Yeni Atanan Sözleşmeli Personele Özel Haber ...!

Yeni ataması gerçekleşen 9500 Sözleşmeli personelin tüm merak ettikleri sorulara cevap ....!

dinigercekhaber.com
Yeni Atanan Sözleşmeli Personele Özel Haber ...!

Diyanet Camiasına Sözleşmeli personel olarak atanan 6000 İmam Hatip , 3000 Kur'an Kursu Öğreticisi (BAYAN) ve 500 Müezzin kayyım'ın %80 i görev yerlerine çağrıldı.Kalan %20 sini de önümüzdeki hafta içinde görevlerine çağrılmaları bekleniyor . Yeni atanan sözleşmeli personel için DİNİ GERÇEK HABER olarak bilmeleri gereken , akıllarına takılan  bazı hususları haberimize aktardık.

GÜVENLİK SORUŞTURMALARI  NEDEN GEÇİKTİ ?

Güvenlik soruşturmaları kadroya geçirilen 100 bini aşkın taşeron işcilerinin güvenlik soruşturmalarına denk gelmesinden dolayı geçikti. Aslın da Diyanet İşleri Başkanlığı mayıs ' ın ilk haftasına yeiştirmek için oldukca çaba sarf edilsede yinede ayın 15'i ni bulmuş olacak .

GÜVENLİK SORUŞTURMASI NASIL İLERLEDİ ?

Güvenlik soruşturması için kişiden bilgileri istendi , daha sonra kişinin yaşadığı şehirin İl Emniyet Müdürlüğüne araştırmaları için bilgiler teslim edildi. İl Emniyet Müdürlüğü'de gelen güvenlik soruşturmalarını sıraya kaydu daha sonra sırası gelince incelemeye alındı kişinin bilgileri ve edilinen bilgileri bir dosya haline getirilerek Yaşadığı şehrin İl Müftülüğüne gönderildi. İl müftülüğü'de dosyayı Diyanet  İşleri Başkanlığına gönderdi.Diyanet İşleri Başkanlığın'da kurulan özel ekip gelen güvenlik soruşturmalarını inceledi ve bir karar verdi .Olumlu biten incelemelerin dosya ve bilgileri kişinin yeni atandığı İl Müftülüğüne gönderdi.

Atandığı İl Müftülüğü'ne her ne kadar onay dosyası gelmiş olsada İKYS sisteminde kişinin onayı düşmesi beklenildi. Yani Diyanet İşleri Başkanlığı yeni atanan kişiyi İKYS sistemine girerek onay vermesiyle artık kişi o İl müftülüğünde göreve başlamaya hazır olduğunu Diyanet onaylıyor. Atandıkları İl müftüğü de ilçe Müftülüğüne bir yazı göndererek onayın geldiğini bilgilendiriyor.İl Müftülüğü ve ya  İlçe Müftülüğü kişiyi arayarak başlama imzasını atması isteniyor.

GÖREVE BAŞLAYAN SÖZLEŞMELİ PERSONELİN MAAŞLARI NE KADAR OLACAK ?

Lise Mezunu

Bekar-2809 ₺

Evli-3070 ₺

Evli 1 çocuklu 3120 ₺

Evli 2 çocuklu 3170 ₺

Evli 3 çocuklu 3220 ₺ Bu tutarlara sendika üyelik aidatı dahildir. BES dahil değildir.

Yüksekokul Mezunu 

Bekar-2850 ₺

Evli-3112 ₺

Evli 1 çocuklu 3162 ₺

Evli 2 çocuklu 3212 ₺

Evli 3 çocuklu 3262 ₺ Bu tutarlara sendika üyelik aidatı dahildir. BES dahil değildir.

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİREREK GELİŞMELERİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ ...!TIKLA...!

YENİ GÖREVE BAŞLAYAN SÖZLEŞMELİ PERSONEL YOL HARCIRAH ' I ALABİLECEK Mİ ?

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar'ın 4. maddesindeki "Sözleşmeli personele geçici görev yolluğu dışında harcırah ödenmez" kısacası alamaz.

BU AYIN 15 DE YENİ ATANAN SÖZLEŞMELİ PERSONEL MAAŞ ALABİLECEK Mİ?

Göreve başlama tarihi 11.05.2018 sonra olanlar maaşlarını önümüzdeki ayın yani 15.06.2018 tarihinde alabilecekler.

15 . 06 . 2018 TARİHİNDE YENİ ATANANLAR ÇİFT MAAŞ MI ALACAK ?

Evet yeni göreve başlayan bir devlet memuru (sözleşmelide olsa ) çif maaş alır . 

BU NASIL OLUYOR ?

Yeni göreve başlayan bir devlet memuru hem çalıştığını hem de bir aylık peşin alır . Emekli olacağında da son aylığını ödenmez. 

Örnek : Yeni atanan bir lise mezunu ve bekar sözleşmeli personel  2809 TL alacak bir aylığıda peşin alacağı için toplamda 15:06.2018 tarihinde hesabına 5618 TL yatmış olacak.

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİREREK GELİŞMELERİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ ...!TIKLA...!

HİÇ HİZMETİ OLMAYAN 4/B'Lİ YILLIK İZİN ALABİLİR Mİ?

Madde metnine göre 4/B'li olarak ilk defa atanan ve daha önce hiç kamu hizmeti bulunmayan bir kişi ancak bir yıl çalıştıktan sonra yıllık izin haketmektedir. Atanan kişi, ilk yıl, yıllık izin kullanamayacaktır.

Ama Diyanet İşleri Başkanlığında daha önce vekil imamlık yapmış ve senesini doldurmuşsa o görev yılı sayılır ve kişi yıllık izin hakkı kullana bilir.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL HANGİ HALLERDE TAYİN HAKKINA SAHİPTİR?

Normal şartlarda Kadrolu Devlet memuru gibi tayin hakkı yoktur.Belli şartlarda oda kurum izin verirse şu şartlarda tayin hakkı olur ;

a-) Becayiş Yoluyla Tayin

Sözleşmeli personelin karşılıklı yer değiştirmesi yani becayiş yoluyla tayin olması mümkündür. Bunun için iki personelin aynı unvan ve hizmet niteliklerine haiz olması ve pozisyonun vizeli olduğu birimlerde fiilen en az bir yıl çalışmış olma şartını yerine getirmeleri gerekir. Ayrıca iki personelin talepte bulunması da şarttır.

Becayis yoluyla tayin talebinde kurumun tayin yapıp yapmama konusunda takdir yetkisi bulunmaktadır. Kurum hizmet icaplarını dikkate alarak bu talebi yerine getirmeyebilir.

b-)Eş Durumuna Bağlı Tayin Dini Haberler

Sözleşmeli personele eş durumuna bağlı olarak tayin talebinde bulunma hakkı tanınmıştır. Personelin bu haktan yararlanabilmesi için vizeli olduğu birimde en az bir yıl fiilen çalışması gerekir. Ayrıca geçiş yapacağı birimde aynı unvan ve niteliklere haiz boş kadro bulunması gerekir.

Memurun eşinin de belli şartları taşıması gerekir. Sözleşmeli personelin eşinin kamu görevlisi olması gerekir. Eşi bu statüde değilse sözleşmeli personelin tayin talebinde bulunması mümkün değildir. Sözleşmeli personelin eşinin kamu personeli olması dışında kurum içinde görev yeri değişikliğinin mümkün olmaması veya mevzuatı gereğince rotasyona tabi bir görevde bulunması gerekir.

Bütün bu şartları taşıması halinde de idare tayin yapıp yapmama konusunda takdir yetkisine sahiptir. 

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİREREK GELİŞMELERİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ ...!TIKLA...!

c-)Sağlık Sebebiyle Tayin

Sağlık sebebiyle tayin yapılması için personelin geçi yapacağı birimde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunması ve görev yaptığı ildeki Devlet ve üniversite hastanesinde tedavisinin mümkün olmadığına dair sağlık kurulu raporunu kurumuna ibraz etmesi gerekir. Sözleşmeli personel kendisi , eşi ve çocukları ile bakmakla yükümlü olduğu anne ve babası için sağlık sebebiyle tayin talebinde bulunabilir. 

Sağlık sebebiyle tayin işlemi personelin mazereti süresince geçerli olarak yapılır. Mazereti bittiği zaman eski pozisyonunun bulunduğu il sınırları içerisindeki aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyona yeniden atanır. Sağlık mazereti sebebiyle atama talebi kurum tarafından yerine getirilir. Bu hususta kurumun takdir yetkisi yoktur.

d-)Şehit Eş Tayini 

Eşi şehit olan personele bu hak bir defaya mahsus tanınmıştır. İdarenin takdir yetkisi yoktur. Tek şart aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunmasıdır.  Dini Haberler

e-) Can Güvenliği ve Eşin Vefatı Sebebiyle Tayin

Can güvenliği dolayısıyla tayin talebinde bulunabilmesi için pozisyonun bulunduğu yerde, kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü bulunduğu kişilerin can güvenliğinin tehlikeye düştüğünün asli veya mülki makamlarca belgelendirilmesi gerekir. Bu durumda olan personelin geçiş yapacağı birimde aynı unvan ve niteliğe haiz pozisyon bulunması gerekir.

Aynı maddede düzenlenen bir diğer tayin gerekçesi de personelin eşinin vefatıdır. Eşi vefat eden personelin de geçiş yapacağı birimde aynı unvan ve niteliğe haiz pozisyon bulunması gerekir.

Bu iki gerekçeyle tayin talebinde idarenin takdir yetkisi vardır. Kurumun hizmet gerekleri dikkate alınarak bu talep yerine getirilmeyebilir.

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİREREK GELİŞMELERİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ ...!TIKLA...!

DİNİ GERÇEK HABER / ÖZEL

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 05:41
banner179
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ek tercih
Ek tercih - 1 yıl Önce

Ek tercihler ne zaman başlayacak

Gonul dostu
Gonul dostu - 1 yıl Önce

Bileğinin hakkıyla kazananlara hayrlı olsun

Gonul dostu
Gonul dostu - 1 yıl Önce

Bu işe ıhtyacmz var sen doğuyu beğenmiyorsun bu ulkede hepsibzm imam hatip arti Hafz olan vede atanmasını taleb ediyoruz diyanet İşleri Başkanlığı saygılar

Bir umut
Bir umut @Gonul dostu - 1 yıl Önce

Camileri cemaatsiz birakmayalim

Sözleşmeli
Sözleşmeli - 1 yıl Önce

Askerlik konusu hakkında da bilgi verebilir misiniz? Sözleşme askerlikten sonra da devam ediyor mu? Bir çok arkadaş olarak merakla bekliyoruz

Gonul dostu
Gonul dostu - 1 yıl Önce

Selma alykm dini haber.com bu ek tercıhte ilgili nekadar zamn belli olur ve kac kişilik ek tercıh olcak saygılar

Gonul dostu
Gonul dostu - 1 yıl Önce

Okadar boş cami var imam hatip art Hafz barajı aşanları ek tercihte yerleşsin ramazan bayramına çifte bayram olsun bunu diyanet reismizden vede devletten talep edyoruz saygılarrrt

Gonul dostu
Gonul dostu - 1 yıl Önce

Bz kimsenin hakkı yensin istemeyiz ama bzmde bi hakkimiz var onu isteriz imam hatip art Hafz barajı aşanları ek tercihte yerleşsin ramazan bayramına çifte bayram olsun saygılar

İhl+hafız
İhl+hafız - 1 yıl Önce

Ek tercih zımbırtısı çıkartıpta 80 puanlı adamı doğunun doğusuna atıp 60 la kendi memleketine yerleşen çıkarsa hakkım haramdır.


SIRADAKİ HABER