Diyanet İşleri Başkanı ‘Kandil Özel Programı’na katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Mescid-i Aksa özgür değilse Müslümanların ruh ve gönül özgürlüğü de yok demektir. Bu gece, bu hakikati yeniden tefekkür etmeli, İslam alemi olarak bu gerçeğin farkına varmalıyız” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı  ‘Kandil Özel Programı’na katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kırklareli Hızırbey Camii’nde düzenlenen ‘Kandil Özel Programı’na katıldı.

Başkan Ali Erbaş, İslam tarihinde Miraç Gece’den önce Hazreti Peygamberin ve Müslümanların çok zor zamanlar yaşadığını ifade ederek, müşriklerin Müslümanlara baskı ve boykot uyguladığını, aynı dönemde Hazret Peygamberin amcası Ebu Talip ile eşi Hazreti Hatice’nin vefat ettiğini söyledi.

Başkan Ali Erbaş, Hazreti Peygamberin Mescidi Haram’dan Mescidi Aksa’ya oradan da semaya yükseldiğini ve bu kutlu yolun pek çok hikmetler taşıdığını ifade ederek, “Miraç bir erdem, bir fazilet yolculuğudur. Miraç, bir bereket, bir ümit ve diriliş yolculuğudur” dedi.

“Günde beş vakit Rabbimizin huzuruna durarak, adeta ruhen yükselmiş oluyoruz”

Hazreti Peygamberin miraçtan ümmetine ve insanlığa hediyeler getirdiğini dile getiren Başkan Ali Erbaş, bunların başında beş vakit namazın geldiğini belirterek,  “Peygamberimiz, “Namaz müminin miracıdır” buyuruyor. Nasıl ki Allahrasulü Efendimiz Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya oradan göklere yükseldiyse müminlere de öyle bir hediye getirdi ki, günde beş vakit Rabbimizin huzuruna durarak, ona niyaz ederek adeta ruhen yükselmiş oluyoruz” diye konuştu.

Başkan Ali Erbaş, Miraç Gecesi nazil olan Bakara suresinin son iki ayetinde Allah’ın bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü tutacağını buyurduğunu hatırlatarak, Hazreti Peygamberin Miraçtan getirdiği bir diğer hediyenin de müminlerden şirke düşmeyen herkesin sonunda cennete gireceği müjdesi olduğunu kaydetti.

“Anne-babaya iyi davran”

banner178
Miraç Gecesinin önemine deyinen Başkan Ali Erbaş, şöyle konuştu:

“Bunlardan birincisi Allah'tan başka ilah edinmemek gerektiği hususudur. İsra suresinden alacağımız ikinci ders ana-babaya iyi davranmaktır. Rabbimiz buyuruyor ki, “Rabb'in sadece kendisine kulluk etmenizi ve anne-babanıza iyi davranmanızı emretti. Onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlanırsa, onlara ‘of’ bile deme. Onları azarlama. İkisine de gönül alıcı güzel sözler söyle.” İsra suresindeki üçüncü ilke, akrabaya ve muhtaçlara iyilik etmektir. Rabbimiz, aynı zamanda israftan uzak durmamızı da istiyor ve buyuruyor ki “Akrabaya, yoksula ve yolcuya hakkını ver. Gereksiz yere de saçıp savurma, çünkü savurganlar, israf edenler şeytanların dostlarıdır, şeytan da Rabbine karşı çok nankördür.”

“Ana rahmindeki yavrunun hayatını yok etmek bir katilliktir”

Başkan Ali Erbaş, çocukların hayatını korumak olduğunun dikkatini çekerek, “Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’de “Fakirlik korkusuyla çocuklarınızın canına kıymayın” buyuruyor. Ana rahmindeyken çocuklarınızın canına kıymayın, ayet-i kerime bizlere bunu anlatıyor. Rabbimiz, “Biz onların da sizin de rızkınızı veririz” buyuruyor. Buradan alacağımız mesaj da gerçekten çok önemlidir.  Ana rahmindeki o yavrunun hayatını yok etmek, bir katilliktir. Onun dünyaya gelmesine engel olmak, Rabbimiz tarafından çok büyük bir günah olarak bizlere anlatılmaktadır” diye konuştu.

“Mescid-i Aksa özgür değilse Müslümanların ruh ve gönül özgürlüğü de yok demektir”

Miracın Mescid-i Aksa olduğuna vurgu yaptı ve Başkan Ali Erbaş, “Mescid-i Aksa özgür olmalı. Mescid-i Aksa özgür değilse Müslümanların ruh ve gönül özgürlüğü de yok demektir. Bu gece bu hakikati yeniden tefekkür etmeli, yeniden düşünmeliyiz. Bütün İslam alemi ve tüm Müslümanlar olarak bu gerçeğin farkına varmalıyız” dedi.

“Bu mukaddes gecenin Mescid-i Aksa bilincini, özlemini ve gayretini artırarak miracın mabedinin selametine, işgal ve zulmün bertaraf edilmesine vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum” dileğinde bulunan Başkan Erbaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kullukta ve insani değerlerde en yüce mertebelere yükselişi simgeleyen Miraç Gecesi’nin zihinlerimize berraklık, kalplerimize ferahlık, akıllarımıza genişlik ve hayatımıza huzur getirmesi dileğiyle, aziz milletimizin ve bütün İslam aleminin Miraç Gecesi’ni tebrik ediyor, bu gecenin bütün Müslümanların birlik, beraberlik ve kardeşliğinin pekişmesine ve insanlığın barış, huzur ve hidayetine vesile olmasını yüce Rabbimden niyaz ediyorum”dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2019, 11:17
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER