DİNİN TEMEL KAYNAKLARINA, AKLA VE İLMİ GERÇEKLERE AYKIRI SÖYLEMLER, HİKAYELER, RÜYALAR VE HURAFELER ÜZERİNDEN BİR İSTİSMAR ALANI AÇILMAKTADIR 

34. İl Müftüleri İstişare Toplantısı Sonuç Bildirgesi

DİNİN TEMEL KAYNAKLARINA, AKLA VE İLMİ GERÇEKLERE AYKIRI SÖYLEMLER, HİKAYELER, RÜYALAR VE HURAFELER ÜZERİNDEN BİR İSTİSMAR ALANI AÇILMAKTADIR 

Birlik ve beraberliğimizi zedeleyen, barış ve huzurumuzu bozan, fitne ve tefrikaya sebep olalı söz, anlayış ve davranışlar İslami olamaz. Ayrıştırıcı ve ifrat edici söylemleri İslami referanslarla meşrulaştırmaya çalışmak dinin istismar edilmesidir. 
Din istismar', iletişim imkanlarının hayatın her alanında yaygınlaştığı günümüzde, farklı isim, görüntü ve yöntemlerle tezahür eden, çok boyutlu ve girift bir sorun haline gelmiştir. Dinin temel kaynaklarına, akla ve ilmi gerçeklere aykırı söylemler, hikayeler, rüyalar ve hurafeler üzerinden bir istismar alanı açılmaktadır. Menfaat beklentisi ve popülist yaklaşımlarla hakikatin örtbas edilmesi, İslam'ın kişisel çıkarlar uğruna kullanılması, dinimize ve milletimize karşı en büyük kötülüktür. 

banner178
Diyanet İşleri Başkanlığı, her türlü vaaz, irşat, yayın ve iletişim imkanını etkili bir şekilde kullanmak suretiyle din istismara mücadeleye devam edecek, bilhassa itibarı zedelenen ve anlam kaymasına uğratılan dini kavramamanın ihya etme ve hakikati bütün yönleriyle ortaya koyma konusunda çalışma ve kararlıkla sürdürecektir. 
 

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2018, 14:28
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER