Diyanet İşleri Başkanı Makamına Kabul Etti

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Farazmand 'ı makamında kabul etti.

Diyanet İşleri Başkanı Makamına Kabul Etti

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İslam karşıtlığına çıkan Batı da dikkat çekerek, “Buna karşı Müslüman ülkeler olarak ümmetin birliğini sağlamak ve bu hareketlere karşı koyabilmek için bizim hem İran-Türkiye hem de diğer ülkeleri de bu noktada birlik içerisine davet ederek çalışmalarımızı hızlandırmamız gerekiyor” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, konuşmasına devam ederek; “2018 yılında İstanbul'da birkaç toplantı düzenledik. ‘Dünya Müslüman Azınlıklar Zirvesi’nde 250 kadar Müslüman temsilciyi dünyanın her yerinden bir araya getirmeye çalıştık. Mescid-i Aksa ve Filistin konularını görüşmek üzere İstanbul'da ‘Uluslararası Kudüs Zirvesi’ düzenledik ve gerçekten verimli bir toplantı oldu. Avrupa Müslümanlarını bir araya getirmek için Almanya'da büyük bir toplantı yaptık” dedi.

“Kur’an ve sünnet çizgisinde bir din eğitimini öncelememiz gerekiyor. Bazı yanlış din algıları ile hareket eden gruplar, bir bakıyorsunuz terör örgütüne dönüşmüş. Şiddeti önceleyen ve adeta katliamlar yaparak kendi hareketlerini sürdüren bu terör örgütlerine karşı bizim de mutlaka doğru dini bilgi ile gençlerimizi yetiştirmemiz gerekiyor. Böylece İslamofobiyi kışkırtarak anti-İslam noktasına getirenlere karşı da tedbirlerimizi almış oluruz.” ifadelerini kullandı.

Sıfır İsraf Projesi

Başkan Ali Erbaş, Türkiye-İran ilişkilerinin özellikle israfı önleme ve çevre temizliği noktasında öncülük yapabileceğini belirterek, “Müslümanların hem israftan uzak kalmaya hem de temizlik noktasında büyük bir çalışma içerisinde olması gerekiyor. Bu konuda bizim öncülük yapmamız mümkündür. Türkiye'de Cumhurbaşkanımızın muhterem eşleri hanımefendinin himayelerinde ‘Sıfır Atık, Sıfır İsraf Projesi’ başlatıldı. Bu ve benzeri konularda iş birliği yapabiliriz, tecrübelerimizden yararlanabiliriz” dedi. 

İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Farazmand ise kabulünden dolayı Başkan Ali Erbaş’a teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER