Mehmet Görmez'den küstah bildiriye tepki

Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kur'an-ı Kerim hakkında Fransa eski cumhurbaşkanı ve beraberindeki 300 kişi tarafından yayımlanan küstah bildiriye tepki gösterdi

dinigercekhaber.com
Mehmet Görmez'den küstah bildiriye tepki

Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez den Kur'an-ı Kerim hakkında Fransa'nın eski cumhurbaşkanı ve beraberindeki 300 kişi tarafından yayımlanan bildiriye tepki geldi.

Görmez, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden söz konusu küstah bildiriye tepki gösterdi.

Görmez'in açıklaması şu şekilde:

"Fransa’da yayınlanan sözde manifestodaki üç cehalet:

Birinci Cehalet ; Ne II. Vatikan konsilinde ne de başka bir belgede Yahudi düşmanlığını çağrıştıran ifadelerin Hristiyan kutsal kitaplarından kaldırılması teklif edilmediği gibi böyle bir çıkarma işlemi de hiçbir zaman yapılmamıştır.

İkinci cehalet: Kur’an-ı Kerim ne Yahudileri ne Hristiyanları ne de inançsızları inancından dolayı öldürülmesini veya cezalandırılmasını emreden bir kitap değildir. İnsanın canı insan olduğu için dokunulmazdır. Bir insanı haksız yere öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir.

Üçüncü cehalet: İslam’da kilise ve konsil yoktur. İslam’da dinin otoritesi şahıslar ve kurumlar değildir. Kitabın kendisidir. Hiçbir kimse Kur'an'ın tek bir harfine dahi dokunamaz. Bu Kerim Kitap Allah’ın korumasındadır."

Ne olmuştu?

Fransa'da, aralarında eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, üç eski başbakan, Yahudi ve Hristiyan cemaati temsilcileriyle yazarların da bulunduğu 300 kişinin imzasıyla yayınlanan bildiride Kur'an-ı Kerim'den bazı ayetlerin çıkarılması savunulmuştu.

Söz konusu bildiride Kur'an-ı Kerim'den "şiddet ve Yahudi karşıtı fikirleri yaydığı gerekçesiyle bazı ayetlerin çıkarılması" istenmişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2018, 13:28
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER