Prof Dr Zekeriya Güler Nurettin Yıldız Hakkında kasetin “la asle leh, batıl” olduğunu gördüm

HABERİN TAM VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

Değerli meslekdaşlarım, malum olduğu üzere bir metnin veya konuşmanın doğru anlaşılması her şeyden önce onun ön yargılardan uzak objektif, adil ve siyak-sibak göz önünde bulundurularak okunmasına ve dinlenmesine bağlıdır. Nureddin Yıldız’ın ilgili konuşmasının orijinal hali internette mevcut. Ben şahsen iki defa dinledim, medyanın cımbızlayıp çarpıtarak servis ettiği kasetin “la asle leh, batıl” olduğunu gördüm. Çünkü hoca, eşler arasında darbın vuku bulmaması için adeta çırpınıyor.

Orijinal kaseti dinlemeden doğru ve sağlıklı bir değerlendirme yapmak mümkün değil. Aksi halde haksız eleştirilerle zulüm ve linç kampanyasına ortak olma riski var. Galiba bu tür fitne zamanlarında akla gelen selef tecrübelerinden birisi, Basralı tâbiî âlim Muhammed İbn Sîrîn’in şu uyarısı olmalıdır: “Şayet kardeşinin kötülüklerini ortaya döküp de onun iyilik ve güzelliklerini görmez isen, ona zulmetmiş olursun!”.
Selam, hürmet ve Rabbimden tevfik niyazı ile.

Prof Dr Zekeriya Güler

banner178
HABERİN TAM VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

Son dönemde bildiğiniz gibi Nureddin Yıldız hakkında belirli açıklamalar yapıldı. Benzeri açıklamalar 2015 yılında da olmuştu. Asansör ve çocuk evliliği konularındaki konuşmaları cımbızla çekilerek alındığı için “kadınların dövülmesi” konusunu da tekrar araştırma ihtiyacında bulundum. Konuşmasında medyanın gösterdiği şekilde bir anlatısının olmadığını, dövme için tek sebebin aldatma ya da aşırı zor duruma sokma olduğunu öğrendim ki bunun da birçok şartından bahsediyor. Zaten isteseniz de o halde bir insanı günümüz anlamında dövemezsiniz. Alttaki linkte konuşmanın hepsini izlerseniz Peygamberimizin de “ben dövmüyorum, kıyamet günü bana en yakınınız, ahlakı en yakın olandır.” Sözü verilmiştir. Ben en doğru yoldan gitmenin yani dövmemenin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Bunun yerine günümüzde yasal yollara başvurup boşanmanın daha doğru olduğuna katılıyorum. Dövmeyi bırakın, bu tip aldatma durumlarında kadınlar öldürülüyor. Aynı şekilde erkek aldattığında da kadın erkeği öldürebiliyor. İki taraf içinde değmeyecek insanlar için cinayet işlemenin doğru olduğunu düşünmüyorum. 
Neyse sözün özü Nureddin Yıldız Hoca’nın uslubunu beğenmeyebilirsiniz, aynı düşünmeyebilirsiniz. Kimse kimseyi zorlayamaz. Bu videoyu paylaşmamdaki amaç, olayın medyanın gösterdiği şekilden ibaret olmadığının bilinmesidir. Eleştirilecekse de bu konuşma genel bir şekilde ele alındıktan sonra eleştirilmelidir. Sadece bunu demek istedim. 


Asansör ile ilgili konuşmasında öncelikle havleti “yabancı ve birbirine namahrem olan kadın ve erkeğin baş başa bir arada kalması” olarak tanımlıyor. Sonrasında da “kesin bir hüküm bulunmamakla ve haram diyememekle beraber, asansör bozulmaları vs olduğu için önermiyorum.” diyor. Katılıp, katılmamak sizin elinizde ama medyanın verdiği manada bir anlayış göremiyorum burada. 2. Çocuk evliliği, yine o konuşmasında da eskiden aşiretler, aileler, devletler vs. kendilerinin ve mallarının emniyetini sağlamak için evlilik akdi verirlermiş. Yani evlenme durumu vs. söz konusu değil. Böyle şeylerin dinde açıkça hükmü yoktur, ama tam manada bir evlilik için iki tarafta akli ve bedeni yeterliliği sağlayacak yaşa gelmelidir diyor. Sonrasında da bu tip konular sömürüldüğü için, evliliğe yaş sınırı getirildiğinden bahsediyor. Yine bu iki konuda da aynı görüşte olmayabilirsiniz, ben sadece olayın göründüğü gibi olmadığını dile getirmek istedim. Herhangi bir kar etme amacım yoktur. Ama düşüncelerine katılsam da katılmasam da bazı insanların toplum önünde haksız yere linç edilmesi, bir takım hocalar tarafından şohret malzemesi olarak kullannılması hoşuma gitmiyor.

HABERİN TAM VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 13:52
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER