Diyanet 81 İl 957 İlçe Müftülüğüne talimat verildi. Gençlere tek tek ulaşılacak…

Diyanet'ten Gençlik Seferberliği "Tek Tek Ulaşılacak"

Diyanet 81 İl 957 İlçe  Müftülüğüne talimat verildi.  Gençlere tek tek  ulaşılacak…


Öncelik Ahlak ve Maneviyat

81 İl 957 İlçe Müftülüğüne talimat verildi. Gençlere tek tek ulaşılacak…

Diyanet İşleri Başkanlığı gençliğe yönelik çalışmalarını arttırdı. Daha önce her ile bir gençlik koordinatörü görevlendiren Diyanet, şimdi de koordinatörlerin gençler için yapacağı çalışmaların detaylarını belirleyen bir yönerge yayınladı.  

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce Tüm il ve ilçe müftülüklerine gönderilen yönergede gençlerin; bilgi, ahlak, erdem, estetik, ruh güzelliği ve merhamet duygusuyla yetişmelerine katkı sağlamak amacıyla üniversiteli, liseli ve çalışan gençler için yapılacak çalışmaların yol haritası belirlendi.

Gençlerin kitap okuma ve analiz yetenekleri geliştirilecek

Gençlik Koordinatörlerinin çalışma alanları, görev ve sorumluluklarının belirlendiği yönergeye göre, Gençlere yönelik okuma programları, ahlak ve değerler eğitimi, genç girişimcilik ve sosyal sorumluluk faaliyetleri düzenlenecek. Çalışan gençlere yönelik özel programlar yapılacak. Gençlere okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla okuma grupları oluşturulacak. Gençlerin kitap okuma ve analiz yeteneklerini geliştirilecek. Gençlerin sosyal sorumluluk projelerinde yer alması amacıyla fidan dikme, su kaynaklarının korunması, atık pil, atık kağıt, temizlik, israfı önleme gibi sosyal hayat yönelik kampanyalar düzenlenecek.

Gençlik sohbetleri

banner178
Gençlerle birebir iletişimin hedefleyen gençlik sohbetleri düzenlenecek. Sohbetler, gençlerin durumuna; ihtiyaç ve beklentilerine göre planlanacak. Gençler, planlanan sohbetlerle iletişimi güçlü, alanında yetkin kişilerle buluşturulacak. Sohbetlerde gençlerin aktif olmasına, konuşulanları yorumlayıp tahlil edebilmesine imkân verilecek. Sade, cesaret ve güven verici bir dil kullanılacak.

Köylerdeki gençlere de ulaşılacak

Bütün gençleri kapsayacak şekilde hazırlanan yönerge ile kırsalda ikamet eden ve çalışma hayatının içinde olan gençleri de kapsayacak çalışma alanları da belirlendi. Yönergede, mahallelerde ve köyde yürütülecek gençlik çalışmaları, Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezi / okuma salonu veya cami merkezli olarak ele alındı. Camilerin uygun bölümleri gençlerin namaz vakitleri dışında da bir araya gelebilecek ve gençlik çalışması yürütülebilecek şekilde düzenlenebilecek.


Diyanet'e Attıkları İftira Bu Defa Tutmadı!
Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezleri

Gençler için bir cazibe merkezi olacak, çok yönlü işlevsel Gençlik Merkezleri ve Okuma Salonları oluşturulacak. Gençlik Merkezlerinde ve Okuma Salonlarında öğrencilerine yönelik Başkanlıkça hazırlanacak özel müfredatlar ve üniversite akademi programları uygulanacak. Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezlerinin gençlerin ders ve sohbet saatleri dışında da uğrayabilecekler.

Okullarda yürütülecek gençlik hizmetleri

Üniversite, lise ve ortaokul düzeyinde gerçekleştirilecek gençlik çalışmalarının detaylarının belirlendiği yönergeye göre Gençlik Koordinatörleri, okul idarecileri ve öğretmenler ile etkin bir işbirliği halinde yürütülecek. Okullar periyodik aralıklarla ziyaret edilecek. Okullarda düzenli ve sistematik programlar aracılığıyla gençlerle iletişime geçilecek. Gençler okullarda gönüllü olarak Diyanet çalışmalarını koordine edebilecek, temsilci olabilecek.

Kurumlar arası işbirliği

Kurumlar ve birimler arası işbirliğinin de ele alındığı yönergede, öğrenci yurtları, gençlik merkezleri ve gençlik kamplarında, il ve ilçelerde kredi yurtlar kurumu il müdürlükleri, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl/ilçe müdürlükleri ve Milli Eğitim Müdürlükleri ile ortak çalışmaları yürütüleceği belirtildi. Bağımlılıktan kurtulmak isteyen gençlere yönelik hizmetlerde, Başkanlık bağımlılıkla mücadele hizmetleri kapsamında görevlendirilen Bağımlılıkla Mücadele Koordinatörleri ile işbirliği içerisinde çalışılacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2018, 00:04
banner179
YORUM EKLE
YORUMLAR
hocam
hocam - 1 yıl Önce

hocam hep kadın üzerinden çalışma var birazda bay üzerinden çalışma olsun iş güç yok en azından ilce Müftülük lerde biraz görev alalım kadın alir cantayi saat 08;00 evden cikar akşam 07:00 eve gelir hani yemek hani çocuk bakımı evlat Yetiştirme kadın para kazansın olmaz

SIRADAKİ HABER