DİN ALANINDA SAHİH BİLGİNİN GÖZ. ARDI EDİLMESİ, SAMİMİ DUYGULARIN SÖMÜRÜLMESİNE UYGUN BİR ZEMİN OLUŞTURMAKTADIR

34. İl Müftüleri İstişare Toplantısı Sonuç Bildirgesi

DİN ALANINDA SAHİH BİLGİNİN GÖZ. ARDI EDİLMESİ, SAMİMİ DUYGULARIN SÖMÜRÜLMESİNE UYGUN BİR ZEMİN OLUŞTURMAKTADIR

İlk emri "Oku!" olan Yüce Kitabım., tefekküre ve nakletmeye sürekli vurgu yaparak, doğru bilginin talibi olmayı ve hakikati araştırmayı öne çıkarmıştır. Bilhassa din alanında sahih bilgininin göz ardı edilmesi,samimi duyguların sömürülmesinler uygun bir zemin oluşturmaktadır.

banner178
İlmi disiplinden yoksun, gerçeklikten uzak, özensiz söylemler, dini alanda bilgi karmaş asma, yanlış dini algı ve tasavvurlara, bireysel ve sosyal sorunlara, hatta krizlere neden olmaktadır.

Hayati bir ilke olarak hakikati söylemek kadar, hakikati doğru bir yöntemle, açık ve anlaşılır bir üslupla, zamana, mekana ve muhataba uygun tarzda konuşmak da aynı şekilde önemlidir ve asla ihmal edilmemelidir. 
Dolayısıyla hem dine dair görüş beyan edilirken hem de elini öğrenme ve anlama çabası güdülürken hassas ve ilkeli davranılmah; toplumun genelini ilgilendirmeyen ve ilmi ortamlarda müzakere edilmesi gereken hususlar kamuoyu önünde tartışılmamalı; yetkin olmayan kişi ve grupların dini söylem ve uygulamalarına itibar edilmemelidir. 

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2018, 14:26
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER