ABD'deki Irkçılık protestolarında Müslümanlar en ön safta yer aldı

18 Mart'ta polis tarafından vurulan siyahi genç Stephon Clark cinayetinin yankıları sürüyor. ABD'nin pek çok yerinde Irkçı cinayetin protestoları sürüyor...

ABD'deki Irkçılık protestolarında Müslümanlar en ön safta yer aldı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Sacremento kentinde 22 yaşında 2 çocuk babası Stephon Clark'ın vurulmasının ardından başlayan protestolar giderek yayılıyor. Clark'ı ırkçı dürtüler ile öldüren polisin ceza almaması toplumun sinirlerini bir nebze daha germiş durumda.ABD'deki pek çok toplumsal duyarlılık olayında olduğu gibi, bu olayın protestolarında da Müslümanlar en ön safta yerlerini aldı.

Baltimore kentindeki protestolara Müslümanlar önderlik etti.

banner178
Ön saftaki Müslüman grubun lideri olan İmam Ömer Süleyman, polisin Stephon Clark'ı öldürmesi için bir sebep yokken öldürdüğünü ve ceza almamasının büyük hayal kırıklığı olduğunu söyledi.Son yıllarda polislerin siyahileri doğrudan öldürmek yoluna başvurmasının giderek arttığına dikkat çeken Süleyman; “Alton Sterling polisten kaçmadı. Jordan Edwards polisten kaçmadı.

Clark da aynı şekilde. Polisin öldürmek için hiçbir geçerli sebebi yokken, bu siyahi gençleri öldürmüş olması normal değil" ifadelerini kullandı.

Sun gazetesinin bildirdiğine göre, Müslüman Sosyal Hizmetler Dairesi ve Müslüman Amerikalılar'ı savunan ülkenin en büyük örgütü olan Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), Baltimore protestosunu düzenledi ve halkı da protestolar için örgütledi.Baltimore'dan sonra Maryland'de de Müslümanların liderlik ettiği bir protesto düzenlendi.

Buradaki Müslümanlara da Bilal Ali liderlik ediyor. Ali, konu ile ilgili açıklamasında; “Bu tamamen delice.

Bu, farklı ırktan ve renkten insanların ABD'ye göçmeye başlamasından bu yana sistemik bir konu olmuştur. Bu tür zulümlerin yıllardır farklı ırkların insanlarına uygulandığını açıkça gösteren deneysel verilerimiz var. ” dedi.The Grio'da yer alan haberde, cuma günü yayınlanan özel bir otopsinin sonuçlarına göre, polisin Clark'ı altısı sırtından olmak üzere sekiz kurşunla vurduğu belirlendi.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2018, 17:15
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER