İş kur İmamlarına İşsizlik maaşı ...!

Diyanet İşleri Başkanlığı ' nın iş kur aracılığıyla almış olduğu 4995 iş kur imam'na işsizlik maaşı...

İş kur İmamlarına İşsizlik maaşı ...!

Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 yılında 4995 kişiyi  İş kur aracılıyla İmam Hatip olarak boş münhal kadrolara yerleştirdi.Bir kısmını önce bir kısmınıda 06.03.2018 salı günü ihtibariyle  görevlerine son verildi.Diyanet bünyesinde çalışan iş kur imamları şuan ihtibari ile bulunmamaktadır.Dini gerçek haber olarak araştırdık ve şartları tutan iş kur imamlarının işsizlik maaşından yararlana bilmektedir.

İşsizlik maaşı, bir süre çalışan ve işsiz kalan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi adına devlet tarafından ödenen bir ücrettir. Peki, gereken koşullara sahip olanların alabildiği işsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? İşsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşına başvuru için gereken şartlar nelerdir? 2018 yılı işsizlik maaşı ne kadar?İşte haberimizin detayı ;

İŞSİZLİK MAAŞI NASIL ALINIR?

İşsizlik maaşı almak isteyen işsiz kalmış bir vatandaşın, belli bir süre sigortalı olarak çalışmış olması ve belirtilen zaman içerisinde de iş akdinin sona erdiğini belirterek işsizlik maaşına başvurması gerekir.

İşsizlik maaşı düzenlemesine göre işsizlik maaşı almak isteyen kişinin; 

  • Son 120 gün içerisinde prim ödemiş ve son 3 senede 600 gün işsizlik prim yatırmış olması gerekmektedir.Yani bu maddeyi biraz açmak gerekirse son 3 sene içinde 600 gün sigortalı bir işte çalışıyor olmak ve daha sonra işkur imamlığına başvurup görevini tamamlamış olmak gerekiyor. 
  • İşsizlik maaşı almak isteyen kişi, işsiz kaldıktan sonraki 30 gün içinde başvuruda bulunması gerekir. 30 gün içinde başvurmayanlar bu hakkı kaçırırlar. 
  • Başvurular en yakın İŞKUR birimine kayıt olup gittiği İŞKUR merkezinden ya da online olarak www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. 
  • e- Devlet üzerinden de başvuru talebi iletilebilir. 

Maaş sınırları geçerli asgari ücret göz önüne alınarak yapılıyor ve en düşüğü brüt asgari ücretin yüzde 40’ı en yükseği ise yüzde 80’i kadar oluyor.

İŞSİZLİK MAAŞINA BAŞVURU ŞARTI NEDİR?

İşsizlik maaşına başvuru şartları kanun ile belirlenmiştir. Kanuna göre işsizlik maaşı almak isteyen vatandaşlar;

1 – Çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,

2 – Son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanla, iş sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapmaları koşuluyla maaş başvurusunda bulunabilirler.

banner178
2018 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR, NASIL HESAPLANIR?

2018 yılı asgari ücretteki artışla beraber damga vergisi kesilmiş olarak en düşük işsizlik maaşı 705 lira 60 kuruştan 805 lira 44 kuruşa, en yüksek işsizlik maaşı da bin 411 lira 20 kuruştan bin 610 lira 88 kuruşa çıktı. İşsizlik maaşı alması uygun görülen kişiler her ayın beşinde ücretlerini alıyorlar. 

İşsizlik maaşı süresi gibi alınacak maaşın belirlenmesinde de sigorta primleri belirleyici oluyor. İşsizlik maaşı hesaplaması, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olarak yapılıyor. Hesaplanan ödenek miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçmiyor.

İşsizlik sigortasına başvuru

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik sigortası başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır.

İşsizlik ödeneğinin süresi

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

  •  600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
  •  900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

süre ile işsizlik ödeneği (kanunda yer alan diğer şartları taşınması kaydıyla) verilmektedir.

DİNİ GERÇEK HABER / ÖZEL
 

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2018, 15:08
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER