Muhtar Dertli, Müftü dertli, Lojmansız Camiye İmam Gelmiyor

Cenaze ve Cuma namazlarını cemaat kıldırıyor...

Muhtar Dertli, Müftü dertli, Lojmansız Camiye İmam Gelmiyor

Gaziantep ilinin İslahiye kazası Çerçili camine imam bulunamıyor. 4 yıl önce yıkılan Çerçili cami lojmanının yerine yenisi yapılmayınca çalışacak imam gelmiyor. Son 4 yılda 2 imam geldiği fakat gelen imamlar da cami lojmanı olmadığı için geri gittikleri Çerçili camisinde cemaat namazları kendi imkanlarıyla kıldırmaya çalışıyor. Köy halkı cami için çalışmalar bekliyor.
Cumayı'da Cenaze Namazını'da Köylü Kıldırıyor

Cuma namazı için köyün dışında bulunan 5 km uzaklıkta ki köy camisine gitmek zorunda kalan köy halkı ise bizim günahlarımızı kim çekecek şeklinde konuştu. Diğer taraflardan gelen teklif ise camiyi yıkıp lojmanla birlikte yapalım şeklinde tavsiyelerde bulundular ama köy halkı lojmanı bile yapmadılar camiyi mi? yapacaklar en azından cenaze ve Cuma namazını köy halkı kıldırıyor cami olmasa ne yapardık şeklinde konuştular.

Muhtardan sonra açıklama yapan ilçe müftüsü Ramazan Dolu;

"Öncelikle camilerimizde bir imamın bulunması için bu camiyi ve bu mahalleyi bir imamın talep etmesi gerekiyor. Böyle lojmanların olmadığı yerlerde, kiralık evde bulunuyor. Ev de olmayınca imamlar talep etmiyor. İmamlar, 'ben oraya atandığımda nerede kalacağım. Kiralık ev yok. İmamın da 24 saat cami çevresinde olması gerekiyor. Böyle olunca da imamlar başka yerleri tercih ediyorlar. Bu nedenle o mahallemiz uzun zamandır imamsız. Tabi lojmanın da olmamasında bir takım sebepler var.
Bu mahallemizin sakinlerinin maddi imkanları kısıtlı. Lojmanın ayrıca bir camin yanında yada yakınında olması gerekiyor. Bu mahalle cami lojmanı yapımı için birkaç kez girişimde bulunduk. Hatta yer tespiti yaptık.

banner178
Eski lojmanın yeri de yeterli değildi, bu nedenle daha geniş uygun bir yer aradık.
Milli Eğitim Müdürlüğü'nün mahallede bulunan eski bir okulu tespit etti. Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yaptığımız istişarede, bulunduk.
Lojman yapımı için gerekli 'olur'u aldık. Ancak ne mahalle muhtarı, ne de mahalleli, bu işi takip etmedi. Bu konuda ne muhtar nede mahalleli bize yardımcı olacak her hangi bir girişimde bulunmadı. Özellikle muhtar bu konuda fazla istekli durmadı. Bize gelip imam ve lojman sıkıntıları ile ilgili gayretini ortaya koymalıdırlar.
Muhtarla doğru dürüst tanışmış bile değiliz. Ama bizim gayretimiz Çerçili köyüne bir lojman yaptırmak ve imam atamak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Mahallemiz cemaat ile camide namaz kılmayı unuttu

İmamlık bilgisi olan cemaatin cuma ve cenaze namazı kıldırdığı öğrenilen camide imam ve müezzinlik bilgisi olmasaydı nasıl Cuma namazı kılardık bunun sorumlusu kim şeklinde konuşuldu. 

TÜM HABERLERİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Dini Gerçek Haber

banner179
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 1 yıl Önce

öyle bi köye imam hak değil özellikle doğuda görev yapan biri olarak lojmana yapılan yardım 0 öyle köye imam hak değil kusura bakmasın kimse...

Şahset
Şahset - 1 yıl Önce

Bunlara müstahak arkadaş lar gitmeyin biraz burunları bir sürtsün bir lojman yapamıyorlarsa imamda istemesinler

Kazım
Kazım - 1 yıl Önce

Her şeyi devlet mi yapacak.muhtar biraz gayretli olsa o lojman bi şekilde yapılır.muhtarı müftü bile görmemiş şuna bak.bide günahımızı kim çekecek demişler müftü çeker artık.seçtiğiniz muhtar çekecek.

Nihat ağır
Nihat ağır - 1 yıl Önce

Ben seve seve gelirim yeterki bize görev versinler Cami olsun da kaç senedir neler çekiyoruz yetkililere sesleniyorum

Mustafa
Mustafa - 1 yıl Önce

Bn gelirim imam odasinda yatarim ama duzlise +on lisans mezunu olunca mulakata bile giremedik

Mehmet ali
Mehmet ali - 1 yıl Önce

Atanan imama bi söyleyin cumadan cumaya gel kafi imamalar sıraya girerler.alıntı

SIRADAKİ HABER