90 bin Filistinli Aksa’ya koştu

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te yaşayan 90 bin Filistinli bayram namazını Mescid-i Aksa’da kıldı.

90 bin Filistinli Aksa’ya koştu

Bayram namazını Mescid-i Aksa’da eda etmek için sabahın erken saatlerinde evlerinden çıkan Filistinliler, yollarda uzun kuyruklar oluşturdu.

İşgal altında bayram namazı.

DÜNYA İLE İLGİLİ HABERLERE ANINDA ERİŞMEK İÇİN MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİREBİLİRSİNİZ .

İşgal altında bayram namazı.

   

Her zaman olduğu gibi erkekler bayram namazını Kıble Mescidi’nde, kadınlar ise Kubbetu’s Sahra Camisi’nde kıldı. Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh Muhammed Hüseyin, okuduğu hutbede, Filistinlilerin Ramazan ayından sonra Mescid-i Aksa’ya ilgisinin devam etmesini beklediğini söyledi.

NAMAZ SONRASI PROTESTO

Filistinlilerin kutsal camilerini, şehirleri olan Kudüs’ü ve kutsal topraklarını savunduğunu dile getiren Hüseyin, ABD’nin İsrail-Filistin arasındaki barış müzakerelerinin yeniden başlaması için hazırladığı “Yüzyılın Anlaşması”nı kabul etmediklerinin altını çizdi. Namazın ardından Mescid-i Aksa içerisinde Gazze’ye destek gösterisi düzenleyen bir grup Filistinli, “Gazze’ye yönelik yaptırımlar suçtur”, “Gazze’ye uygulanan yaptırımları kaldırın”, “Gazze Kudüs’ün kalbidir. Kudüs, Gazze’nin kalbidir” yazılı pankartlar taşıyarak sık sık Gazze’yle dayanışma sloganları attı.

‘Yürüyüş sürecek’

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'ndeki binlerce Filistinli ise, 30 Mart'tan bu yana devam eden Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterileri kapsamında bayram namazını İsrail sınırında kıldı. Hamas’ın Siyasi Birimi üyesi Halil El-Hayye, okuduğu bayram hutbesinde başta şehit aileleri olmak üzere bütün Müslümanların bayramını tebrik ederek, Mescid-i Aksa'nın kurtuluşu için İsrail'in katliamlarına karşı özgür İslam alemine harekete geçme çağrısı yaptı. Hayye, Gazze sınırında başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşlerinin tüm hedeflerine ulaşana kadar devam edeceğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2018, 10:44
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER