Sigara kullananlar sınava bile giremeyecek

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, yaptığı açıklamalarda diyanet personelini uyardı.

Sigara kullananlar sınava bile giremeyecek

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bu yıl hac ve umre organizasyonlarında sigara içmeyen din görevlilerinin tercih edileceğini belirtti ve ekledi "Sigaranın pek çok ilim adamı ve alim tarafından haram olduğu söyleniyor. Şahsen benim de kanaatim bu yöndedir. Vatandaşlarımız elinde sigara bulunan din görevlisi görmek istemiyor." dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığının hac ve umre görevlendirmelerinde sigara içmeyen personelin tercih edileceğine ilişkin kararının alınan en hayırlı kararlardan biri olduğunu belirten Erbaş, sigaranın asrın felaketleri ve insana zarar veren bağımlılıklar arasında yer aldığını kaydetti.

Sigara Kullanmayan Din Görevlilerimizi Tercih Edeceğiz

"Bu yıl hem hac hem de umre organizasyonlarında sigara kullanmayan din görevlilerimizi tercih edeceğiz. Daha sonraki yıllarda sigara kullananlar sınava dahi giremeyecek. Belki daha sonraki aşamalarda din görevliliği sınavlarında sigara kullananlar tercih edilmeyecek. Bunu çok önemsiyorum.

Sigaranın pek çok ilim adamı ve alim tarafından haram olduğu söyleniyor. Şahsen benim de kanaatim bu yöndedir. Bizim bu noktada çok dikkatli olmamız, hassas davranmamız gerekiyor. Din görevliliği gibi mukaddes bir vazifede imamlarımızın, bütün görevlilerimizin bu tür alışkanlıklardan uzak durmaları gerekiyor."

Hac ibadetinin, müminin nefsine hakim olması noktasında bir nefis terbiyesi örneği olduğunu aktaran Erbaş, "Nefis terbiyesi için gittiğimiz Arafat'ta çadırların etrafındaki sigara izmaritlerini görünce benim yüreğime sanki bir hançer saplanıyor. Arafat'ta vakfe öncesi ya da sonrası bir Müslüman kardeşimin elinde sigara gördüğüm zaman çok üzülüyorum." ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar Sigara Kullanan Görevli İstemiyor

Erbaş, sigaranın zararları konusunda farkındalık oluşturmak adına ciddi mücadele verilmesi gerektiğine dikkati çekerek, hac ve umre organizasyonlarında sigara içmeyen personelin tercih edileceğine ilişkin kararın alınmasında vatandaşlardan gelen şikayetlerin de etkili olduğunu söyledi.

Vatandaşların, elinde sigara bulunan bir din görevlisi görmek istemediğini söyleyen Erbaş, sigaranın nasıl bir tehlike olduğunu millete vaaz ve hutbelerde anlatmaya devam edeceklerini bildirdi. 

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığına verilen en önemli vazifenin toplumu din konusunda aydınlatmak olduğunu vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

"Milletimizi beş konuda korumamız gerekiyor. İnsanların aklını, nesli, canı, malı ve dini korumak. Şöyle bakıyorum, sigaranın cana, mala, nesle, akla ve dine zararı var çünkü bir bağımlılık meydana getiriyor. Din de bağımlılıklardan insanı uzaklaştırıyor. Zararlı olan bağımlılıklardan insanların uzak olması gerekiyor, din bunu emrediyor. Dolayısıyla bizim en önemli vazifelerimizden birisi de insana zarar veren şeylerden insanı korumak. Bu açıdan sigarayla mücadele konusunu bir vazife addediyoruz."

Din Görevlileri Sigara Konusunda Hassas Davranmalı

Bu konuda milletin desteğini beklediklerini ve din görevlilerini hassas davranmaya davet ettiklerini bildiren Erbaş, herkesin sigara bağımlılığından kurtulmasını Allah'tan niyaz ettiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş son olarak şöyle söyledi, 

"Sadece bizim ülkemizde sigaraya ödenen paranın miktarı 30 milyar doları buluyor. Bu, 150 milyar lira anlamına geliyor. Dünyada her 3,5 saniyede bir insan açlıktan ölüyor. Sadece ülkemizde sigaraya ödenen paranın yarısı açlıktan ölecek olan insanlara verilse, o insanlar açlıktan kurtarılıyor. Sigara yerine binlerce okul, hastane yapılabiliyor.

Binlerce aç ve açıkta olan mülteci insan, bulundukları konumdan kurtarılabiliyor ama maalesef sigara yüzünden ortaya çıkan hastalıkları tedavi etmek için de bir o kadar daha para harcanıyor. Dolayısıyla bu kararımızı, bu büyük felaketle mücadelenin bir başlangıcı olarak kabul ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2019, 16:53
banner179
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa özdemir
Mustafa özdemir - 6 ay Önce

Allah razı olsun başkanımızdan çok isabetli bir karar yerinde bi savaş hatta imam hatiplik sınavlarına dahi kan testi yaptırıp imtihana alınmaması lazım. Diyanet tabelası olan hiçbir yere sigara içen imam personel müftünün sokulmaması lazım.
Çünkü sigara içen personel yüzünden ülkemizde İslam itikâdı zayıfladı. Bir çok imam hatip olmasına rağmen din bilgisi hiç olmayan ,Kur'an-ı eline hiç almayan birçok insan var sigara içen insanların yüzünden ilâhiyat ,diyanet,cemaat ve tarikatların hiç birinin verdiği fetva ve İslâmî yaşam tarzı birbirine uymuyor. Sigara içen imamlar yüzünden ülkemizde devletin oynattığı milli kumar piyango dahada arttı ,fuhuş kumar , faiz dahada yükseldi
İnşAllah bu savaşı kazanırsa başkanımız şamar oğlanı olan imam hatipler her gelenin vurduğu hakir gördüğü aşağıladığı personeli din görevlileri rezil kepaze de olsa
İnşAllah ülkemiz vatandaşlarımız sahabe olacaklardır buna yürekten inanıyorum başkanımızın arkasındayız
(İnşAllah bigün personelini seven düşünen milletin ve ekranların önünde aşağılamayan idarecilerimiz de olur)

The imam
The imam - 6 ay Önce

İmamları öne atacağınıza görevli giden müftüsü müfettişi daire başkanlarındada sigara kriteri aranacakmış sigara kullanmayan biri olarak diyorum

Vatandaş
Vatandaş - 6 ay Önce

Sigara içmek haramsa sigara içmeyen vatandaşlar gitsin.

SIRADAKİ HABER