Eğitimin sıradan ibaret olmadığını gösteren okul: Şehit İlhan Varank İmam Hatip Lisesi

Düzenli olarak gerçekleşen konferanslarla üniversite öğrencisi gibi öğrencilerinin gelişimini sağlayan Cibali Şehit İlhan Varank Anadolu İmam Hatip Lisesi, hayata geçirdikleri birçok faaliyetle eğitimin masa ve sıradan ibaret olmadığını gösteriyor.

Eğitimin sıradan ibaret olmadığını gösteren okul: Şehit İlhan Varank İmam Hatip Lisesi

İstanbul Fatih'teki Cibali Şehit İlhan Varank Anadolu İmam Hatip Lisesi, eğitimi kültür ve sporla bir araya getirerek yaşamı tüm yönleriyle kapsayan, kültür ve medeniyet odaklı bir okul anlayışı geliştirmeyi amaçlıyor. Öğrencilerin bilişsel gelişimlerini göz önünde bulundururken ahlâkî, kültürel ve sportif yönlerinin ihmal edilmemesi gerektiğini belirten Cibali Şehit İlhan Varank Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Erdoğan Söylemez, öğretmen ve veli işbirliğiyle bir dizi faaliyet gerçekleştirdiklerini söyledi.

Cibali Şehit İlhan Varank Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri bu zamana kadar gençlik ve İmam Hatiplilikten başarı, ahlak, sorumluluk, edebiyat, sosyoloji, tarih gibi konularda alanında uzman kişilerden bilgiler aldı. Çoğu insanın üniversite yıllarında katıldığı konferansların aslında kendi öğrencilerinin alışkanlıkları arasında yer aldığını söyleyen Söylemez, yaklaşık iki aydır hayata geçirdikleri faaliyetleri şu şekilde anlattı:
Medeniyet bilinci oluşturulmaya çalışılıyor

“İlahiyatçı yazar Ömer Döngeloğlu'nun gerçekleştirdiği "Gençlik ve İmam Hatiplilik" konulu konferansla gençlerin ahlâkî yönlerini geliştirmeyi, onlara İmam Hatiplilik şuurunu kazandırmayı amaçladık. İstanbul Şehir Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Coşkun Çakır, "Başarı, Ahlâk ve Sorumluluk" konferansında öğrencilere başarıya ilkeli davranarak ulaşmanın öneminden bahsetti. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Coşkun, "Edebiyat, Sosyoloji ve Tarih" konulu konferansıyla sosyal bilimler alanındaki çalışmalar hakkında bilgi verdi ve öğrencilerin hayatlarında yeni pencereler açtı. Bir medeniyet bilinci oluşturmaya çalıştı. Bosna Hersek'in bilge devlet adamı Aliya İzzetbegoviç'i vefatının 15.yılında, İSTİMDER Başkanı Habip Bozkurt ve Eğitim Komisyonu Başkanı Murat Özbay'ın katıldığı "Doğu ile Batı Arasında Birlikte Yaşamak: Aliya" konferansı ve resim sergisiyle andık. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Sultanahmet Camii Eski İmam Hatibi İshak Kızılaslan, “Kur’ân ve Gençlik” konulu konferansıyla öğrencilerimize gençlik dönemlerindeki sorunları aşma konusunda ve problemlerin üstesinden gelme noktasında Kur’ân ve Sünnet’in yol göstericiliğinin öneminden bahsetmesiyle, Kur’an ve Sünnet ışığındaki bir gençlik geçirmenin gerekliliğini amaçladık” dedi.

Diyanet Duyuruları için TIKLAYINIZ ! 


Öncü İmam Hatip Lisesi seçilen tek okul

banner178
Okulda sanatsal anlamda resim, fotoğraf, taekwando, okçuluk, hüsn-i hat, kaligrafi, Osmanlıca, enstrümantel alet çalma gibi birçok eğitim verildiğini aktaran Söylemez, okul öğrencilerinin başarıları hakkında da şu bilgileri verdi: “Okulumuzda öğrencilerimizin hazırlamış oldukları ve yayınlanan 3 adet Cebe-Ali isimli dergi ve bülten gazetelerimiz var. Okulumuz İstanbul ilinde İmam Hatip Liseleri arasında sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal alanlarda Türkiye dereceleri elde ederek üst üste iki yıl “Öncü İmam Hatip Lisesi” seçilen tek okul olmayı da başarmıştır. Ayrıca ses ve ezgi-ilahi koromuz var. Okulumuzda hafta içi her gün örgün eğitimimizin dışında sabahları Kur’ân-ı Kerîm kursları, hafızlık ve aşere-i takrib eğitimine varan Kur'an eğitimi var.”


İmam Hatip öğrencileri sporun sadece futboldan ibaret olmadığını öğreniyor.

Kültürel faaliyetlerin yanında okulunda kurulan mini golf sahası, masa tenisi, ayak tenisi alanı ile sporun yalnızca futboldan ibaret olmadığı mesajını verdiklerini söyleyen Söylemez, “Böylelikle okulumuzun ilk İmam Hatip Lisesi programına dönüştüğü eğitim öğretim yılında da ifade ettiğimiz ve hedeflediğimiz gibi kültür ve spor merkezi okulu olduğumuzu her daim göstermiş bulunduk ve bu yönde de faaliyet ve çalışmalarımıza samimiyetle, ihlasla ve takvâ şuuruyla devam edeceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2018, 14:20
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER