Diyanet’ten Kampüs Camilerine Destek

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın dernek, vakıf, birlik gibi kâr amacı gütmeyen kurumlara yaptığı 103 milyon TL yardımın büyük kısmının üniversite kampüs camileri inşaatına harcandığı açıklandı.

Diyanet’ten Kampüs Camilerine Destek

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan tartışma konusu olan kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yaptığı kaynak aktarımı ile ilgili açıklama geldi. Buna göre 103 milyon TL kaynağın büyük kısmı üniversite kampüs camileri inşaatına harcandı. Açıklamada, “Söz konusu camilerin cemaati öğrenci olduğundan bütçenin bu kaleminden yardım yapılmaktadır” denildi.

Cumhurbaşkanlığı’na bağlanan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçe görüşmelerinde CHP Milletvekilleri Bülent Kuşoğlu ve Sibel Özdemir Diyanet bütçesindeki “kar amacı gütmeyen kuruluşlara” yapılan 103 milyon TL kaynak aktarımı ile ilgili açıklama istedi.

banner178
CHP’li milletvekillerinin Komisyon’daki sözlü sorusuna Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yazılı yanıt verdi. Oktay’ın verdiği bilgiye göre, cami inşaat ve onarımları, yurt genelinde şahıs, dernek, vakıf vb. kuruluşlar tarafından yapılıyor. Ancak ilgililerin “Dernek, Vakıf, Birlik, Kurum, Kuruluş, Sandık ve Benzeri Teşekküllere Diyanet İşleri Başkanlığı Bütçesinden Yardım Yapılması Hakkında Yönerge” gereği Diyanet İşleri Başkanlığı’na müracaat etmeleri durumunda bütçe imkanları nispetinde acil ihtiyaçların giderilmesi için cüz’i yardımlar yapılabiliyor.

Oktay bu yardımların yapıldığı inşaatların çoğunun üniversite kampüs camileri olduğunu belirterek, “Söz konusu camilerin cemaati öğrenciler olduğundan bütçenin bu kaleminden yardım yapılmaktadır” dedi.

Bütçede 2019 yılı için Diyanet işleri Başkanlığı’na 10 milyar 445 milyon 979 bin TL ödenek tahsis edilmesi öngörülüyor. 

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER