İSLAMDA BİLGİ, HİKMET VE AHLAK BİR BÜTÜNDÜR

34. İl Müftüleri İstişare Toplantısı Sonuç Bildirgesi

 İSLAMDA BİLGİ, HİKMET VE AHLAK BİR BÜTÜNDÜR

 
İslam'da bilgi, hikmet ve ahlak bir bütündür. Tarihten bugüne Müslümanlar mutedil, vahyi temel alan, akla değer veren, yapıcı ve kucakları bir yaklaşımla dünyaya umut, huzur ve güven aşılayan bir topluluktur. Sanatı, estetiği, nezaketi, zarafeti öteleyen; kaba, sert, dışlayıcı, suçlayıcı bir tutumun hiç kimseye faydası olmadığı gibi ümmetin birliğine ve kardeşliğine zarar verdiği açıktır. 

banner178
Zahiri, parçacı, ayrıştırıcı ve tekfır edici yorumlarla geliştirilen ve Islam'ın rahmet dini olduğu gerçeğini gözardı eden sözde selefi anlayışa karşı milletimiz ve İslam dünyası daha dikkatli olmalıdır. Değerlerimizi tahrif eden yedin adına korku salan terör örgütlerine referans olan bu anlayış, bilhassa gençlerimizin zihninde olumsuz etkiler bırakmaktadır. 
Başkanlığımız, sağduyuya, itidali ve birlikte yaşamayı esas alan, kültürü, sanatı, hikmeti ve estetiği ihmal etmeyen, kuşatan ve kurcalayan bir din anlayışıyla İslam'ın barış ve merhamet anlayışı, milletimize ve insanlığa ulaştırmak için yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği hizmetleri artırarak devam ettirme azim ve kararlılığındadır. 

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2018, 14:29
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER