Erbaş : “İlim eğer irşada dönüşmezse amacına ulaşmaz”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Alanya katıldığı Yeşil Cami Mezunları Geleneksel Buluşmasına katıldı.

Erbaş : “İlim eğer irşada dönüşmezse amacına ulaşmaz”

“İlim eğer irşada dönüşmezse amacına ulaşmaz”

İstanbul'da Yeşil Cami mezunlarının düzenlediği programa konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş; hafızlık müessesesinin gelişmesi ve ilerlemesi için gayret ettiklerini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Hafızlık yapan kuran kurslarının sayısının 2 bini bulduğun söylerek ; Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Kur’an-ı Kerim’i ezberlemenin yanında anlamaya yönelik çalışmalar da yaptıklarını kaydetti.

Başkan Ali Erbaş, “Vahyin geliş sürecini hatırlayınız. İlk ayetler kitaptan, kalemden, okumaktan, öğrenmekten, öğretmekten bahsediyor. Hemen ardından ikinci vahiyde ‘Ey örtüye bürünen kalk, uyar.’ Allah Resulü Efendimiz kalktı ve insanları uyarmaya başladı. İlim eğer irşada dönüşmezse amacına ulaşmaz” ifadelerini kullandı.

Başkan Ali Erbaş, konuşmasına devam ederek yapılan din hizmetlerine değindi ; “Türkiye Diyanet Vakfı'nın (TDV) 14 ülkede açtığı 24 okul var. Türkiye'de, Uluslararası İlahiyat Programı (UİP) çerçevesinde 6 fakültede 600 civarında öğrencimiz var. UİP çerçevesinde eğitim alanların sayısı, mezunlarla birlikte binin üzerinde. Bizim için gerçekten çok önemli bir proje. Diyanet Vakfı böyle önemli projelere imza atıyor elhamdülillah” dedi.

“Kur'an ve Sünnet çizgisinde sahih dini bilgiyi bizim çocuklarımıza, gençlerimize vermemiz lazım” diyen Başkan Ali Erbaş, konuşmasına şu ifadeleri kullanarak son verdi:

“Gençlik faaliyetlerine çok önem veriyoruz. Şu anda İstanbul'da, ‘Gençliğe Yönelik Yayıncılık’ başlığıyla Dini Yayınlar Kongremizi yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl Mevlid-i Nebi Haftasını, ‘Peygamberimiz ve Gençlik’ olarak belirledik. İnşallah önümüzdeki Mevlid-i Nebi Haftası’nda da yine gençlikle ilgili konuları gündeme getireceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2019, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER