Reklam

Diyanet Görevlisine Sahip Çıkmalıdır!

Elazığ'da İmam Hatip görevlisi, Yaz Kur'an Kursu öğrencilerine eğitim verdiği sırada, köy muhtarı tarafından öğrencilerin gözü önünde darp edildi.

Diyanet Görevlisine Sahip Çıkmalıdır!
03 Ağustos 2021 - 11:39 - Güncelleme: 03 Ağustos 2021 - 12:09
Elazığ merkez Bölüklü köyü camii imam hatibi Ömer Sönmez cami içinde yaz Kur’an kursu öğrencilerine Kur’an eğitimi verdiği sıra, köy muhtarı Hasan Koçak, oğlu ve yakınları tarafından cami içerisinde ve öğrencilerinin gözü önünde saldırıya uğrayarak ciddi şekilde darp edilerek hastanelik oldu.

Mil Diyanet Sen Elazığ il başkanı bu çirkin saldırı hadisesini genel merkezine bildirmesi sonrasında, İvedilikle tüm yasal ve hukuki işlemleri başlattı.

Genel Merkez Açıklamasında ;

''Din görevlisi kardeşimizin hastaneden aldığı darp raporu vb. evraklar avukatlarımız tarafından ilgili savcılıklar nezdinde dava açılarak yasal işlemler başlatılmıştır. Dolayısıyla din görevlisi kardeşimiz Ömer Sönmez’i arayarak hem geçmiş olsun dileklerinde bulunduk, hem de avukatlarımızı harekete geçirerek gerekli hukuki iş ve işlemleri başlattık.

DİN GÖREVLİLERİMİZ ŞAMAR OĞLANI MI?

Son yıllarda özellikle bazı cami dernek başkanlarının ve muhtarların ciddi saldırılarına maruz kalan din görevlilerimiz adeta şamar oğlanı yapılarak, toplum nezdinde itibar kaybına uğratılmak istenmektedir. Hemen hemen her gün bir il veya ilçemizden bu kabil saldırı haberleri almaya başladık.

DERNEK TERÖRÜNE ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Din görevlilerimize yönelik yapılan bu çirkin saldırıların önüne geçmek için birkaç ay önce Diyanet İşleri Başkanlığımıza sendika olarak bir çözüm dosyası sunduk. O dosyada gerek dernek terörünün önlenmesine yönelik ve gerek muhtarların bu pervasız davranışlarını önlemeye yönelik çözüm önerilerimiz vardı. Üzülerek ifade edeyim ki konu hakkında atılmış henüz ciddi bir adım yok.

DİYANET GÖREVLİSİNE SAHİP ÇIKMALIDIR

Diyanet İşleri Başkanlığı, bünyesinde çalıştırdığı personeline özellikle de din görevlisine sahip çıkmalı, onu korumalı ve değer vermelidir. Bu minvalde atılacak ilk adım, dernek terörünü önlemek için sunduğumuz çözüm önerilerini hayata geçirmek, aynı zamanda da valilikler ve kaymakamlıklar nezdinde girişimlerde bulunarak muhtarların din görevlilerine yönelik baskı, tehdit ve darp edilmelerinin önü alınmalıdır.

DİN GÖREVLİSİNE ÇİFTE STANDART UYGULANIYOR

Basın kuruluşları maalesef meslekler arasında çifte standart uygulaması yapmaktadırlar. Darp edilen bir öğretmen veya doktor olunca kıyameti kopartan haber bültenleri, gazete ve sosyal mecralar, konu din görevlisi olunca kibrit kutusu kadar dahi haber yapmamakta ve gündeme getirmemektedirler. Bir sokak köpeğinin bile dramını haberleştiren basın kuruluşları, konu din görevlisi olunca malesef üç maymunu oynamaktadırlar. 

ARTIK ‘MİL DİYANET SEN’ VAR!

Din görevlilerimiz sahipsiz değildir. Artık Mil Diyanet Sen var. Ülkemizin hangi il-ilçe veya köyünde din görevlilerimize yönelik bir saldırı olursa karşılarında bizi bulacaklardır. Artık yeter. Bin bir güçlükle köylerde görev yapmaya çalışan din görevlilerimiz bu saldırılara maruz bırakılmamalıdır. Dernek başkanları tarafından sürekli şikâyet silahıyla vurulmamalı ve itibar kaybı yaşatılmamalıdır.

İMAMALAR KÖYLERDE GÖREV YAPAN TEK KAMU GÖREVLİSİDİR

Ülkemizin köy ve mezralarında kamu görevlisi olarak sadece din görevlilerimiz vardır. Lojman olmadığı için ahırdan bozma evlerde veya caminin ardiyesi denilen odunluk vb mekanlarda barınmak zorunda kalan din görevlilerimiz devletten ve yöneticilerden ilgi ve alaka beklemektedirler. Bunu sağlayacak olan kurum tabii ki Diyanet İşleri Başkanlığımızdır. El ele vererek bu kabil sorunları çözmemiz gerekir.

OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ

Elazığ’da din görevlimiz Ömer Sönmez’e yönelik gerçekleşen bu menfur olayı kınıyor, gerekli yasal ve hukuki işlemleri başlattığımızı, bu kabil saldırılar karşısında artık Mil Diyanet Sen olarak din görevlilerimizin arkasında olduğumuzu kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.'' dedi.

Celaleddin GÜL 
Genel Başkan

YORUMLAR

 • 24 Yorum
 • Yazık diyanet sana
  1 ay önce
  O köyden derhal imamlık kadrosu alınmadıkça diyanet yok hukmunde
 • Yazık diyanet sana
  1 ay önce
  O köyden derhal imamlık kadrosu alınmadıkça diyanet yok hukmunde
 • Emreturan
  1 ay önce
  İMamina dahip cikamiyorsa DİB neden oraya imam atiyorsun. Diğer kurumlara Örnek olmasi gereken bir kurum olunması gerekirken bu kadar aciz olunmamalı. Açiklık getirilmeli . Yoksa DİB e olan güven konumunu bitirmektedir.
 • 25 25 25
  1 ay önce
  Muhtar ve dernek cok sıkıntı Her türlu melaneti işliyorlar sonra birsey oldu mu siyaseti devreye sokuyorlar Müftü kaymakam birşey diyemiyor imam müezzin din görevlisini kim di ler kardeßim Rabbim yar ve yardımcimız olsun
 • Hakan Bayındır
  1 ay önce
  Malesef bazı muhtarlar kendilerini köyün ağası hocanın da başkanı olarak görüyor. Karaktersizlik işte ama bu olanlara diyanet yönetiminin sessiz kalması herhangi bir yaptırım yapmaması muhtarları bu konularda cesaretlendiriyor açıkçası...
 • İmam
  1 ay önce
  Kendi personeline üvey evlat muamelesi yapan tek kurum diyanet. Kadro, eş durumu, becayiş, imam-muhtar ilişkisi, imam - müftü ilişkisi ve daha neler neler hepsinde de imam mağdur. Etliye sütlüye dokunmayan imam iyi imam, ama sistemi eleştiren imam hain olarak telakki ediliyor. Bu ülkede ıslah edilmesi gereken ilk kurum Diyanettir.
 • Dücane canizci
  1 ay önce
  Allah yardımcımız olsun.
 • Kemal Yalçın
  1 ay önce
  Muhtarın mazbatasını elinden alacaksın yüklü Bi tazminat cezası vereceksin imam efendiyi de merkeze çekeceksin. Diyanet olarak personelinize sahip çıkmazsanız kimse çıkmaz
 • Ebubekir
  1 ay önce
  Yazıklar olsun dernek var bnm amirimuftu dur arkadas gerisi cemaattr ve kaymakamdir orda din gönüllüsü yeterli olsa müftüsü onu çeksin okoye ceza olarak otarz bı imama.versin kadar kıymet bilinsin cici çiviyi soker
 • Mehmet Akarslan
  1 ay önce
  Din Gönüllüsü Görevlisini korumak ve kollamak Kurumun ve Yetkili herkesin görevi. Bu görevi zamanında ve süratli bir şekilde yapalım ki Taşra teşkilatı personeli güven ve huzur içinde görev yapsın. DİB Hukuk Müşavirliği de dava açmalıdır.
 • kerim Tunç
  1 ay önce
  İmama uzanan eller kırılsın.O muhtarı öncelikle nefretle kınıyorum.Bence o köyün bağlı olduğu müftülük kolay kolay o köye imam vermemeli.Gerekirse o kadro askıya alınmalı. Ve o muhtara mutlaka haddi bildirilmeli.Bu şiddet cezasız kalmamalı.
 • Ah hocam ah ......
  1 ay önce
  4 gün önce aynı olaya ben maruz kaldım. Dernek başkanı tarafından göğsüme elle müdahale oldu. Neredeyse tokatlayacaktı bizi adam. Sonuç müftülükten geldi . hocam seni oradan alalım.
 • Aybars
  1 ay önce
  Hiçbir şey olmaz,imam başka yere tayin edilir,oraya gönderilen imam da daire tarafından tembihlenir,muhtara hürmet emredilir,muhtarda sallaya sallaya gezip yaptığını anlatır.. diyanet personeli rahat etmek istiyorsa şunu unutmamalıdır,emrine uyması gereken amir müftü değil, köyde muhtar,şehirde ise dernek başkanıdır.... maalesef bunu dolaylı yoldan uygulayan da kurumun ta kendisidir...
 • Reis
  1 ay önce
  Arkadaşlar o muhtar karadenizde olsa neler olur,neler.Diyanet o köye ebedi billah görevli vermemeli.
 • Hfz
  1 ay önce
  Yazıklar olsun o şeref yoksunu muhtar bozuntusuna. Adam mı oldun it seni
 • bir kul
  1 ay önce
  İMAMLARA ÖZELLIKLE MUHTARLAR TARAFINDAN PSİKOLOJİK BASKI YAPILIYOR.
 • Hüseyin KIRTAY
  1 ay önce
  Din gönüllüsü kardeşimizi sahiplenme Özden dolayı teşekkür ederim. SAĞOLUN, varolun.
 • Ömer dumrul
  1 ay önce
  Diyanet maalesef memuruna sahip çıkmıyor.koyde muhtarlara,değerde dernekcilere,camiyi yaptıranlara madara ettiriyor.imamain savunmasına inanmıyor,karşıya inaniyor.sonra da kurum aidiyetinden bahsediyor.sendikalara gelince onlar da danışıklı dövüş yapıyor cogusu.vs.vs.
 • M hafız
  1 ay önce
  Eyer o muhtarın mührü alınıp içeriye de tıkmasalar yazıklar olsun aynı şeyleri bizlerde yaşıyoruz
 • Iman
  1 ay önce
  Diyanet sahip çıkmalı imamina
 • Hülya gülcan
  1 ay önce
  DERNEK TERÖRÜ benzetmesi müthiş süper ,
 • Ali
  1 ay önce
  O muhtara en ağır cezayı versinler ki bir daha kimse böyle bir olaya tevessül edemesin.
 • Emine GÜNAY
  1 ay önce
  Vermesinler o köylere imam da, kuran kursu öğreticisi de. Resmi gazete de ifşa etsinler..
 • Ali
  1 ay önce
  Camiye gelende yok zaten