DİYANET'TEN ÇOK KIYMETLİ BİR HİZMET!

Diyanet İşleri Başkanlığı el yazma eserleri erişime açtı.

DİYANET'TEN ÇOK KIYMETLİ BİR HİZMET!

Yazma eserler, sahip oldukları içeriksel ve eşsiz sanatsal özellikleri nedeniyle Türk kütüphaneciliğinde yeri doldurulamayacak önemli kaynaklar arasındadır. Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez Kütüphanesi Yazma Eserler koleksiyonumuzda İslam Medeniyetine ait İslam dini, edebiyat, tarih, tıp, astronomi vb. alanları içeren 7200 cilt eser bulunmaktadır. Bu eserler risaleleriyle birlikte 19500 sayısına ulaşmıştır.

Yazma eserlerin dijital kayıtları online olarak açık erişime sunulmuştur.

Tamamı dijital ortama aktarılmış olan eserler yüksek güvenlikli, yüz taramasıyla girilen özel bir bölümde, korunaklı kompakt dolaplarda, nemden ve rutubetten arındırılmış iklimlendirilmiş ortamda muhafaza edilmektedir.

Kütüphanemizde Selçuklu, Rey ve Şiraz Ekolü’nün hat ve süsleme sanatını yansıtan Selçuklu Dönemi ve Memlük Dönemi Kur’an-ı Kerimleriyle birlikte Osmanlı Döneminde yazılmış son derece değerli ve nadir Kur’an-ı Kerimler bulunmaktadır.

Bu eserler dışında kütüphanemizde; İbnü’l-Mecdî’nin oldukça nadir olan astronomi ile ilgili “Gunyetü’l-fehîm ve’t-tarîk ilâ halli’t-taķvîm” adlı eseri, Muhyi el-Tokâdî’nin “Bustânü’l-Müslimîn” adlı eserinin bilinen tek nüshası, Muhammed b. el-Ûşânî el-İs’erdî’nin Divan’ının tek nüshası, Sadrüşşerî’a es-Sânî’nin “et-Tavzîh fî halli gavâmizi’t-Tenkîh” adlı eserinin en eski nüshalarından biri, Ya’kûb b. Sûcî b. A’mâş b. İdrîs’in, hiçbir kütüphanede rastlanılmayan “Meşâriku’l-İhtisâs” adlı eseri ve daha pek çok nadir eser bulunmaktadır.
Diyanet Haber

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER