‘Karşı çıkmazsak FETÖ, DEAŞ oluşabiliyor

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, cemaat ve tarikatlardan gelebilecek baskılara boyun eğmeyeceklerini söyledi.

dinigercekhaber.com
‘Karşı çıkmazsak FETÖ, DEAŞ oluşabiliyor

Prof. Dr. Ali Erbaş, cemaat ve tarikatlardan gelebilecek baskılara boyun eğmeyeceğiz..!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kamuoyunda tepki çeken fetvaları veren tarikat ve cemaatlere karşı harekete geçmeye çağırdığı Diyanet bir dizi yenilik ve bilgilendirme seferberliğine hazırlanıyor. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, cemaat ve tarikatlardan gelebilecek baskılara boyun eğmeyeceklerini söyledi.


Diyanet’e öncelikle yedi kadın daire başkanı atanırken, her ile bir kadın müftü yardımcısı ve kadın müfettişlerin atanması yolda.


Erdoğan  ‘hoca‘ olarak bilinen bazı isimlerin son dönemde ‘kadınlara yönelik şiddet’i meşrulaştıran açıklamalarına tepki göstermiş ve Diyanet ve üniversitelerin ilahiyat kürsülerini halkın doğru bilgilendirilmesi adına devreye girmeye çağırmıştı.

banner178
Diyanet’ten sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş ve Diyanet’in kasım ayında atanan ilk kadın başkan yardımcısı Huriye Martı dün gazetecilerin Ankara temsilcileriyle bir araya gelerek yol haritalarını anlattı.

‘Yedi kadın daire başkanı’


Milliyet Ankara Temsilcisi Serpil Çevikcan bugünkü yazısında toplantıda Bozdağ’ın anlattıklarını aktardı. Buna göre yeni dönemde Diyanet, kadınlar konusuna daha görünür ve daha ayrıcalıklı bir yer verecek. Kadınlarla ilgili çalışmalar Huriye Martı  koordinatörlüğünde yapılacak. Bozdağ’ın deyimiyle ‘kadının İslam’daki şerefli yeri’ kitaplar, televizyon, radyo programları, seminerler, paneller aracılığıyla anlatılacak.

“Diyanet’te kadınların istihdamı konusunda ve yetki ve sorumluluğun da artırılması konusunda bir çalışma var” diyen Bozdağ ayrıca şu bilgileri verdi: Diyanet’te yedi daireye kadın başkan atandı. Ayrıca bütün illere en az bir müftü yardımcısı atanacak. Kadın murakıplar ve kadın Diyanet müfettişleri sırada. Halihazırda 50 kadın murakıplar alındı. Bunlar bir süre sonra müfettişliğe geçecek.

‘Karşı çıkmazsak FETÖ, DEAŞ oluşabiliyor


Diyanet İşleri Başkanı Erbaş da Diyanet’in doğru bilgiyi topluma yaymak için daha iyi çalışması gerektiğini belirterek şunları söyledi: “İmam ve vaizlerimizi nitelikli bir şekilde yetiştirirsek doğru dini bilgi oralarda yayılır ve yanlışlıklardan toplumumuzu engellemiş olur. 23 Mart’ta Malatya’da bir araya geleceğiz (ilahiyat akademisyenleriyle yapılacak toplantıdan söz ediyor). Tarikat ve cemaatler düşüncelerini yaygınlaştırmak isterler. Bunları ikiye ayırmak lazım. İyi niyetli olanlar, Kuran ve sünnetle hareket edenleri değerli buluruz. Çizgiden sapanlar, yanlış bilgi veren, kim olursa olsun Diyanet İşleri Başkanlığı olarak karşı çıkmamız gerekiyor. Karşı çıkmadığımız zaman FETÖ gibi DEAŞ gibi terör örgütü oluşabiliyor. Baskı yapsalar da buna boyun eğecek değiliz.”

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2018, 19:13
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER