Resmi bir dini olmayan Kazakistan

Bir Orta Asya ülkesi olan Kazakistan’ın resmi bir dininin olmaması ilgi çekicidir. Aslında ülkede farklı din ve mezheplere sahip birçok insanın var olması bu durumu haklı kılmaktadır. Bu Orta Asya ülkesinin dinine gelin birlikte göz atalım.

Resmi bir dini olmayan Kazakistan

Orta Asya ülkelerinden biri olan Kazakistan, önemli ülkeler arasında bulunan bir ülkedir. Çin ve Rusya arasında kalan Kazakistan, bu sebeple birçok farklı dinden ve mezhepten kişileri kapılarını açmıştır. Din farklılıklarının çoğunlukta olması, Çin ve Rusya arasında kalan bir ülke olmasından kaynaklanıyor. Yani Kazakistan’da Çinli ve Rus nüfus çoğunluktadır. Bu da Kazakistan’ın tamamında aynı dine mensup olmayı imkânsız kılıyor.

 

Aslında Müslüman bir ülke olan Kazakistan, Rusların ülkelerinde bulunmasından epey etkilenmişler. Bu yüzden İslamiyet’ten epey uzak kalmışlar diyebiliriz. İslamiyet dinine özgü olan camilerin yıkılması, günümüzde dahi Kazakistan’da İslami unsurların eksik olduğunun göstergesidir. Fakat yine de günümüzde Kazakistan’da camiler yapılıyor. Bu şartlara rağmen camilerin yapılıyor olması Kazakistan halkının dinine ne derece bağlı olduğunu kanıtlar niteliktedir. Bu kadar kötü şartlarda dinlerini rahatça sürdüremiyor olmaları, maruz kaldıkları baskılardan kaynaklanıyor.

 

banner178
Kazakistan’da Çinlilerin ve Rusların yaşıyor olması Müslümanlık dışında farklı dinlerin de bulunduğu bizlere açıklıyor. Kazakistan’da Müslüman olduğu kadar Yahudi ve Hristiyan da var. Birçok farklı dinin harmanlandığı Kazakistan’da dini açıdan çatışmaların çıkması oldukça normal bir durumdur. Tüm baskılara rağmen dinlerini rahat bir şekilde yaşayamayan Kazakistan halkı, bunlara rağmen yine de dinlerini devam ettirmek için uğraşıyor. Eski dönemlerde yıkılan camiler yerine cami yapmaya çalışmaları, Kazakistan halkının dinlerine ne kadar bağlı olduklarını gösteriyor.

 

Kazakistan’da camilerden çok kiliselere rastlamak mümkündür. Farklı dinlerin bir arada bulunduğu Kazakistan’da çatışma nadir olarak yaşanır ve ülkenin genelinde saygı mevcuttur. Kimse kimsenin dinine ileri derecede müdahale etmiyor. Bu, Kazakistan için oldukça iyi bir durumdur.

 

Müslüman bir ülke olan Kazakistan’da ezan sesinin duyulduğu bile söylenemez. Ülkenin tek büyük camisi olan Ortalıq Meşid Kazakistan’ın en önemli mimari yapılarından biridir. Ayrıca, dine olan saygı maalesef dilde yok. Kazakistan’da kimsenin dinine karışılmıyor fakat diline çoğu zaman müdahale edilebiliyor. Yine de Kazakistan’ın dinine dair genel bir yaklaşımda bulunmamız gerekirse, baskı altında kalmış fakat yine de dininden vazgeçmemiş Müslümanlar birliği vardır diyebiliriz.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2018, 10:26
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER