Reklam

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Ramazan Ayı ve Teravih Namazı Açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı,son zamanlar gündemde olan Ramazan Ayı ve Teravih Namazı ile ilgili açıklamada bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Ramazan Ayı ve Teravih Namazı Açıklaması
01 Nisan 2021 - 12:41
Açıklamada;

''Ramazan ayı Kur’ân’ın indirilmeye başlandığı, şartlarını taşıyanların oruç tutmalarının farz olduğu, gündüz ve gecelerinin ibâdet ve salih amellerle ihya edilmesi Hz. Peygamber tarafından tavsiye edilen mübarek bir zaman dilimidir. Ramazan geldiğinde Hz. Peygamber’in,  daha fazla ibadete yöneldiği bilinmektedir. Ramazan ayında İslâm ümmeti, Onun önderliğinde orucun yanında Kur’ân tilâveti, fakirlere ve muhtaçlara yardım gibi toplumsal ihtiyaçların karşılanması ile ilgili faaliyetlere daha çok yönelmiştir.

Ramazanın son on günü geldiğinde ise, evi mescide bitişik olmasına rağmen, kendisini ibadete daha çok verebilmek için mescidde itikâfa girmiştir.  Ramazanın gündüzleri gibi geceleri de ibâdet ve tâatlerle değerlendirilmesi gereken vakitlerdir. Ramazan gecelerini ihya etmenin en güzel yolu Teravih namazıdır. Nitekim Sahabe-i kirâm, Hz. Peygamber’in Ramazan gecelerini ihya etmeye teşvik ettiğini nakletmiştir.

Dinimizde, insan hayatının ve sağlığının korunması temel esaslardan biridir. Sağlığın korunması için önleyici tedbirlere başvurulması ve hastalandıktan sonra tedavi olunmasının gerekliliği de bu esas üzerine bina edilmiştir. İbadetlerin yerine getirilmesinde de bu husus dikkate alınmaktadır. Dolayısıyla salgın sürecini yaşadığımız bu günlerde gerek cemaatle yerine getirdiğimiz ibadetlerimizde ve gerekse iftar vb. toplu faaliyetlerimizde, salgınla mücadele ve hastalığın yayılmasını önleme hususundaki koruyucu tedbirlere azami ölçüde dikkat edilmesi dini bir vecîbedir.

Bu nedenle cemaatle kılınan namazlar salgın tedbirlerine riayet edilerek yerine getirilmektedir.  Aynı şekilde idrak edeceğimiz Ramazan ayında kılacağımız Teravih namazlarında da salgınla mücadele hususundaki hassasiyetimizi sürdürmemiz önem arz etmektedir. Teravih sünnet olan bir namazdır ve cemaatle kılınabileceği gibi tek başına da kılınabilir.  

Hz. Peygamber’in birkaç gece bu namazı cemaatle kıldığı ve bazı endişelerinden dolayı hayatının kalan dönemlerinde münferiden kıldığı bilinmektedir. Teravih namazı, Hz. Ömer döneminden itibaren -Hz. Osman ve Hz. Ali dönemleri de dâhil olmak üzere- günümüze kadar cemaatle yirmi rekat olarak kılınmıştır.

Günümüzde de, başta ülkemiz olmak üzere pek çok İslam ülkesinde Teravih namazı cemaatle 20 rekat olarak kılınmaktadır. Teravih namazının isimlendirilmesi diğer nafile namazlar gibi sonraki dönemlerde olmuştur.

Sağlığın korunması ve salgın tedbirleri kapsamında,  Teravih namazı münferiden, cemaatle veya bir kısmı cemaatle bir kısmı da tek başına kılınabilir.

YORUMLAR

 • 16 Yorum
 • Bu pandemi döneminde Teravih namazı kılınmase ne olur?ur?
  2 hafta önce
  Pandemi döneminde Teravih namazını kılmayalım.
 • Ramazan ersin
  2 hafta önce
  Doğru bir net cevap yok.muaammalı... Kılınsın veya kılınmasın veya 8 rekât...deyiver zor mu...el cevap isteyen kılsın isþeyen kılmasın ...bukadar.
 • Cafer dalmaz
  2 hafta önce
  İsteyen imamin arkasindan 8 yada 10 kildiktan sonra ayrilabilir birakin kilmak isteyende 20 kilsin
 • Cafer dalmaz
  2 hafta önce
  İsteyen imamin arkasindan 8 yada 10 kildiktan sonra ayrilabilir birakin kilmak isteyende 20 kilsin
 • Adem
  2 hafta önce
  Pandemi dönemi boyunca en sağlıklı ve en güvenilir yerler camiler olarak öne çıkıyor. Camilerimizin görevlileri ve cemaatimiz bu konuda çok hassas davranıyorlar.
 • Dadaş
  2 hafta önce
  Hocam cami gorevlileri ile cemaati niye boyle karsi karsiya getiriyorsunuz.Camiler acik Farz olan namazlari cemaatle kilalim.Teravih namazlarini herkez evinde kilsn.
 • Mehmet Altun
  2 hafta önce
  Millete karışmayın evinizde kılacaksanız gidin evinizde kılın camide kılınmasına mani olmayın akp miting yaprken bulaşmayan virüs bulaşmaz korkan evinde kılsın.
 • Habib Çelik
  2 hafta önce
  Müslüman kardeşlerimiz illaki cami de teravih diye israr etmemeli. Çok hassas bir zaman diliminden geçiyoruz.. Kanaatimce doğru olan sadece yatsının farzının camide cemaat kılınması. Yüce Rabbim öyle yada böyle yapacak olduğumuz ibadetlerimizi hatalarıyla birlikte kabule karin eylesin.
 • Gazneli mahmut
  2 hafta önce
  Bu açıklama ,ne şiş yansın ne kebap misali eee ne yapılacak şimdi muallak bi açıklama
 • Bir hiç
  2 hafta önce
  Gereksiz bir açıklama. Milletin çoğu farz olan namazları yerine getirmiyor. Siz teravihle uğraşıyorsunuz. Mesela minarelerde cenazeler 30 kişiyi geçmeyecek diyorsunuz ama sizin katıldığınız cenazeler binleri buluyor.
 • Efe 09
  2 hafta önce
  Yatsı camide kılındıktan sonra teravihi herkes evinde kılsa daha uygun olur. Herkes durumuna göre kıraatini uzun kısa rekatları hızlı yavaş arzu ettiği gibi ailesiyle kılar. Sahura kadar rahat rahat dinlene dinlene sindire sindire tefekkür ede ede salavat tespih getire getire insanlar.
 • Durmuş Baştürk
  2 hafta önce
  40 yıldır aynı cümleler.Kardeşim saat 21 sokağa çıkma yasağının başlangıcı.Memleketin en doğusunda bile yatsı namazının kılınış saati.Bana cevab verin,tedbirini tam almak şartıyla,kapalı alanda,metrekareye cemaat sayısı,ramazanda kısıtlama saat24 Teravih şu rekat.Ben tedbirimi alayım.Allah idare edenlere kolaylık versin.
 • İbrahim Ayten
  2 hafta önce
  Peygamber Efendimiz bizzat kendisi 8 rekat kılmış mı? Kılmış.... 10 rekat kılmış mı? Kılmış... 20 rekatte kılmış... Şu anda pandemi döneminde illaki 20 rekat kılınacak diye bir şart var mı? Yok... O zaman bizde camilerde 8 veya 10 rekat kılsak daha uygun olmaz mı? Kapalı bir mekanda,Hem yatsı hem de 20 rekat teravih çok sakıncalı olmaz mı?.
 • Oruçlu
  2 hafta önce
  Camide teravih namazı cemaatle kıldiracak mıyız kildirmayacak mıyız. Yoksa tercihe mi kaldı.
 • Isparta
  2 hafta önce
  Açıklamaya göre kılınacak anlaşılıyor bu açıklama imamlar için değil kardeş vatandaşlar için çok kalabalık olmasın diye isteyen münferit de kılınabilir diyor.
 • Muhammed Uzeyir
  2 hafta önce
  Diyanet bir gün net ol hep muallak cevap şimdi bu açıklama göre İmam diyemez mi tamam 8 kıldırdım pandemi var devamını evde kılalım diyebilirmi diyemezmi şuna bir açıklık gelsin hep tribüne oynamayın