Yeni Atanacak 4/B Sözleşmeli Diyanet Personeline Güvenlik Soruşturması Yapılacak mı?

Yeni Atanacak olana 4/B Diyanet İşleri Başkanlığı Personeline Güvenlik soruşturması yapılacak. FETö / PYD VE PKK Üyeliği olup olmadığı tesbit edilecek.

Yeni Atanacak 4/B Sözleşmeli Diyanet Personeline Güvenlik Soruşturması Yapılacak mı?

Diyanet İşleri Başkanlığında Görev alacak olan 4/A kadrolu ,4/B sözleşmeli , 4/C Vekil İmam - Müezzin , 4/A Fahri Kur'an Kursu öğreticisi vb. atamalarda 29/05/2017 tarihli ve 94013213-900-36849 sayılı yazısı. 676 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 74. maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesine “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması yapılmış olmak” hükmü eklenmiştir. 

GÜVENLİK SORUŞTURMASI VE ARŞİV ARAŞTIRMASI NEDİR ?

Güvenlik Soruşturması : Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tehdit (sınırlama) olup olmadığının, yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığının, ahlaki durumunun, yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama yeteneğinin mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve değerlendirilmesi.

Arşiv Araştırması : Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişkisi ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tehdit olup olmadığının mevcut kayıtlardan saptanması.

Görüldüğü üzere, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapmaya yetkili makamlar tarafından kanun hükmünde getirilen yasal düzenlemeden sonra atanmaya hak kazanan memurlar hakkında yukarıda belirtilen kriterler doğrultusunda inceleme yapılacaktır.

Ancak, burada dile getirilmesi gereken en önemli husus, yapılan bu yasal düzenlemenin arka planında yer alan 15 Temmuz darbe girişiminin hain şebekesi FETÖ/PYD/PKK terör örgütünün olduğu bir gerçektir.

Dolayısıyla, "Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği"ne göre ilgili emniyet birimleri tarafından kişiler hakkında yapılacak inceleme ve değerlendirme kriterlerinin, 667 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirler Kapsamında Kanun Hükmünde Kararnamenin 4 üncü maddesinin 1 inci fıkrasında yer alan;

"Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatlı" hükümlerine göre revize edilmesi ve ilgili kamu kurumlarına inceleme sonuçlarının bu değerlendirme kriterlerine göre bildirilmesi kamuya FETÖ/PYD terör örgütü veya bölücü terör örgütü PKK destekçilerinin girmesini engelleyecektir.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırmasında Nelere Bakılır?

  • Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığı,
  • kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği
  • adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığı,
  • yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığı,
  • ahlaki durumu,
  • yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama yeteneğinin, mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve değerlendirilmesine bakılır.
  • Kararda ve mevzuatta yer alan hükümlere göre arşiv araştırmasında mevcut kayıtlardan araştırma yapılması yeterli iken güvenli soruşturmasında kişinin ikametgahı çevresinden de araştırma yapılır. Güvenlik soruşturmasında ailenin etkisi bu sebepten önemlidir. Aile bireylerinizde bu tür bölücü terör faaliyetleri ile doğrudan ilgili insanlar sizin siciliniz üzerinde de etki yaratabilir.

Güvenlik soruşturmasının olumsuz çıkmasının nedenleri yukarıda vermiş olduğumuz maddelerin araştırılmasında sorun yaşamanızdır.

Bu yönetmelik ülkemizin selameti ve çeşitli bölücü terör faaliyetlerine katılmış kişilerin kamu kuruluşlarına bir şekilde girmelerini engellemek adına çıkarılmıştır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. 

GÜVENLİK SORUŞTURMASI/ARŞİV ARAŞTIRMASI NE KADAR SÜRÜYOR ?

banner178
"Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği"nin 12 nci maddesine göre, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması isteminin yetkili kuruma ulaşmasından itibaren arşiv araştırması sonuçları en geç 30 gün, güvenlik soruşturması sonuçları en geç 60 gün içinde neticelenmektedir. Ancak uygulamada bu süreler çok fazla aşılmamaktadır. 

YENİ ATANACAK OLAN SÖZLEŞMELİ PERSONEL (4-B) HAKKINDA DA GÜVENLİK SORUŞTURMASI VE ARŞİV ARAŞTIRMASI YAPILACAK MI ?

"Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar"ın 12 nci maddesinde; "Sözleşmeli olarak çalıştırılacakların, ilgili kurumun saptayacağı özel koşulların yanı sıra, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin (A) fıkrasının 4, 5, 6 ve 7 nci bentlerinde belirtilen koşulları da taşımaları gereklidir." hükmü yer almaktadır.

676 sayılı KHK ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin (A) fıkrasına eklenen "Güvenlik Soruşturması ve/veya Arşiv Araştırması"na dair 8 nci bentle ilgili bu usul ve esaslarda da yapılması gereken düzenleme şu ana kadar gerçekleşmemiştir.

Ancak sözleşmeli personel 657 sayılı Kanuna tabi bir istihdam şekli olduğundan, bu statü ile çalışmaya hak kazananlar için sözleşme imzalanmadan önce güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacaktır.

Güvenlik soruşturmasını kim yapacak?

Bu sorunun yanıtı yine Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliğinde aranabilir. Bu yönetmeliğe göre kamu kurumlarının gizlilik dereceli birimlerine personel alımında güvenlik soruşturmalarını il emniyet müdürlükleri (Diyanet İşleri Başkanlığı Personeli), TSK’ya alınacak personel ve üst derece yöneticilerin güvenlik soruşturmalarını ise MİT yürütüyor.

GÜVENLİK SORUŞTURMASINDA KULLANILAN FORM ÖRNEĞİ İNDİRMEK İÇİN TIKLA...(Bu form sadece örnektir)

DİNİ GERÇEK HABER / ÖZEL 


 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2018, 18:12
banner179
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şaban özen
Şaban özen - 1 yıl Önce

85 gün oldu hale bir sonuç gelmedi

recai
recai @Şaban özen - 12 ay Önce

kardeşim varmı bir gelişme

Insan
Insan - 12 ay Önce

Bir kisi arkadasindan dolayi bir hataya dusmus. Yaninda bulunmus. Baskasinin caldigi bir seyden dolayi ortada sikayet olmamasina ragmen. Kamu dava acmis mahkeme gecirmis ve mahkeme sonucu hala belli olmamis o sirada sorusturma gecirirse atanamaz mi?

vatansever
vatansever @Insan - 9 ay Önce

atanır.henüz hüküm verilmemişse mahkeme tarafından, adli siciline işlenmez ve kayıtlarda görünmez.

Cumali keskin
Cumali keskin - 6 ay Önce

Köylülerden veya amca çocuklarından dolayı güvenlik soruşturması na engel olurmu

Yusuf
Yusuf - 5 ay Önce

AHLAKİ DURUM MADDESİNDE NELERİ ARAŞTIRIYORLAR??

Ismail bayindir
Ismail bayindir - 2 ay Önce

Guvenlik soruşturmada bakayadayim atamamda engel olurmu

SIRADAKİ HABER