TDV Zekat Hesaplama Sistemi Kurdu İşte Detaylar

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından kurulan Zekat Hesaplama Sisteminde zekat vermekle yükümlü kişinin

TDV Zekat Hesaplama Sistemi Kurdu İşte Detaylar

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından kurulan Zekat Hesaplama Sisteminde zekat vermekle yükümlü kişinin mal varlığı bilgisini sisteme yükleyip vermesi gereken zekat miktarını sistem tarafından otomatik olarak hesaplamasını sağlıyor bu yardımcı kaynağa https://zekathesapla.tdv.org/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Zekat Yükümlüsü

banner178
Zekat vermekle mükellef/yükümlü olmak için kişinin Müslüman, hür, akıllı, ergenlik çağına gelmiş olması gerekir. Ancak, Şafii mezhebine göre ise akıl ve bulüğ şart olmayıp çocuk ve akli yeterliliği olmayan (mecnun) kimsenin de zekat vermesi gerekir.

Zekat Verilecekler

Zekatın verileceği kimseler Kur’an-ı Kerim’de belirtilmiştir. Bunlar; fakirler, miskinler, zekat toplamakla görevlendirilen memurlar, müellefe-i kulub adı verilen kalpleri İslam’a ısındırılmak istenen kimseler, esaretten kurtulacaklar, borçlular, Allah yolunda cihad edenler ve yolda kalmış olanlardır (Tevbe, 9/60).

a.a. Fakir ve miskin, temel ihtiyaçları dışında herhangi bir maldan nisab miktarına sahip olmayan kimsedir. Ancak temel ihtiyaçları dışında, ister artıcı (nami) vasıfta olsun ister olmasın, herhangi bir maldan nisap miktarına sahip olan kimse fakir veya miskin kapsamında olmadığından ona zekat verilmez (İbnü’l-Hümam, Feth, II, 266). b.b. Borçlu, kul hakkı olarak borcu olan ve borcunu ödeyeceği maldan başka nisab miktarı malı bulunmayan kimsedir (İbnü’l-Hümam, Feth, II, 268). c. Yolda kalmış kimse, sürekli yaşadığı yerde malı bulunsa bile, çıktığı yolculukta parasız kalıp parasına ulaşma imkanı bulamayan, başka bir deyişle, parasızlıktan yolda kalmış ve memleketine dönemeyen kimsedir. Bu kimseye, malının bulunduğu yere dönmesine ve dönünceye kadarki ihtiyaçlarını gidermesine yetecek kadar zekat verilebilir (Kasani, Bedai’, II, 43-46). Günümüzde yolcu olan kişi istediği zaman memleketindeki parayı banka kartı veya başka bir yöntemle alma imkanına sahipse ona zekat verilmez. d. “Allah yolunda” anlamına gelen “fi sebilillah” ifadesi ise, kendisini Allah yoluna ve İslam’a adamış hac yolcuları, askerler ve ilim için yola çıkan gerçek kişiler olarak yorumlanmıştır.

DİNİ GERÇEK HABER

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2019, 16:06
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER