Az Sermayeyle Başlanabilecek Girişimcilik Fırsatları

Herkes kendi kendisinin patronu olmak istiyor.

Az Sermayeyle Başlanabilecek Girişimcilik Fırsatları

Herkes kendi kendisinin patronu olmak istiyor. ‘Ne iş yapsam?’ diye düşünenler için ilginç iş fikirleri mevcut. Bunların başında ise tarım ve hayvancılık geliyor. Üstelik bu işlerle ilgilenenlere hem devlet kurumları hem de bankalar çeşitli destekler sunuyor. İşte az sermayeyle başlanabilecek garanti kazanç sağlayan girişimcilik fırsatları. 

LAVANTA

LAVANTA

Bir kere dikilip 10 sene ürün alınabilen lavantada, ilk sene fide masrafı yapıldıktan sonra diğer 9 sene fide veya tohum masrafı olmuyor. İlk sene hasat alınamasa da Türkiye’de çok fazla ekimi yapılmadığı için oldukça kâr getiriyor. KOSGEB desteği de verilen lavanta ekimi için 30 bin lira sermaye yeterli. 1 dönüm araziden 10 kilo lavanta yağı elde edilebiliyor. 1 kilo lavanta yağı 640 liraya satılıyor.

BOMBUS ARISI

BOMBUS ARISI

Seralarda sebze ve meyvelerin hormon kullanılmadan döllenmesini sağladığı, verimi artırdığı için kullanımı yaygınlaşıyor. Tarım Bakanlığı, 1 dönüm arazide iki kovan için 120 lira destek veriyor. 1000 metrekareye 2 kovan arı yerleştirildiğinde, arılar 45 günlük ömürleri süresince döllenmeyi sağlıyor. Bombus arısının kovanı 200 lira. Bir kovanda 85-90 arı var. Bir kovandaki arıyla ortalama 2000 metrekare bir serada hormonsuz gıda üretilebiliyor.

CEVİZ

CEVİZ

Yerli ceviz 7 yılda meyve verirken, yabancı cins ceviz 4 yılda meyve veriyor. 1 dönüme 35 ceviz fidanı dikilebiliyor. Ceviz fidanı ise 10 ile 40 lira arasında değişiyor. Bir ağaç 20-25 kilo ceviz verebiliyor. Cevizin kilosu 15-20 liradan satılıyor. Cevizden verim alana kadar 10 bin liralık masrafı gözden çıkarmalısınız. Ancak meyve verdiği ilk yıl karşılığını alacaksınız. Tarım Bakanlığı da dönüm başına 1000 Tl kredi veriyor ve geri ödemesi 15 yıl sonra yapılabiliyor.

DİKENLİ İNCİR

DİKENLİ İNCİR

Her yörede kolayca yetişen bir meyve. Tamamen doğal ortamda yetiştiği için maliyeti neredeyse yok. Bir dönüm alanda 1 tonu aşkın meyve elde ediliyor. Fidanı 20 liraya internetten alınabiliyor. Bir dekar alana dikmeniz halinde 1 tona yakın meyve elde edebiliyorsunuz. Dikenli incirin tanesi ise yöreye göre 1-3 lira arasında satılabiliyor.

İPEK BÖCEĞİ

İPEK BÖCEĞİ

Biraz hassas bir iş olsa da elde edilecek kazanç düşünüldüğünde iyi bir girişim. Kozabirlik’ten ipekböceği yumurtaları ücretsiz temin edilebiliyor. 1 kilogram yaş koza 55 TL’ye Kozabirlik’e satılabiliyor. Elde edilen gelir ise yılda 60 bin liraya ulaşıyor. Yine 100 kilogramlık ipek böceklerinin ipek üretiminden ise aylık 10 bin lira kazanç sağlanıyor. İpekböceği tesis yapımı için 18-40 yaş arası genç çiftçilere Mayıs 2019’a kadar başvuru yapmaları halinde 30 bin lira hibe veriliyor.

İSTİRİDYE MANTARI

İSTİRİDYE MANTARI

Son yılların gözde girişimlerinden. 100 metrekarelik bir alanda yetiştirmek için yaklaşık 20 bin liralık bir sermaye gerekiyor. Ağaç kütüklerinin içinde yetiştirilen mantar tohumlarından 5 ayda ortalama 5-6 ton mantar elde edilebilir. Mantarın kilogram fiyatı 12 liradan satıldığında 5 ayda 60 bin lira getirisi oluyor.

EŞEK ZEYTİN

EŞEK ZEYTİN

Eşek zeytini olarak bilinen zeytin lüks market ve restoranlarda revaçta. İhracat kapısı da açık. İnternette 1 kilogramı 20 lira olan kalamata zeytininin fidanı ise 30-50 lira arasında değişiyor.

SAANEN KEÇİSİ

SAANEN KEÇİSİ

Dünyada süt verimi en yüksek olan keçiler arasında. Oğlakken tanesi 800 liradan, keçiyken ise 1350 liradan alınabiliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı keçi başına 25 TL destek veriyor. Ayrıca ahır kurulumu için bankalar sıfır faizli ya da düşük faizli krediler veriyor. Keçinin sütü marketlere satılabildiği gibi, peynir ve tereyağı da elde edilebiliyor.

SAFRAN

SAFRAN

Gıda, ilaç, kozmetik gibi birçok alanda kullanıldığı için ‘mucize bitki’ olarak nitelendiriliyor. 80 bin çiçekten sadece yarım kilogram üretilebilen safranın kilosu 25 bin liradan satılıyor. Gramı da 20 lira. Bir dönümlük bir araziye ekilecek soğan ve gübre için 3 bin lira yeterli. Safran ekimi yapmak isteyenlere Tarım Bakanlığı makine desteği sağlıyor.

ŞEKER OTU

ŞEKER OTU

Doğal tatlandırıcı olarak kullanılan şeker otu (stevia) henüz çok bilinmiyor. 1 adet şeker otu fidanı 5 liraya satın alınabiliyor. Yetiştirilen ürün kurutularak satışa sunuluyor. Kilogramı 100 liradan alıcı buluyor

SOLUCAN GÜBRESİ

SOLUCAN GÜBRESİ

Her tür meyve, sebze, ağaç ve bitki türlerinin yetiştirilmesinde yaygın olarak kullanılıyor. İnternette üretim tesisi ve 100 bin adet solucan 9 bin liraya satılıyor. 100 bin adet solucan yılda 2 milyon adete ulaşıyor. Çürük sebze ve meyvelerle beslenen solucanlardan ayda ortalama 3 ton gübre elde edilebiliyor.

Kilosu 3-4 liraya satıldığında 3 tonluk gübrede ayda 10 bin liraya yakın gelir sağlanıyor. Başlangıç sermayesi olarak KOSGEB’e kredi desteği için başvurulabilir.

TATLI PATATES

TATLI PATATES

Yaklaşık 4 ay yetişme süresine sahip tatlı patatesin üretimi henüz çok yaygın değil. Kilosu 8-20 lira arasında. Sıcak iklimlerde yetiştirilmesi kolay.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 11:58
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER