Kadın Vaize Sayısı Artırılmalı

34. İl Müftüleri İstişare Toplantısı”na katılan Başbakan Binali Yıldırım...

Kadın Vaize Sayısı Artırılmalı

“34. İl Müftüleri İstişare Toplantısı”na katılan Başbakan Binali Yıldırım, “Madem nüfusumuzun yarısı kadın yarısı erkek, kadın vaize sayısının yeterli olmadığını da söylemek istiyorum” dedi.


“34. İl Müftüleri İstişare Toplantısı”na katılan Başbakan Binali Yıldırım, “Kadın vaizelerimizin, teşkilat içerisinde çok daha etkin yer almasında büyük fayda var” dedi.
Yıldırım, 2002'de 74 bin civarında olan Diyanet İşleri Başkanlığı personel sayısının bir buçuk kat arttığını ve bugün 117 bin seviyesine çıktığını belirterek, 23 bin 177 geçici personel de dahil olursa bu sayının daha fazla olacağını söyledi.Türkiye'de 2002'de 78 vaizenin olduğunu anımsatan Başbakan Yıldırım, bugün ise 850'nin üzerinde vaizenin görev aldığını belirtti.

banner178
Kadınların dinin öğretilmesinde daha aktif görev almasının çok büyük bir aşama ifade ettiğini aktaran Yıldırım, "Bugün Diyanet tarihinde ilk defa bir kadın başkan yardımcımız var.
Kendisini de tebrik ediyorum.

Bu önemli bir rakam, 11 kat artıştan bahsediyoruz. Madem nüfusumuzun yarısı kadın yarısı erkek, kadın vaize sayısının yeterli olmadığını da söylemek istiyorum. Kadın vaizelerimizin çok daha etkin, teşkilat içerisinde yer almasında büyük fayda var." diye konuştu.

Yıldırım, Avrupa, Asya, Amerika, Avustralya, Balkanlar hatta Japonya'ya kadar dünyanın her köşesindeki camilerde bin 850 Diyanet personelinin hizmet verdiğini belirterek, gurbetteki vatandaşların manevi ve milli duygularını muhafaza etmeleri ve kendi aralarındaki dayanışmaları güçlü tutması için de Diyanet teşkilatının önemli işler yaptığını anlattı.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2018, 13:43
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER