Başkan Ali Erbaş Öğrencilerle Bir Araya Geldi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Uluslararası İlahiyat Programı (UİP) öğrencileriyle bir araya geldi.

Başkan Ali Erbaş Öğrencilerle Bir Araya Geldi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 2018-2019 öğretim yılında mezun olacak Uluslararası İlahiyat Programı (UİP) öğrencileriyle “Mezuniyetten Mesuliyete”  başlıklı programda bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş,Uluslararası İlahiyat Programı, Diyanet İşleri Başkanlığımızın en çok önem verdiği ve gelecekte kendilerinden gönül coğrafyamızda ve gurbette insanlarımızın istifade edeceği gençlerin yetiştirildiği çok önemli programdır” ifadelerini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş “Mezuniyetten Mesuliyete” adı verilmesinin çok anlamlı olduğunu söyledi.  Müslümanların mesuliyet duygusu ile hareket etmesi gerektiğini belirtti.

“İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olanlardır”

Başkan Ali Erbaş Hadisini hatırlatarak ;  öğrencilere ülkelerine geri döndüklerinde, elde ettikleri birikimleri insanların faydasına kullanmalarını tavsiye etti. Peygamberimizin, Yesrib’i Medine-i Münevvere haline getirmede ilk yaptığı işlerden birisinin Mescid-i Nebevi’yi inşa etmek olduğunu kaydeden Başkan Erbaş, “Çünkü insanın münevver olabilmesi, aydınlanabilmesi için ilim, bilgi, hikmet, ilim, irfan sahibi olacak ve ibadet hayatının ayrılmaz bir parçası olacak. Mescid-i Nebevi bütün bu ihtiyaçları karşılamak için yapıldı”söyledi.

“Mescitleri birer mektep haline getireceğiz”

“Ben muallim olarak gönderildim”  Peygamberimizin buyurduğunu hatırlatan Başkan Ali Erbaş;

“Genç kardeşlerim, gittiğimiz yerlerde mescitleri birer mektep haline getireceksiniz. Mescitte her biriniz muallim ve muallime olacaksınız. Siz artık mezun oluyorsunuz. Elinizden kitap düşmeyecek. Çünkü artık siz İlahiyat Fakültesi mezunusunuz, siz hocasınız. Sadece bizim insanlarımız, bizim vatandaşlarımız değil, bütün Müslümanlar, hatta gayrimüslimler de, herkes sizden istifade edecek. Bulunduğunuz yerlerde cami içi ve cami dışı hizmetler sizi bekliyor. Camiyi mektep haline getirerek camilerde çocuklara, gençlere, yaşı kaç olursa olsun insanlara cami dersleri yapacaksınız. İlmihal, tefsir, hadis, Kur’an-ı Kerim dersi yapacaksınız. Kur’an-ı Kerim bilmeyen insanlara öğretmek, öğrenenlerin okumasını sağlamak, okuyanlara manasını anlatmak ve hayatımızın bir parçası haline getirmek. Buna ihtiyacımız var, dünyanın buna ihtiyacı var. Dünyanın Kur'an'ın ilkelerine, İslam'ın ilkelerine ihtiyacı var” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 17:28
banner179
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yunus Emre KÜÇÜK
Yunus Emre KÜÇÜK - 3 ay Önce

Selamün aleyküm Kocaeli Kırklareli Edirne ne zaman yayınlanır hocam

SIRADAKİ HABER