DİYANET-SEN'DEN TARİHİ BİR KAZANIM DAHA

İLİTAM HAKKIMIZ

Diyanet-Sen’in uzun zamandır üzerinde çalıştığı ve her fırsatta gündeme taşıdığı ilahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı tanınması teklifi TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nun ardından TBMM genel kurulunda da kabul edilerek yasalaştı.

Peki bu tekliften kimler yararlanabilecek? Bu haktan tüm önlisans mezunu kardeşlerimiz yararlanabilecek. Böyle bir haktan sadece Diyanet işleri Başkanlığı personelinin yararlandığı yönünde asparagas haberlerle karşılaşabiliriz.

Böyle bir haktan ilk Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanları faydalanmadı. Bundan önce de sağlık bakanlığı çalışanları da böyle bir haktan yararlanmıştı.

Bundan önce başta, Örgün Eğitimi bitirenler ile bazı İlahiyatçılar ve YÖK sınavsız lisans tamamlama gibi bir hakkın tanınması eğitim öğretimin dini alanda eğitim öğretimin kalitesinin düşüreceğini söyleyerek tereddütlerini ileri sürmüştüler.

Peki sınavsız geçiş ne getirir ne götürür?

 Tam da bu durum bazı çevrelerce kabullenilmişken Diyanet-sen, akademisyenlerden oluşan Profesör ve Doktorlardan oluşan bir heyete “Diyanet çalışanları sınavsız lisans tamamlama hakkıyla daha çok okuyacak ve daha çok araştıracak. Tefsir, akait derslerini okuyacak, hadis ezberleyecek, Kur’an-ı Kerim ezberlerini tekrar gözden geçirme imkanına kavuşmuş olacak. İlmihal bilgilerini yeniden gözden geçirme imkânı elde etmiş olacak…” Diye bir rapor hazırlatmıştı.

 Bu raporun sonuç kısmında “getirisinin fazla olduğu, 81 vilayette ki İlahiyatlarda hafta sonları yüz yüze eğitimin de konması halinde başarıya ulaşacağı” yönünde bir rapor hazırlatmıştır.

Diyanet-sen bu raporu başta Diyanet İşleri Başkanlığı ve Yüksek Öğretim Kurumu başkanlığıyla birlikte ilahiyatçılarla paylaştı. Sonra Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan ile paylaşarak 2016 ayının mart ayında Milli Eğitim oluru için bakanlığa göndermişti.

 Sayın Davutoğlu ve sayın Nabi Avcı’nın istifasının ardından da hain 15 Temmuz kalkışması Diyanet-Sen’in bu çalışmasını sekteye uğrattı. Diyanet sen ve memur sen bu teklifin peşini bırakmayarak yine gündeme getirdi ve meclis Milli Eğitim komisyonundan geçirilmesi için olağanüstü çaba ve gayret sarf ederek Plan ve Bütçe komisyonundan geçmesini sağladı.

2 Mayıs 2018’de Genel kurulda da kabul edildiği için artık bu haktan Diyanet İşleri Başkanlığı personeli olan İlahiyat Önlisans mezunu 56 bin çalışan bu haktan yararlanabilecek.

Usul ve esasları kanun çıktıktan sonra YÖK tarafından belirlenecek olan bu sınavsız lisans tamamlama hakkından faydalanacak Önlisans ilahiyat mezunu kardeşlerimizin tamamı bu haktan şuan için 5 yıl içerisinde yararlanabileceği görüşü ağır basmakta.

İlerleyen günlerde bazı sendikalar bu kazanıma sahip çıkarak “bunu ilk biz teklif etmiştik” tarzında basın açıklaması yaparak bu kazanımı sahiplenmeye çalışacaklardır.

Unutmadan söyleyeyim önemli olan bu teklifi “ilk vermek, ilk kez gündeme getirmek” değil takibini yapmak da teklifi vermek kadar önemlidir.

Peki bu kazanım diyanet çalışanlarına ne kazandıracak?

Anayasal bir kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı, Kanunlar çerçevesinde kendisine verilen görevleri yerine getirirken farklı coğrafyalarda din eğitimi ve din hizmetleri talebinde bulunan hemen her İslam topluluklarına da hizmet götürmektedir.

Din hizmetleri, din hizmeti sunanların yeterlilikleri ve eğitim seviyesi, sunulan hizmetin kalitesini ve verimliliğini doğrudan etkilemektedir. Din hizmeti alanların eğitim ve kültür seviyesi ise, hizmet sunan din görevlilerinin eğitim seviyelerinin yükselmesini gerektirmektedir.

İşte bundan dolayıdır ki gerek Diyanet işleri başkanlığına yeni alınacak personelin, gerekse başkanlıkta görevli personelin, eğitim seviyesinin yükseltilmesi de bulunduğumuz çağın getirdiği ihtiyaçlar düşünüldüğünde böyle bir kazanımın elzem olduğu da gözardı edilmemelidir.

Sınavsız lisans tamamlama diğer adıyla sınavsız ilitam camiamıza, ülkemize, tüm Önlisans mezunu din gönüllüsü adayı kardeşlerimize ve tüm çalışanlarımıza hayırlı olsun derken, bu kazanımda emeği geçen başta Diyanet-sen genel başkanımız sayın MEHMET BAYRAKTUTAR ve yönetim kurulu başta olmak üzere, değerli Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendinin şahsında, emeği geçen tüm bürokratlarımıza meslektaşlarım adına şükranlarımı sunuyorum.

         Kalın sağlıcakla…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Beyza
Beyza - 1 yıl Önce

Evet bir vebal ve adaletsizlik daha hakları hiçe sayıp sınavla sınavsız girişi bir saymak yazık haram

Yaşar güldal
Yaşar güldal @Beyza - 1 yıl Önce

Arkadaşlar önyargılı olmayın lütfen.Bu kanun şimdi aldığım habere göre tüm önlisans mezunlarına yönelik çıkartılmış bir kanun.

Kadro
Kadro - 1 yıl Önce

Gitsin sendika kadro alsın adalet dışı şeyleri haksız kazançları başarı diye bizlere yutturmaya kalkmayın

safiye yılmaz
safiye yılmaz - 1 yıl Önce

Madem yaptınız herkese yapın. Bütün onlisans mezunlarına.onlar sınavla girecek peki biz ne olacağız. Onlardan kalan yerlere nasıl yerleşecegiz.Bu ülkede hiçbir şey layıkıyla yapilmaz mi?

YAŞAR GÜLDAL
YAŞAR GÜLDAL @safiye yılmaz - 1 yıl Önce

Arkadaşlar önyargılı olmayın lütfen.Bu kanun şimdi aldığım habere göre tüm önlisans mezunlarına yönelik çıkartılmış bir kanun.

Fenomen imam
Fenomen imam - 1 yıl Önce

Diyanet sen hükümetin yaptığı her icraatı kendi hanelerine geçiriyor palavracı bir sendika.tol ve köprülerinden kendilerine maletmediklerine şaşırıyorum.ilitam tam bir seçim yatirimidir seçim olmasaydı Nah olurdu ilitam.

Hoca
Hoca - 1 yıl Önce

Sadece Diyanet çalışanları kapsıyor,ha bir de gece gündüz DGS çalışanların hakkı n'olacak.Adaletiniz batsın.

Başak Sökmen
Başak Sökmen - 1 yıl Önce

İnşAllah herkesin emeğinin karşılığı verilir.Bende imam Hatip mezunu olarak bana da hakk tanımalı.Olursa sevinirim yıllarca emek verdim sınavlara girdim.Her hangi bir yere yerleşemedim.Onun için banada yardım ve desteklerinizi bekliyorum.05424541714

m-k
m-k - 1 yıl Önce

Diyanet-sen teşekkür ediyoruz..birde ilahiyat önlisans mezunu olduğumuz halde mbts puanı olduğu halde 365 günün yarısı geçici görevde,görev yaptığımız halde c.ve d grubu camilere nakil başvuru yapamıyoruz.bu konudaki çalışmalarınızı bekliyoruz.iyi ramazanlar...

Ahmet Mehmet
Ahmet Mehmet - 12 ay Önce

Ne farkeder hizmet kim yaptıysa Mevla razı olsun. İnsanları gruplara ayırmayın