Dünya Müslümanları görmezden geliyor

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Dünya, Müslümanları görmezden geliyor özellikle Filistin'deki Müslümanların hayat hakkını, hukukunu görmezden geliyor. Bu esasında insanlık adına utanç verici bir durumdur." dedi.

Dünya Müslümanları görmezden geliyor

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Erbaş, Diyanet Televizyonu'ndaki "Bereket Vakti" isimli sahur programına konuk oldu.

Vatandaşların, ramazan ayını tebrik eden Erbaş, "Milletimizin oruç, Kur'an ayını, dua, tövbe ve istiğfar ayı olan bu mübarek ayını tebrik ediyorum." diye konuştu.

Erbaş, İsrail'in Filistin'de yaptığı katliamlardan dolayı ramazan ayına buruk girdiklerini dile getirerek "Ramazan sevinci dedik ama ramazan ayına üzüntü ile girdik. Filistin'de 60 kardeşimiz şehit oldu. Biz onların hepsine Rabbimden rahmet diliyoruz." ifadesini kullandı.

İsrail'in Gazze'deki katliamına dikkati çeken Erbaş, şöyle devam etti:

"Dünya, Müslümanları görmezden geliyor özellikle Filistin'deki Müslümanların hayat hakkını, hukukunu görmezden geliyor. Bu, esasında insanlık adına utanç verici bir durumdur. Masum insanların üzerine ateş açmak, onları bilerek ve kasten öldürmek, insanlık suçudur. Bizim yüreğimiz yanıyor, birileri de sanki bundan zevk alıyor. Dilimden bunların dökülmesi dünyanın Filistin'deki bu olaya bakışından kaynaklanıyor. Oradaki insanların bir soykırıma tabi tutulması, bunu söylememizi gerektiriyor."
Erbaş, hak ve batıl mücadelesinin kıyamete kadar devam edeceğini belirterek, "Önemli olan bizim nerede durduğumuzdur. Hangi tarafta durduğumuzdur. Bizim duruşumuz, tıpkı Filistin'de o zalimlerin, hainlerin kurşununa göğsünü siper eden ve tüm Müslümanlar adına nöbet tutan oradaki Müslüman kardeşlerimiz gibi. Onlar nasıl çizgilerini belirlemişler, bulundukları yeri belirlemişler. Biz de onların yanında duruşumuzu ilelebet sürdüreceğiz." dedi.

Ramazan ayının müminlerin ruhlarının temizlenmesi, günahlarının affedilmesi için bir fırsat olduğuna işaret eden Erbaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ramazan ayı, Kur'an ayıdır. Kur'an bizim her şeyimiz, Allah resulü Efendimizin en büyük mucizesidir. Kur'an bizim hayat rehberimiz, Kur'an bizim ibadetlerimizi, inanç esaslarımızı öğrendiğimiz yüce bir kitaptır. Ramazan aynı zamanda tövbelerin kabul olunduğu, ilk on günü rahmet, ikinci on günü mağfiret ve son on günü cehennem azabından kurtuluşumuza vesile olacağını Peygamberimizden öğrendiğimiz bir ay, dolayısıyla bu ayın her dakikasını, her saatini bir fırsat bilip müminlerin, Müslümanların değerlendirmesi gerekir."
Erbaş, sahur sofralarında çocukların yer almasının önemine değinerek, şunları söyledi:

"Çocuklarımız sahurun o güzelliğini yaşasınlar. Karakterleri oluşurken, zihinlerinin bir köşesinde sahurun ne olduğu, ramazanın ne olduğu bu şekilde yerleşmiş olsun. Onlar bize Rabbimizin emanetidir ve onları en güzel bir şekilde yetiştirmeliyiz. Manevi eğitimlerini Allah resulünün istediği çizgide onlara vermeliyiz. Biz İslam'ı yaşayan insanlar olarak çocuklarımıza buluğ yaşına gelinceye kadar temel İslami bilgilerini vermeliyiz."
Bir günde 6 milyon ekmeğin çöpe atıldığına dikkati çeken Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, bu yıl ramazanın temasını "İsraf Olmasın" şeklinde belirlediklerini anımsattı. Erbaş, bu çerçevede ekmek israfından, zaman israfına varıncaya kadar konuyla ilgili farkındalık oluşturmak için ülke genelinde çalışmalar yapacaklarını bildirdi.

Erbaş, Kur'an-ı Kerim'de israf edenlerin, "şeytanın kardeşi" olarak tanımlandığını hatırlatarak, "Bu ayet-i kerime israf etmenin çok büyük bir yanlış, çok büyük bir haram olduğunu çarpıcı bir şekilde bize anlatıyor." dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2018, 20:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
BAŞTA SEN OLMAK UZERE
BAŞTA SEN OLMAK UZERE - 10 ay Önce

SEN VE EKİBİN 950 BİN İMAM HATİPLİ Yİ KULLANARAK SOMURMEK GELECEKLERIYKE OYNAMAK ARASİNDA FARK VARMİ SENDE BİZİM HAYATIMIZLA IYNADINIZ GİDEN GİRMEZ DE SENDE BIZE SAHİP CIKMADINIZ BİZİ YETERLİLİK BELGESİ SINAVLARIYLA PARASİYLMİ SORDUNUZ GÖREVE ALMADAN 950 BİN SADECE ERKEK MEZUN BUNDAN İKİ KAT BAYANLAR DA EN AZ 1.5 MİLYON MEZUN DİYANETE GİREMİYOR

17 YİLDİR BU İMAM HATIPLININ  CANINI  YAKTINIZ
17 YİLDİR BU İMAM HATIPLININ CANINI YAKTINIZ @BAŞTA SEN OLMAK UZERE - 10 ay Önce

Bu KİŞİLERİ BELGELERLE KPSS İLE SORDUNUZ YILDA 1 BİN KİŞİ BİLE ALMADINIZ 17 YILDA İLK DEFA 9 BİN ALIM ATTİNİZ ONLARDA 4 YILLIK ILAHIYATCILARA VERDINIZ İMAM HATIPLININ HAKKİNİ GASP ETTİ NİZ SONURDUNUZ 10 YILLIK KAZANILMIŞ YETERLILIKLER NERDE KAÇ ALIM YAPTINIZ İSKURDAN ALIP 6 AY SONRASI GÜLE GÜLE FAHRİ OLARAK 9 AYLIK SONRA GÜLE GÜLE VEKİL İMAM OLARAK BİR YİL SONRA KADROLU GELDİ SOKAĞA ATAN BU KİŞİLERİN AHİ Nİ ALARAK O MAKAMLARDA RAHAT MI SALTANAT SURECEGINIZI ZANNEDİYORSUNUZ O MAKAMLAR AZ RAİL OLUR BOYNU NU ZAMAN CELLAT OLUR NE KAYBEDERSINIZ BU KURUMA BİR İKİ YIL GÖNÜL VERMİŞ BU İNSANLARA BİR İŞ GARANTI SÜRESİZ GOREV DE NEDEN DEVAM ETTİRMEYİ P SUREKLILIK BU KİŞİLERE SAHİP CIKMIYORDUNUZ

SIRADAKİ HABER