AA'nın haberi Fransızları çıldırttı: Askerimizin yerini belli ettiniz

Fransız ordusunun Suriyenin kuzeyindeki PYD/YPGnin etkin olduğu bölgede beş askeri üste varlık gösterdiğine dair grafikli haber...

AA'nın haberi Fransızları çıldırttı: Askerimizin yerini belli ettiniz

Anadolu Ajansı’nın (AA) 30 Mart 2018’de Fransız ordusunun Suriye’nin kuzeyindeki PYD/YPG’nin etkin olduğu bölgede beş askeri üste varlık gösterdiğine dair grafikli haberi, Paris’te tepki yarattı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a başkanlık yarışında danışmanlık yapan askeri analist Dominique Trinquand “Aynı düşmana (IŞİD) karşı savaşması gereken biri (Türkiye) tarafından böyle bir hareket yapılması kabul edilemez’‘ dedi.

banner178
Sputnik’e konuşan General Trinquand, şu değerlendirmeyi yaptı: ”Kürtlerin diğerlerinden daha önce IŞİD’e karşı mücadele etmeye başladıklarını hatırlatalım, Türkiye ise bu mücadeleye oldukça geç katıldı” vurgusu yapan General Trinquand, şunları söyledi:

”Fransa Cumhurbaşkanı Macron, yeni operasyonların öngörülmüyor olmasına rağmen Kürtlere destek vereceğini net şekilde açıkladı” diye devam eden Fransız askeri analist ”Her ne olursa olsun, bölgeye özel kuvvetlerin yayılması planlanıyor, söz konusu birliklerin yeri ve eylemleriyse hiçbir zaman açığa çıkarılmıyor.’‘

AA, Temmuz 2017’de de ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki askeri noktalarına ilişkin ayrıntıları haberleştirince Washington ile de benzer bir tartışma yaşamıştı. ABD liderliğindeki uluslararası DAEŞ’le mücadele koalisyonu AA’ya, ‘düşmana hassas taktiksel bilgiler sağlandığı’ tepkisini göstermişti.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2018, 15:58
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER