Diyanet Vakfından Din Görevlilerine Teşekkür...

Türkiye Diyanet Vakfı'nın yurt içi ve yurt dışında yürüttüğü eğitim, kültür, yardım, kurban, ramazan, yurt, cami ve kurs hizmetleri gibi...

Diyanet Vakfından Din Görevlilerine Teşekkür...

Türkiye Diyanet Vakfı'nın yurt içi ve yurt dışında yürüttüğü eğitim, kültür, yardım, kurban, ramazan, yurt, cami ve kurs hizmetleri gibi çeşitli faaliyetleri hakkında düzenlenen tanıtım toplantıları il, ilçe müftüleri ve din görevlilerinin katılımıyla Burdur ve Antalya'da yapıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı İlyas Serenli, programlarda yaptığı konuşmada, Türkiye Diyanet Vakfının yapmış olduğu faaliyetlerle devletimizin ve milletimizin büyük teveccühünü kazandığını söyledi.

Serenli, "Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen Uluslararası İyilik Ödülleri programı kapsamında Uluslararası çapta 7 iyilik sahibine ödül verdik. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlediğimiz Uluslararası İyilik Ödülleri programına başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devletimizin üst düzey yöneticileri ile halkımız aynı salonda buluştu. Türkiye Diyanet Vakfına gösterilen teveccühün her geçen gün arttığının göstergelerinden biri de bu program olmuştur. Bunu basın yayın organlarımızdan da görmek mümkündür" dedi.

"Vakıf medeniyetinin temeli Hz. Peygamber döneminde atılmıştır"

banner178
Vakıf medeniyetinin İslam medeniyetinin tezahürlerinden biri olduğuna dikkat çeken Serenli, günümüzdeki vakıf anlayışının temelinin Peygamber Efendimiz (s.a.v) döneminde atıldığını belirtti.

"Sizlere Kur'an-ı Kerim'de bahsi geçen üç kelimeden bahsetmek istiyorum” diyen Serenli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Birincisi birr, ikincisi infak, üçüncüsü ise ihsan. Vakıf medeniyetimiz bu üç kelimeden meydana gelmiştir, bu üç kelimenin tezahürüdür. Kur'an-ı Kerim'de Cenab-ı Hak bizlere şöyle buyuruyor; ‘Sevdiğiniz mallardan Allah yolunda infak etmedikçe, gerçek iyiliğe erişemezsiniz.’

Yine aynı şekilde başka bir ayette ise bizlere şöyle buyuruluyor; ‘Onlar hem bollukta, hem darlıkta infak ederler, öfkelerini yenerler, insanları affederler. Allah iyilik yapanları sever.’

Peygamber Efendimiz (s.a.v) ise kendi hurmalık arazisini vakfetmiş ve bu yaptığı şeyle günümüzdeki vakıf anlayışının temelini atmıştır.  Geçmişten bu yana bu yardımlaşma ve infak örneklerini başta Peygamber Efendimiz ve sahabeleri olmak üzere çok kere görmek mümkün.

Türkiye Diyanet Vakfı da bu anlayışla yola çıkarak bugünlere gelmiştir. 1975 yılında Diyanet İşleri Başkanlığının hizmetlerine katkı sunmak üzere kurulan bu vakıf, bugün 1000 şubesi, 140 ülkedeki faaliyetleriyle dünyadaki hayri hizmetler alanında öncülük etmiş bir vakıftır. Bu faaliyetleri hem Suriye'de, hem Haiti'de, hem Mali'de hem Arakan'da ve daha pek çok yer de görmek mümkün."

Serenli konuşmasının sonunda Türkiye Diyanet Vakfının çalışmalarına destek veren ve halkın bu faaliyetlerden haberdar olmasına vesile olan din görevlilerine teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2018, 22:46
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER