Diyanet’ten o habere açıklama

Diyanetin kura sonuçlarını açıklamasından önce, hacı adaylarının zaten belirlendiği ve kuranın formaliteden” yapıldığı belirtilmişti. Diyanet konuyla....

Diyanet’ten o habere açıklama


İddiaya göre, Diyanet’in kura sonuçlarını açıklamasından önce, hacı adaylarının zaten belirlendiği ve kuranın “formaliteden” yapıldığı belirtilmişti. Diyanet konuyla ilgili açıklama yaptı.

2018 hac kura sonuçları ve hac kayıtlarına ilişkin tarihler Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanmıştı.

İddiaya göre, Diyanet’in kura sonuçlarını açıklamasından önce, hacı adaylarının zaten belirlendiği ve kuranın “formaliteden” yapıldığı belirtilmişti.


DİYANET’TEN AÇIKLAMA

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Odatv’ye konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:


“Bilindiği üzere; ülkemizdeki hac ve umre organizasyonlarının uygulanmasına ilişkin kriterler her yıl ‘Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu’ kararlarıyla belirlenmektedir.

Buna göre;

banner178
Söz konusu kurul kararı uyarınca 2018 yılı hac kurası bilgisayar ortamında, basın huzurunda ve iştirak eden vatandaşlarımızın katılımıyla 1 Şubat 2018 tarihinde Diyanet Vakfı Konferans salonunda değil, Başkanlık Konferans Salonunda çekilmiştir.

Haberde iddia edildiği gibi hac kura sonuçları saat 21:00’de değil, aynı gün saat 19:45 itibariyle Başkanlığımız internet sayfasında sorgulamaya açılmıştır. Ayrıca, aynı gün vatandaşlarımızın ön kayıt esnasında müftülüklerimize beyan etmiş oldukları cep telefonlarına saat 20:00’den itibaren kura sonucuna dair bilgilendirme mesajı gönderilmiştir. Hac adaylarına bu SMS’de kesin kayıt işlemi ile ilgili herhangi bir ‘şifre’, ‘kod’ veya ‘numara’ gönderilmemiştir.

Hac kesin kayıtları kura çekiminden bir gün sonra değil, beş gün sonra yapılmaya başlanmıştır.

İnternet üzerinde oluşturulan web sitesinin sabah saat 09:00’dan itibaren 11:00’e kadar iki saat boyunca kapandığı iddiası tamamen asılsız olup, 05 Şubat 2018 tarihinde herhangi bir sıkıntı yaşanmamıştır.”

“SUS PAYI” VERİLDİ Mİ

Acentelerle ilgili bilginin de yer aldığı açıklama şöyle devam etti:

“Hac kayıt belgesi verildikten sonra Bakanlar Kurulu kararı gereği kesin kayıt hakkı elde edenlerin % 60’ı Diyanet İşleri Başkanlığına, % 40’ı ise A Grubu Seyahat Acentalarınca kayıtlarını yaptırabilmektedirler. Sayıları 200’ü bulan Acentalar kur’a çekiminden aylar önce teminat yatırıp Başkanlıkla sözleşme yapmışlardır. Verilen % 40’lık acenta kotasıyla vatandaşlarımız serbest bir şekilde istedikleri acentaya kayıtlarını yaptırmışladır. Dolayısıyla Başkanlığımızca herhangi bir acentaya ‘sus payı’ verildiği iddiası tamamen gerçekdışıdır.

‘Kesin kayıt yaptırabilir’ belgesini alma esnasında vatandaşlarımız, sistemde kayıtlı cep telefonlarına online olarak gönderilen SMS’deki şifreyle Diyanet veya Acenta organizasyonunu belirlenen kota dahilinde tercih etmişlerdir.

Bazı görevlilerimizin A Grubu Seyahat Acentalarından komisyon ve benzeri ilave ücret aldığı iddiası da gerçeği yansıtmamaktadır.”
 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2018, 17:05
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER