turizminde 2017 yılında büyük bir geri dönüş gerçekleştiğine dikkati çeken Kurtulmuş, ''2015 ve 2016 da yaşadığı kötü günleri geride bıraktı. Geçen yıl sonu itibarıyla 32 milyonu aşkın turist ziyaretçisi sayısı, 26,5 milyar dolar turizm gelirine ulaştı. Turizm sektörünün krizlere ne kadar dayanıklı olduğunu göstermesi bakımından önemlidir. Aynı şekilde Türkiye dostlarının Türkiye'den kolay kolay vazgeçmeyeceğini göstermesi bakımından son derece önemlidir. Bu sonuçta emeği geçen tüm sektör bileşeni ve çalışanları tebrik ediyorum'' ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin geleneksel turizm pazarları olan Avrupa ülkelerindeki dostların yeniden Türkiye'yi ziyaret etmeye başlamalarının sevindirici olduğunu kaydeden Numan Kurtulmuş, özellikle Almanların iki yıllık bir düşüşten sonra yeniden Türkiye'yi ziyaret etmeye başlamaları ve geçen yıl sonu itibarıyla 3,5 milyonu aşkın Alman'ın Türkiye'ye gelmesinin fevkalade önemli ve güzel işaretler taşıyan sevindirici bir sonuç olduğunu belirtti.

- Türkiye 2018 yılında 38 milyon turist bekliyor

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, 2018 yılının turizm açısından parlak dönemlere geri dönülecek bir yıl olacağını beklediklerinin altını çizerek ''2018 yılı sonu itibarıyla Almanya'dan gelecek ziyaretçi sayısının 5 milyonu bulmasını ümit ediyoruz. Erken rezervasyon sonuçları itibarıyla böyle bir ümidi taşıyoruz. Rus turistlerinin İngiliz ve diğer Avrupalı turistlerin Türkiye'ye gelişlerindeki rakamlar süratle yukarıya çıkmaktadır. 2018 yılı sonu toplam turist rakamında 38 milyonu aşkın turisti ağırlayacak bir sonuca ulaşacaktır.'' değerlendirmesinde bulundu.

Kurtulmuş, turizmin ülkeler arasındaki ilişkilere pozitif anlamda katkısı olduğuna işaret ederek şunları kaydetti:

''Turizmin dili başka bir şey, siyasetin dili başka bir şey. Turizmin dilini iyi kullanmayı başarırsak siyasetteki gerginliklerin yumuşamasına vesile olmak mümkündür. Örnek olarak Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler geçtiğimiz yıllarda çeşitli nedenlerle oldukça ciddi bir gerilim süreci yaşadı. Özellikle Avrupa'daki seçim süreçlerinin, artan aşırı sağcı akımların ve birçok başka siyasi sebeplerin Türkiye ile Almanya arasında ilişkilerde gerilime sebep olduğunu biliyoruz. Ama çok şükür Alman turistler Türkiye'ye geldikçe ya da turizm sektöründeki karşılıklı olumlu yaklaşımlar sürdükçe siyasetin dilinde de yumuşama oluştuğunu görüyoruz. Almanya ile aramızda bazı konularda farklılıklar bulunmasına rağmen süratle aramızdaki siyasi ilişkilerin de son derece normalleşmeye başladığını görüyor ve bundan memnuniyet duyuyoruz. Siyasi ilişkilerin normalleşmesi, halklar arasındaki ilişkilerin de normalleşmesi bakımından turizmi yumuşak güç olarak görüyoruz."

banner178

Almanya ile Türkiye arasındaki problemleri konuşarak halletme yolunda önemli adımlar atılacağını söyleyen Kurtulmuş, "İlişkilerimizin daha sıkı geliştirilmesi ortak bir hedefe yürüme konusunda geçmiş birlikteliklerin de turizmin de gücünü kullanarak olumlu adımlar atacağını ümit ediyorum. Alman turizmcilerinin son derece önemli katkıları olmuştur. Bundan sonraki süreçte Alman turizm sektör temsilcileriyle profesyonellerle yakın çalışmaya devam edeceğiz. Ortak tanıtımlar yapmayı sürdüreceğiz. Türkiye turizm sektörünün gelişmesinde Alman tur operatörlerinin ve sektörün diğer çalışanlarının katkılarını alarak yolumuza hızlıca devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

- Turizmde çeşitlilik artmalı

Türkiye'nin turizmdeki ürün çeşitliliğini artırarak deniz, güneş, kum turizmi dışındaki turizm dallarında da iddialı olduğunu dile getiren Kurtulmuş, tarih, kültür, doğa, inanç, yaşlı bakım, sağlık, spor turizmi gibi birçok alanda Avrupalı ortaklarla müşterek çalışılabileceğini umduğunu, bunun da karşılıklı ilişkilerin gelişmesine yararlı sonuçlar doğuracağını beklediklerini ifade etti.

Kurtulmuş, Türkiye'nin, dünyanın turistik ve tarihi bakımından en zengin coğrafyası olduğunu vurgulayarak Türkiye'nin Troya'dan Osmanlı'ya kadar 24 büyük medeniyete ev sahipliği yaptığını, her yerinden tarih ve kültür fışkırdığını belirtti.

- Türkiye mukayeseli üstünlüğe sahip

Türkiye'nin turizm bakımından üç temel mukayeseli üstünlüğe sahip olduğunu dile getiren Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Birincisi Türkiye'nin doğal güzellikleri. Türkiye 7 bölgesinde 4 mevsimin yaşandığı dünyanın nadir ülkelerinden birisidir. İkincisi dünyanın hiçbir ülkesinde olmadığı kadar derin ve çeşitli tarihi kültürel zenginliğe sahibiz. Roma'da olduğundan daha fazla Roma dönemi eserleri belki Türkiye'de mevcuttur. Belki Yunanistan'da olduğundan daha fazla Grek dönemine ait olan eserler Türkiye'de daha fazladır. Selçuklu ve Osmanlı'nın İslam eserleri de Türkiye'nin tarihi şaheserleri arasında yer alıyor. Üçüncüsü ise coğrafi lokasyonumuzdur. Pergelin sabit ayağını İstanbul'da tuttuğunuzda birkaç saatlik uçuş mesafesinde nerdeyse dünyanın en önemli merkezlerine uçabilecek coğrafi bir konuma sahibiz. Avrupa'nın, Asya'nın, Afrika'nın hemen burnunun dibinde bir merkeziz. 29 Ekim'de ilk bölümünü açacağımız İstanbul havalimanı sayesinde İstanbul tam manasıyla Avrupa, Asya ve Afrika arasında bir numaralı havayolu haline gelecek ve önemli bir merkez oluşturacaktır.''

Kurtulmuş, ITB gibi dünyanın önde gelen fuarlarında Türkiye'yi daha fazla tanıtmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER