"84 ülke ve 326 bölgede iyiliğin sesi olacağız”

10.5.2018 Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) 2018 Ramazan programında gerçekleştirilecek faaliyetler Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda düzenlenen programla açıklandı. Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, TDV 2018 ramazan programının “Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin!” temasıyla yapılacağını ifade etti.

"84 ülke ve 326 bölgede iyiliğin sesi olacağız”

TDV’nin bu yıl 84 ülke ve 326 bölgede iyiliğin sesi olacağını aktaran Erbaş, şunları kaydetti:

“İyilik, yardımlaşma ve paylaşma denilince aklımıza yardım kuruluşları gelmektedir. Bunların başında da Türkiye Diyanet Vakfı vardır. Türkiye Diyanet Vakfı, yarım asra yakın süredir gerçekleştirdiği iyilik faaliyetleri ve üstlendiği sorumluluğun bilinciyle ülkemizde ve yedi kıtada, milletimizin emanet ettiği fitre, zekat ve bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır.

Hayırseverlerin yardımlarıyla yurt içinde ve yurt dışında faaliyetlerimizi genişleterek sürdürürken, bu Ramazan ayında “Kardeşlerini Unutma, Beklenen Sensin!” şiarıyla aziz milletimize umut bağlayan ve yolumuzu gözleyen kardeşlerimiz için yola çıkıyoruz.

Geçen yıl Ramazan ayında düzenlediğimiz “Üzerinde Kardeşinin Hakkı Var, Bu Ramazan ve Her Zaman” kampanyası çerçevesinde yurt içinde ve yurt dışında toplam 8 milyon 500 bin TL yardım ulaştırdık. Ülkemizde ve 64 ülkenin 278 bölgesinde iftarda iyilik sofraları kurarak, ihtiyaç sahiplerine gıda kolileri dağıttık. Bu Ramazan ayında da 84 ülke ve 326 bölgede iyiliğin sesi olacak Ramazan iklimini dünyanın dört bir tarafına taşıyacağız. Ramazan yardım programı kapsamında, dünyanın farklı coğrafyalarında 90 bin 205 gıda kolisi dağıtacak, kuracağımız iyilik sofralarında 246 bin 830 kişiye iftar vereceğiz.

Türkiye Diyanet Vakfı olarak bu Ramazanda tamamen gönüllülerden oluşan ekiplerimizle yurt dışında yaklaşık 12 milyon TL değerinde yardım faaliyeti gerçekleştireceğiz. Yurt içine yönelik yardımlar çerçevesinde de Ramazan ayında ihtiyaç sahipleri ve mülteci aileler için “alışveriş yardım kartı” dağıtılacak. Bu yıl Ramazan ayında yurt içinde her biri 25 TL olan 1 milyon 750 bin TL değerinde alışveriş yardım kartı ihtiyaç sahipleri ve sığınmacı ailelere ulaştırılacak. Dağıtımlar 864 il ve ilçe şubesinde yapılacak. Yine şubelerimiz vasıtasıyla il ve ilçelerde iftar sofraları kurularak yüzbinlerce kardeşimizle iftar sofralarında bir araya geleceğiz. Türkiye Diyanet Vakfımız, bu yıl Ramazan ayında yurt içine ve yurt dışına toplam 15 milyon 250 bin TL değerinde yardım yapmış olacak.

Şehrimizdeki, ülkemizdeki ve dünyamızdaki ihtiyaç sahiplerinin ellerinden tutmak, yalnız olmadıklarını hissettirmek için aziz milletimizden, zekât, fitre ve bağışlarını Türkiye Diyanet Vakfına emanet etmelerini özellikle istirham ediyoruz. Ramazan-ı Şerif’te ihtiyaç sahiplerini, garipleri, muhtaçları ve yetimleri sevindirmek isteyen hayırseverlerimiz fitrelerini ve her türlü bağış ve yardımlarını camilerimiz ve müftülüklerimiz aracılığıyla bize ulaştırabilirler.

Ayrıca fitrelerini 5601’e SMS göndererek verebilir, zekat ve bağışlarını da Vakfımızın online bağış adresinden (bagis.tdv.org) ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla ulaştırarak bu iyilik hareketine destek olabilirler. 0312 416 90 00 numaralı çağrı merkezimiz de yine Ramazan boyunca vatandaşlarımızın hizmetinde olacaktır. Bir çocuk için bayramlık, bayramın gelişi demektir, hele ki yetim bir çocuksa onu mahzun bırakmamak bizlerin üzerine düşen en büyük vazifedir. Bu anlamda hayırseverlerimiz 100 TL bağışta bulunarak bir yetimin bayramlık ihtiyacını karşılayabilecekler.


Ankara, İstanbul ve Almanya’da kitap fuarı açılacak

Artık Ramazan ayının vazgeçilmez bir unsuru olan ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından gelenek haline dönüştürülen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nın bu yıl 37’ncisi gerçekleştirilecek. Vatandaşlarımızın büyük ilgi gösterdiği kitap fuarlarımız bu sene yeniden İstanbul Sultanahmet meydanında 16 Mayıs 2018 tarihinde, Ankara’da ise Gençlik parkı karşısındaki Melike Hatun Camii avlusunda 18 Mayıs 2018 tarihinde kapılarını kitapseverlere açacaktır. Yine ülke sathında pek çok ilimizde, yurtdışında ise Almanya’nın Köln şehrinde vakfımız işbirliğiyle ilk defa bu yıl kitap fuarları açılacaktır.

“Bugün yeryüzünün en temel sorunlarından biri israftır”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Başkanlık Konferans Salonu’nda gerçekleştirdiği basın toplantısında 2018 yılı ramazan ayı temasını kamuoyu ile paylaştı.

Diyanet İşleri Başkanlığının 2018 yılı ramazan ayı teması olarak "İsraf Olmasın" başlığının belirlendiğini ifade eden Diyanet İşleri Başkanı, "Maalesef bir yanda açlığın, yoksulluğun ve sefaletin pençesinde kıvranan; ekmek, su gibi en temel gıda maddelerinden mahrum milyonlarca insan hayatta kalma mücadelesi verirken, diğer yandan çılgınca bir tüketim ve israfın varlığı maalesef acı bir gerçektir." dedi.

Kur’an’ın dünya ve ahiret dengesi adına beyan ettiği fermanlara baktığımızda, cimriliği eleştirmekle birlikte saçıp savurmayı da şiddetle yasaklayan makul bir dengenin varlığı açıkça görülmektedir. Bu ölçü ihlal edildiğinde hayatın dengesi bozulmakta ve insan her şeyden öte kendisine ve geleceğine kötülük yapmış olmaktadır. Bugün küresel boyutta sefaletin yaşandığı yeryüzünün en temel sorunlarından biri olan israf hayatın birçok alanına maalesef sirayet etmiştir. Nitekim ormanlar, akarsular ve bütün doğal unsurlarıyla tabiat, insanın sorumsuz ve hoyrat tavrından nasibini alarak ekolojik tahribe maruz kalmaktadır. Aynı şekilde, insanî değer ve erdemlerin ihmal edildiği, bilginin, sevginin, dostluğun ve güvenin tüketildiği ve heba edildiği bir dünyanın da anlam yönüyle israfa ve fesada uğradığı izahtan varestedir. Lüks alışkanlıklarının zaruret olarak algılanarak ihtiyaç ölçüsünün kaybolmasına, arzularının esiri olan insanın, hayatı israf ve tüketim çılgınlığına çevirmesine karşı ciddi bir tüketim ahlakına, nimet ve sorumluluk bilincine, şükür, kanaat ve paylaşma gibi değerlerin ihyasına ihtiyacın olduğu aşikârdır. Dolayısıyla, Allah’ın verdiği her nimetin bir gün hesabının sorulacağının bilinci içinde, nimetler karşısında şımarıp lükse dalmadan ve duyarsızca israfa girmeden her konuda iktisadı merkeze alarak infak ahlakını kuşanmak bizlerin en önemli şiarı olmalıdır.

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER