KARDEŞLİKTE SINIRLARI AŞTILAR

Bursa Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi, Tayland Prince of Songkla Üniversitesi Fen Bilimleri Lisesi ile kardeş okul oldu.

KARDEŞLİKTE SINIRLARI AŞTILAR

Bursa Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi, Tayland Prince of Songkla Üniversitesi Fen Bilimleri Lisesi ile kardeş okul oldu.

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce yürütülen "Sınırları Aşan Uluslararası Kardeş Okul Projesi" kapsamında, Tayland Prince of Songkla Üniversitesi Fen Bilimleri Lisesi ile protokol imzalandı.

70 kişilik ziyaretçi

Proje kapsamında Bursa Osmangazi Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi, Tayland Prince of Songkla Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Fen Bilimleri Lisesinden 70 kişilik öğrenci ve öğretmen grubunu ağırladı. Öğrenciler ziyarette; Tayland dâhil 57 farklı ülkeden Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesinde öğrenim gören öğrencilerle beraber Fizik, Kimya, Biyoloji, Arapça, İngilizce, Görsel Sanatlar ve Kodlama atölyelerinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi alarak deney ve atölye çalışmalarına katıldı.

İmam hatipleri model alıyoruz

Tayland Prince of Songkla Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Fen Bilimleri Lisesi Müdürü Yusuf Talek, Türkiye’deki din eğitiminin imam hatip lisesi modelinde başarılı bir şekilde yürütüldüğünü söyledi. Benzer bir modeli kendi okullarında da uygulayarak daha da geliştirmek istediklerini ifade etti. Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz da, İslam’ın ilk dönemlerinden itibaren Müslümanların bilimsel gelişmelerin öncülüğünü yaptığını, temel İslami bilimleri ve diğer bilim dallarının imam hatip okullarında birlikte okutulduğunu kaydetti.

Kuran ve bilim içiçe

Kuran’ı anlayabilmek için bilime ihtiyaç duyulduğunu, bu sebeple Kuran’ı en iyi anlayabilecek yerlerin akademik eğitim ve din eğitimini tek çatı altında birleştiren imam hatip liseleri olduğunu aktaran Nazif Yılmaz, Türkiye’deki 1606 imam hatip lisesinde kullanılan bu modeli Tayland’da da uygulayan okulların olduğunu bilmekten memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Yılmaz, İslam dünyasının çok büyük bir aile olduğunu ve buna benzer okullara çok ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

HABERLERİMİZ İÇİN MOBİL UYGULAMA İNDİR

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2018, 17:15
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER