Diyanet Tarafından Ezan Çalıştayı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İstanbul Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi'nde "Ezan Çalıştayı" gerçekleştirildi.

Diyanet Tarafından Ezan Çalıştayı

Diyanet İşleri Başkanlığı tafarından devam edilen din hizmetlerinin en önemli bir parçası olan ezan okumanın usulüne uygun ve güzel bir seda ile okunması, din görevlilerinin ezanı güzel okuma yeterliklerinin artırılması için camilerde ses cihazı ve kullanımından kaynaklı sorunları görüşmek amacıyla 21-22 Ocak 2017 tarihlerinde, İstanbul Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi'nde "Ezan Çalıştayı" gerçekleştirildi.Toplamda Yedi oturum halinde gerçekleştirilen çalıştayda aşağıdaki konu başlıkları ele alındı:

1-2018 Yılı Diyanet Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) ne zaman?


2-Ezanda Sesi Kullanma Teknikleri, Lafız ve Ses Uyumu


3-Ezan Okunurken İcra Edilecek Makamlar ve Ezanın Süresi


4-Şan Eğitimi (Ses ve Nefes Eğitimi)


5-Cami Mimarisi, Ses ve Akustik


6-Mikrofon Kullanım Teknikleri


7-Ezan ve Sala Hizmetlerinde Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri


8-Camilerde Ses Cihazı ve Kullanımından Kaynaklanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri

BİR ÇOK DİYANET PERSONELİ KATILDI

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünal'ın açılış konuşması ile başlayan çalıştaya Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, Cami Hizmetleri Daire Başkanı Selahaddin Çelebi, Hizmet İçi Eğitim ve Rehberlik Daire Başkanı Kadir Dinç, Prof. Dr. A. Hakkı Turabi, Dr. Fatih Koca, Amir Ateş, Mehmet Kemiksiz, Ahmet Şahin, Habil Öndeş, Mimar Hilmi Şenalp Hattat Hüseyin Kutlu ile İstanbul ve çevre illerden il müftüleri, İstanbul'da görev yapan bazı ilçe müftüleri ve müezzin kayyımlar katıldı.


Çalıştay sorunlar ve çözüm önerilerinin ele alındığı değerlendirme oturumuyla sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2018, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER