BAZI FIKHI HÜKÜMLERİ, DEĞİŞEN ŞARTLARA GÖRE GÜNCELLEMEK,DİNDE REFORM YAPMAK ANLAMINA GELMEZ.

34. İl Müftüleri İstişare Toplantısı Sonuç Bildirgesi

BAZI FIKHI HÜKÜMLERİ, DEĞİŞEN ŞARTLARA GÖRE GÜNCELLEMEK,DİNDE REFORM YAPMAK ANLAMINA GELMEZ.

 
İslam, bütün insanlığın huzur ve mutluluğu için gönderilmiş, kıyamete kadar baki kalacak hak dindir. İslam, zaman ve mekana göre değişmeyen, başta Tevhid olmak üzere inanç ve ibadet esaslarına dair sabiteler varoluşa, insana, hayata, çevreye dair evrensel ilkeleri ve ahlaki değerleri vardır.

banner178
Bununla birlikte İslam alimleri bireysel ve toplumsal hayatı değişen ve gelişen ihtiyaçlarına yönelik yine Kitap ve Sünnete dayanan bir Fıkıh Usulü geliştirmişlerdir. Böylece İslam'ın temel ilkelerinin, dünya görüşünün ve adaleti esas alan toplumsal hayat idealinin dinamikliğini sağlamayı hedeflemişlerdir. 


Dinin değişmez sabiteler dışında kalan ve içtihadın mümkün olduğu alana dahil olan bazı fıkhı hükümleri, değişen şartlara göre güncellemek, dinde reform yapmak anlamına gelmemektedir. Aslında bu davranış, İslam, evrensel hakikatlerini, onların özüne dokunmadan her çağa ve topluma aktarmak ve vahyin ışığında hayata rehberlik etmek demektir.

Kesin ve açık bir nassın olduğu yerde içtihad edilemeyeceği gibi, böyle bir nassm olmadığı konularda zamanın değişmesine bağlı olarak hükümlerinin de değişebilecegi malumdur. Bu anlayış çerçevesinde Din İşleri Yüksek Kurulumuz, İslam'ın sabiteler ile birlikte hayatın gerçeklikleri ve değişkenlerini de dikkate alarak dini bilgi üretmektedir. 

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2018, 14:25
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER