Erbaş : Regaib Kandili Gecesinde Kurşunlu Camide !

Diyarbakır Kurşunlu Camii’nde düzenlenen ‘Regaib Kandili Özel Programı’na Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bu mübarek gecelerin Müslümanların davranışlarını kulluk ve kardeşlik ekseninde muhasebe etmesi, birlik, beraberlik duygularının pekiştirmesi için önemli fırsatlar olduğunu kaydetti.

Erbaş : Regaib Kandili Gecesinde  Kurşunlu Camide !

Ramazan ayının habercisi ve üç ayların ilk kandil gecesi Regaib Gecesi tüm yurtta dualarla idrak edildi.

Diyarbakır Kurşunlu Camii’nde düzenlenen ‘Regaib Kandili Özel Programı’na Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş katıldı.

Türkiye’nin çeşitli camilerinde görev yapan hafızların Kur’anKerim okuduğu, salavatların getirildiği, duaların yapıldığı programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, tüm İslam aleminin Regaib Gecesini tebrik ederek, "Rabbim ibadetlerimizi kabul eylesin. Bu mübarek geceleri kurtuluşunuza, necatımıza vesile eylesin" dedi.

Diyarbakır’da Sur olayları esnasında terör örgütü PKK mensuplarınca yakılarak kullanılamaz hale getirilen Kurşunlu Camii, 4 yıl aradan sonra tamir edilerek bugün yeniden ibadete açıldığını ifade eden Başkan Erbaş, “Bu gece çok güzel bir tevafuk yaşıyoruz. Bundan dört yıl önce ezanlar sussun diye yapılan terör faaliyetleriyle harap olan şu camimizin bu hale gelmesi, Regaib Gecesiyle tevafuk etti. Bu akşam yatsı namazı ile ilk namazımızı kıldık” diye konuştu.

Başkan Erbaş, Regaib gecesi ile birlikte “üç aylar” diye bilinen, rahmet, bereket ve mağfiret iklimine girildiğini belirterek, “Peygamber Efendimiz Recep ayı girdiğinde,“Allah'ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a kavuştur”  şeklinde dua etmiş ve bu kutlu zamanların önemine dikkat çekmiştir” ifadelerini kullandı.

Müminler için bütün zamanların kıymetli olduğunu ve Allah’ın rızasını kazanmak gayesiyle kulluk şuuru içerisinde yaşanması gerektiğini dile getiren Başkan Erbaş, “Bununla beraber mübarek gün ve geceler, yaratılış gayemizi idrak ederek yaratan ve yaratılanlarla münasebetlerimizi ve yaşadığımız hayatı muhasebe etmemiz için çok kıymetli fırsatlardır” şeklinde konuştu.

Regâib” kelimesinin anlamını anlatan Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey” demektir. Yüce Allah’ın, rahmetinin, mağfiretinin ve nimetlerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi, samimi kalple Allah’a yönelenlerin affedilmelerinin ümit edilmesi ve müminlerce gönülden arzulanması sebebiyle bu geceye “Regâib Gecesi” denilmiştir.

“Hayatımızı ibadet, dua ve tövbe ekseninde muhasebe edelim”

Başkan Erbaş, Müminlerin mübarek zamanları, gün ve geceleri fırsat bilerek İbadet, dua ve tevbe ekseninde hayatlarını muhasebe etmeleri gerektiğini söyledi.

İbadetler; imanın tezahürü olduğuna vurgu yapan Başkan Erbaş, “İbadetler, kalplere Allah sevgisini yerleştirip kişiyi her türlü kötü düşüncelerden arındırır. İbadetler, insandaki sorumluluk duygusunu arttırıp onu dürüstlüğe sevk eder. Cenab-ı Hakk’ın salih bir kulu olabilmenin ve böylece ulvî derecelere ulaşabilmenin ve O’nun rahmetine kavuşabilmenin yegâne şartı, ibadetlerimize devam etmektir” şeklinde konuştu.

“Başkalarının iyiliği için yapılan dua, güzel ahlakın ifadesidir”

“Bu kutlu zamanların ihyası adına dualarımız önemlidir” diyen Başkan Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dua ibadetin özüdür. Kulluğun temelidir. İnsanın kendindeki acziyet ve noksanlığı görüp, bütün kâinatın sahibi olan Cenab-ı Hakk’a iltica etmesidir. Dua insanın kendini, varlığı, evreni idrak etmesini ifade eden bir şuur halidir.”

Başkan Erbaş, başkalarının iyiliği için yapılan duanın aynı zamanda güzel ahlakın ifadesi olduğunu kaydetti.

“Tövbe; günahlardan Allah’a dönüştür”

Günahların, müminin Allah’la arasındaki sevgi bağını zayıflattığına dikkat çeken Başkan Erbaş, “Günahlar, O’nun ihsanına ve rahmetine perde olur. Manevi kişiliğimizi zedeler, gönül dünyamızı karartır. Bu bakımdan tövbe, Allah ile sevgi bağlarımızı yeniden tesis ederek, günah ile zedelenen gönül dünyamızı onarır. Bu açıdan tövbe; günahlardan, ayıpları örten ve gizli-açık her şeyi bilen Allah’a dönüştür” dedi.

Başkan Erbaş, Allah’ın kuluna tövbe etme fırsatı vermesi, O’nun sonsuz rahmetinin bir ifadesi olduğunun altını çizerek. tövbenin, sadece sözde kalmaması, davranışa yansıması gerektiğini belirtti.

“Rahmet gecelerini fırsat bilerek, içten ve samimi tövbelerle gönül dünyamızı ve sosyal hayatımızı yeniden inşa etmeliyiz” diyen Başkan Erbaş, “Kendimizle yüzleşmekten çekinmeden, bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bütün hatalardan ve işlediğimiz günahlardan samimi pişmanlıklarla tövbe ederek arınma fırsatını değerlendirmeliyiz” diye konuştu.

“Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi güçlendirmek zorundayız”

Bu mübarek gecelerin Müslümanların davranışlarını kulluk ve kardeşlik ekseninde muhasebe etmesi, birlik, beraberlik duygularını pekiştirmesi için önemli fırsatlar olduğunu kaydetti.

Başkan Erbaş, bu coğrafyada daha iyi bir gelecek için beraber hareket etmekten başka seçeneğin olmadığına dikkat çekerek, sözlerini şöyle tamamladı. “Bu geceleri fırsat bilerek birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi güçlendirmek zorundayız. Bu toplumda bizim en büyük imkânımız ve gücümüz birbirimiz hakkında iyi düşünmek, suçlamadan, ötelemeden birbirimizi dinlemek, anlamaya çalışmaktır. Birbirimize güvenmektir. Fitnelere karşı uyanık olalım, birliğimize dirliğimize, geleceğimize kastedenlere karşı hep beraber mücadele edelim. Bu mübarek gecelerde Rabbimize yalvaralım, kalbimizden kini, nefreti, düşmanlığı söküp alsın. Bizim İslam’dan başka bir geleceğimiz yoktur. Geçmişimiz de geleceğimiz de İslam’dır. Bu kutlu şehir Anadolu’nun kapılarını İslam’a açmıştır. Şimdi yine İslam’ın hakikati, adaleti, merhameti ile daha güzel bir geleceği hep beraber inşa edeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER