Aylık Karşılığı Ders Görevi Zorunluluğu Yaz Kurslarında Aranır mı ?

Aylık Karşılığı Ders Görevi Zorunluluğu Yaz Kurslarında Aranır mı ?

Diyanet İşleri Başkanlığı Stratejik Geliştme Başkan Vekili tarafından yapılan yazılı açıklamada ; 

'' İlgi yazı ile; Yatılı Kur'an Kursu'nda görev yapan bir Kur'an Kursu Öğreticisinin sınıf açacak yeterli öğrencisi bulunmadığından Yaz Kursunda görevlendirildiği, ilgiliye, aylık karşılığı haftalık girmesi gereken ders saatlerini yapmadığı halde ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceği hususunda ilgili BKK ile Yönerge arasında tezat gözüktüğü belirtilerek, konu hakkında Başkanlığımız görüşü talep edilmiştir.

Bilindiği üzere, 2009/15215 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığınca Düzenlenen Eğitim Faaliyetlerinde Uygulanacak Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı'nın 6. maddesinde; aylık karşılığında haftalık okutulması gereken ders saatleri, 7. maddesinde ise; aylık karşılığı ders görevini tamamlayanlara verilecek ek ders saatlerinden bahsedilmektedir.

Dini Gerçek Haber'in mobil uygulamasını cep telefonunuza indirebilirsiniz.

Diyanet İşleri Başkanlığı Kur'an Eğitim ve Öğretimine Yönelik Kurslar ile Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönergesi'nin 13/b maddesinde ise "Yaz Kur'an Kursları ile camilerde Kur'an öğretiminde görev verilen öğreticilerde aylık karşılığı haftalık ders görevi yükümlülüğü aranmaz" hükmüne yer verilmektedir. İdare Hukukunda "ikincil mevzuat" denilen normlar ("Kanun"dan sonra gelen yönetmelik, yönerge, genelge), daha üst hukuk normlarında geçen ifadeleri açıklamak, ya da uygulamaya izah getirmek amacıyla çıkarılan düzenlemeler olarak tanımlanır. Buradan hareketle, önceki paragraflarda geçen iki norm (BKK ve Yönerge) hükmü arasında bir tezattan değil, değişik eğitimöğretim kategorilerinde durumun nasıl uygulanacağına dair bir açıklık getirmekten söz edilebilecektir.

banner178
Şöyle ki; gündüzlü (yatılı olmayan) olup "32 haftalık (8 aylık)" diye tabir edilen kurslar, genellikle Eylül sonları veya Ekim başında eğitime başlayıp müteakip yılın Mayıs ayı sonunda bitmesine rağmen yatılı kurslarda eğitim 11 ay ya da sene boyu denebilecek şekilde ve hafta sonu Cumartesi günü de devam etmektedir. Bu noktada Kur'an Kursu Öğreticilerinin 20 gün/1 ay yıllık izin hakkı olduğu ve yaz aylarında da "aylık karşılığı" şartının aranması gerektiği akla gelse de, bu hükmün uygulamasına Yönerge ile izah getirildiği ve eğitim-öğretim işi yapanlara "pozitif ayrımcılık" yapıldığı şeklinde değerlendirme yapmak daha doğru olacaktır. Dolayısıyla BKK'nın 7/1 maddesinde geçen "aylık karşılığı ders görevini tamamlamak" ifadesini, Yönerge koyucunun 32 haftalık (8 ay) kurs boyunca aylık karşılığı ders görevini tamamlamak" şeklinde yorumladığı (bu ifadeyi uygulama zamanı açısından tahsis ettiği), Yaz Kursu kategorisinde uygulamanın farklı olabileceğini öngördüğü ve bu durumun hukuki sorun doğurmayacağını kabul etmek gerekir.''

Dini Gerçek Haber'in mobil uygulamasını cep telefonunuza indirebilirsiniz.

Yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde; mezkur BKK'nın 7. maddesi ile mezkur Yönerge'nin 13/b maddesi arasında bir tezat bulunmadığı, normal şartlarda ister yatılı kursta görev yapsın ister gündüzlü kursta görev yapsın Yaz Kurslarında görevlendirilen Kur'an Kursu Öğreticileri için aylık karşılığı haftalık ders görevi yükümlülüğünün aranmayacağı, bahse konu personele, bu kurslarda fiilen yaptığı her ders saati karşılığında haftada 15 saate kadar (en fazla) ek ders ücreti ödenebileceği mütalaa edilmiştir. Bilgilerini rica ederim '' denildi.

Diyanet ve diğer kamu personeli alım haberlerinden, gündemdeki haberlerden, son dakika haberlerinden ve çok daha fazlasından herkesten önce haberdar olabilmek için Dini Gerçek Haber'in mobil uygulamasını cep telefonunuza indirebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 11:15
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER