Müftü Hakkında çıkan haberleri Yalanladı

Sarıyer Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu, makamında bir medya toplantısı tertip ederek ile ilgili ortaya atılan iddialara...

Müftü Hakkında çıkan haberleri Yalanladı

Sarıyer Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu, makamında bir medya toplantısı tertip ederek ile ilgili ortaya atılan iddialara cevap verdi. Sarıyer Gazetesi’nin konuk edildiği medya toplantısında Müftü Oğuzhan Kadıoğlu, 1 senedir görev yaptığı Sarıyer’de daha ilk seneden böyle bir muameleye maruz kalmasının kendisini üzdüğünü söyledi. Bir takım medya yayın guruplarının çıkan ve Maden’deki bir derneğin başkanı tarafından ortaya atılan iddialara reaksiyon gösteren Kadıoğlu; “Bizim tüm çalışmamız resmi makamların bilgisi dahilinde yapılır. Bizimle ilgili yazılanların ve ortaya atılan iddiaların hiçbirisi doğru değildir. Öyle ki geçmişi 20 yıl geriye uzanan bir konunun muhatabı biz değiliz. İlgililer hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’a suç duyurusunda bulunduk. Yargıya inanıyoruz ve haklı olduğumuz ispatlanacaktır” dedi. Müftü Kadıoğlu, basın toplantısında kimi doküman ve resimleri da paylaşarak 20 yıldır bitiremeyen Maden’deki caminin kira gelirleri olduğuna dikkat çekti.


İşte Sarıyer Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu’nun bizzat okuduğu o medya izahı;

SARIYER MEDYA BİLGİLENDİRİLMESİ
Maden Mahallesi Kilyos Caddesi Kuğu Sokak No: 13 Sarıyer/İSTANBUL adresinde bulunan ve mülkiyeti hazineye ait Boğazkent Fatih Sultan Mehmet Camii’nde, kaçak ve izinsiz yapılan-şikayetlere neden olan- duvarın yıktırılması sonucu Sarıyer Çayeli Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Nuh KUMUŞ’un basın yoluyla hakaret ederek şahsımı ve kurumumu karalaması ile ilgili, bir yerel gazetede yayınlanan haberler için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Sarıyer Çayeli Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Nuh KUMUŞ’un iftiraları ile yerel gazetede asılsız ve iftira nitelikli haberler yayınlanmıştır.

Şöyle ki ;

-1. Söz konusu gazetenin 2018 yılı Şubat ayı 63. baskısında çıkan“Bir (1) yıl önce Fethiye ilçesinde görev yaparken eşi ile beraber FETÖ’den gözaltına alınan ve hakkında soruşturma açılan Sarıyer Müftüsü Oğuzhan KADIOĞLU hakkında skandal gelişmeler ardı ardına patladı” haberi;

İddia edilen haberde İlçe Müftüsü Oğuzhan KADIOĞLU’nun FETÖ’den göz altına alınma vegörevden uzaklaştırma haberi iftira ve asılsızdır. FETÖ/ PDY ile ilgili savcılık , mahkeme yada emniyete çağrılmadım bile. Buna ilişkin görev yaptığım Muğla/Fethiye’de vaki asılsız iftiralar ve iddialar üzerine yapılan İdari tahkikat ile masumiyetim tescil edilmiştir.


-2. Gazetenin 2018 yılı Şubat ayı 63. baskısında çıkan“Kur’an kursu binasını yıktırdı. Kur’an kursu binasının bir bölümü, Kaymakamlık emriyle Sarıyer Belediyesi’ne bağlı zabıta memurları tarafından yıkılıyor. Araya giren mahalle halkı tarafından binanın tamamı yıkılmaktan kurtuluyor” haberi;

Adı geçen yerde 2015 yılında ihtiyaç odaklı “D” sınıfı Kur’an kursu Müftülük tarafından açılarak eğitim-öğretime devam etmektedir. Kur’an kursu binası yıktırılması asılsız olup, yıkılan duvar caminin İmam-Hatip ve Müezzin Kayyımının oturduğu lojmanların giriş-çıkışını kapatarak yaşam alanlarını kısıtlamasına sebebiyet veren kaçak ve izinsiz yapılan duvar olduğundan CİMER/BİMER’e yapılan şikayetler üzerine ilgili kurumlara yazılarak ilgili kurum tarafından yıkılmıştır. Önceki müftü Arif CEVLEK zamanında da Sarıyer Çayeli Kültür ve Yardımlaşma Derneği başkanı Nuh KUMUŞ tarafından caminin yanında bulunan park alanına tecavüzde bulunarak aynı şekilde kaçak duvar yaptırdığı ve ilgili kurum tarafından yıkıldığı,Dernek önceki müftüyü sorumlu tutarak hakaret ve tehdit ettiği konusu dava da İstanbul adliyesinde devam etmektedir.Ayrıca yatılı Kur’an kursu yapılacaksa Diyanet İşleri Başkanlığının bu konuda mevzuatı İnternet üzerinden kolayca ulaşılabilmektedir. Kaldı ki Boğazkent Fatih Sultan Mehmet Camii Sarıyer Müftülüğüne tahsislidir.Yatılı Kuran Kursu yapılacaksa Müftülüğün uygun görüşü alınarak mevzuata uygun yaptırılacaktır.


-4. Yerel gazetenin 2018 yılı Şubat ayı 63. baskısında çıkan“Sarıyer Çayeli Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Nuh KUMUŞ’un açıklamaları ve gündemi sarsacak iddiaları çok ses getirecek”haberi;

Boğazkent FSM Camii Sarıyer Müftülüğünce ilçemiz ve İstanbul genelinde düzenlenen yardım kampanyaları ve hayırsever vatandaşların bağışları ile yaptırılmıştır. Sarıyer Çayeli Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin Boğazkent FSM Camii yapımında katkıları olmuştur. Boğazkent FSM Camii 1998 yılında Müftülük tarafından beraatı verilerek ibadete resmi olarak açılmıştır.SarıyerÇayeli Kültür ve Yardımlaşma Derneği bir yöre derneğidir. Cami ile hiçbir ilgisi yoktur. Sarıyer Çayeli Kültür ve Yardımlaşma Derneğine ilgili mevzuat çerçevesinde 01.01.2007 tarihinden itibaren Boğazkent FSM Camii ve müştemilatlarında herhangi bir tasarrufta bulunma yetkisinin olmadığını dönemin Kaymakamı Mehmet ERSOY tarafından Kaymakamlık makamınca tebliğ edilerek bildirilmiştir.Bu tarihten itibaren adı geçen dernek Boğazkent Fatih Sultan Mehmet Camiinde yetkisizdir.

-5. Gazetenin 2018 yılı Şubat ayı 63. baskısında çıkan“Oğuzhan KADIOĞLU Müftülük binasını ev yaptı. Sarıyer Müftülük binası bilindiği üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesinden tahsis edilmişti. Tahsis edilen bu binanın üst katını Sarıyer Müftüsü Oğuzhan KADOĞLU tabiri caizse gasp ederek kendine bir lojman yaratmıştır” haberi;
Müftülük Binası daha önce Sarıyer Kaymakamlık binası olarak kullanılırken, Sarıyer Kaymakamlığının başka bir binaya taşınması ile Sarıyer Müftülüğüne geçici olarak kullanımına verilmiştir.Yıllarca Kaymakamların oturduğu lojmanda müftülüğe verildikten sonrada müftüler tarafından lojman olarak kullanılmıştır. Sarıyer İlçe Müftüsü Oğuzhan KADIOĞLU lojman olarak yeni bir yer oluşturmamıştır.

-6. Söz konusu yerel gazetenin 2018 yılı Şubat ayı 63. baskısında çıkan“Usulsüz yapıların üstünü örtüyor. Devletin, Milletin paraları kan emicilere peşkeş çekiliyor. Müftü Kadıoğlu, kendisi gibi tüm usulsüz işlere göz yumuyor”haberi;


Yukarıdaki iddialara konu olan lojmanlar Vakıflar ile Hz. Ebubekir Camii ve Fakir Gençleri Koruma Derneği’ne aittir. İlçe Müftülüğü sorumluluğunda değildir. Basında çıkan haberler üzerine vakıf ve dernek ile gerekli işlemler devam etmektedir. Ancak kamuda görevli kişiler hakkında “kan emiciler” ifadesini bir dernek başkanının kullanması olaya bakış açısından ibret vericidir.

-7. Gazetenin 2018 yılı Şubat ayı 63. baskısında çıkan“Müftü Kadıoğlu’nun sinsi planları var. Sarıyer’de göreve başlayalı kısa zaman olmasına rağmen kendisi ile ilgili olumsuz bir çok konuya şahit olduk” haberi;

Bu cümle ile kamuoyunda “Bilinmeyen bir şeyler varmış gibi” olumsuz algı oluşturmaktadır. Konuyla ilgili bildikleri var ise açıklamaları gerekmektedir.

-8. Gazetenin 2018 yılı Şubat ayı 63. baskısında çıkan“25 Ocak 2018 tarihinde Cumhuriyet Mahallesi Merkez Camii konferans salonunda yapılan ilçe müftülüğü personel toplantısında iddiaya göre bu toplantıda Sarıyer Müftüsü Oğuzhan KADIOĞLU’nun konuşmaları imaların büyük tepkisine neden olduğu toplantı esnasında bahsi geçen bir konu üzerine müftü Oğuzhan KADIOĞLU’nun Karadenizlilere hakaret ettiği” haberi;


Karadenizlilere hakaret ettiğiiddiası ile ilgili haberde geçen böyle bir cümle kesinlikle kullanılmamıştır iddia asılsızdır, haber iddia diyerek başlamış, ancak gerçekmiş gibi hikaye edilmiştir. Aylık toplantıda din görevlisi cemaat ilişkisi ve vaaz dili konusu işlenirken kurulan cümleler haberde provake edilmiştir. Bununla birlikte haberde hikaye edildiği gibi İmamlar ile Müftü arasında hiçbir tartışma vb hiçbir olay olmamıştır.

Sarıyer Çayeli Kültür ve Dayanışma Derneği ve yönetiminin Müftülük ile ilgili yaşadığı sorunlar bu günün sorunu değildir.1998 yılında Boğazkent FSM Cami beraatının verilerek ibadete açılması ile resmiyet kazanmıştır. O günden itibaren dernek ile müftülük problemler yaşamaktadır. Bu güne kadar defalarca mahkemeye müracaatlar gerçekleşmiş, idari soruşturmalar olmuş ve cezalar uygulanmıştır. 20 yıldır bitirilmeyen caminin bitirilmesi, tartışmaların sona ermesi, cami ve müştemilatlarının yasal çerçevede kullanılması ve yönetilmesi gerekmektedir.
Basında çıkan bu haberler müftü ve müftülüğü çalıştırmamaya ve yıpratmaya yönelik olup asılsız ve iftiralardan ibaret olduğunu mahkeme yolu ile ispat edeceğim. Şahsım ve kurumumu karalamasına asla hiç kimseye izin vermeyeceğim. Bu konular ile bilgilendirmem gereken amirlerimi bilgilendirdim. Adli ve idari tahkikatlar başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Oğuzhan KADIOĞLU / Sarıyer Müftüsü

SARIYER MÜFTÜSÜ OĞUZHAN KADIOĞLU’NUN BASINA DAĞITTIĞI BELGE VE FOTOĞRAFLAR

Sarıyer Gazetesi

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER