Minik Kemankeşler Hafız Oluyor

Minik Kemankeşler Hafız Oluyor

Minik Kemankeşler Hafız Oluyor

Antalya Okçular Tekkesi, Antalya Müftülüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından imzalanan protokol çerçevesinde 9 ila 24 yaş arası 92 kursiyere hafızlık başlangıç kursu ile okçuluk eğitimi birlikte verilecek.

Antalya Okçular Tekkesinde düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Antalya Okçular Tekkesi Başkanı Sümeyye Gamze Uçar, Türk İslam medeniyetindeki okçuluk sporunun tanıtılması ve sevdirilmesini amaçladıklarını söyledi. Okçuluğa sadece spor olarak bakmadıklarını ifade eden Uçar, ilim, ahlak ve manevi tarafıyla da yakından ilgilendiklerini belirtti.

İmzalanan protokolün genel kurs etkinlikleri dışında hafızlığı sevdirmeyi amaçladıklarını kaydeden Uçar, "Protokol kapsamında Okçular Tekkesi okçuluk eğitimi verecek, Antalya Müftülüğü hocalarımızı görevlendirecek, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz sportif faaliyetlerde ve organizasyonlarda destek verecek, Milli Eğitim Müdürlüğü ise sertifikaları verecek." dedi.

Düzenleyecekleri yaz okulunun sıra dışı bir yaz okulu olacağını ve kışın da devam edeceğini, okçuluk talimiyle yükselen konsantrasyonları ilimle pekiştirmek anlatan Uçar.

"Dini konular, milli ve manevi değerlere ilişkin bütün derslerimizi Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı hocalarımızla veriyoruz. Sadece okçuluk da değil, mas güreşi, atletizmle ilgili bir takım çalışmalarımız da var. Çocuklarımızı hem eğlendirip hem de bir takım değerli bilgiler vermeye çalışıyoruz. Katılanların çok memnun olduklarını yaptığımız anketlerde görüyoruz. Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Dört sac ayağı olan bir protokol ile 840 saatlik hafızlık başlangıç eğitimini ilk defa bir spor kulübü uyguluyor ve sporla hafızlık başlangıç eğitimi bir araya gelmiş oluyor. Bu eğitimin sonucunda da uluslararası geçerliliği olan bir sertifika veriliyor. Biz bu konuda örnek teşkil etmek ve diğer kulüplere de yayılmasına öncülük etmek istiyoruz. dedi"

 

Antalya Müftüsü Osman Artan da Diyanet İşleri Başkanlığınca yaz dönemlerinde Antalya genelinde bulunan bütün cami ve Kur’an kurslarında eğitim çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek, bunlardan birinin de imzalanan protokol ile Antalya Okçular Tekkesi'nde gerçekleşeceğini belirtti.

İmzalanan bu protokol çerçevesinde çocuklarımızın hem ata sporu olan okçuluğu tanıyacaklarını hem de hafızlık eğitimi alma fırsatı bulacaklarını dile getiren Artan, açılan Kur’an- Kerim ve dini bilgiler eğitimi kurslarını Antalya Müftülüğünce görevlendirilen hocalar tarafından verileceğini söyleyerek, Protokolde katkısı olan Antalya Okçular Tekkesine, Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür etti.

İl Müftüsü Artan ve Müftü Yardımcısı Melek ALÇIN, imza töreni ve açıklamaların akabinde Okçular Tekkesi Yaz Kur’an Kursları sınıflarını ziyaret ederek derslere katıldılar. Akıllı tahtalarda öğrencilere kısa bir süre ders anlatarak minik Kur’an bülbüllerinden Kur’an-ı Kerim dinlediler.

İl Müftüsü Artan  son olarak minik Kur’an bülbüllerinin ve hocalarının  istek ve sorunlarını dinledi akabinde çocuklarla birlikte yay çekerek ok attı.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2019, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER