Din adamı veya din görevlisi bambaşka insandır

Dindar olarak yaşamak, devrinin ve cemiyetinin dışında yaşamak değildir. Dinin gayesi, insanın yaradılışının dışında aranmamalıdır. Bu gaye, insanı sadece gerçek saadete kavuşturmaktır.

Din adamı veya din görevlisi bambaşka insandır

Halkın her günkü hayat mücadelesi içinde madde hırslarıyla bulanan varlığına ruh aşısı yapmak, büyük ruhları ise maddenin dünyasından ruhun dünyasına yükseltmektir. İnsanların arasında din görevlisi olarak yaşayanların bu görevi, halkı her yerde madde batağından çekip çıkararak onu Allah’a götüren yolda yaşatmak, hayat mücadelesini bu yolun yakınlarında yaptırmak için gayret ve kuvvet harcamaktan başka bir şey olamaz.

DİYANET İLE İLGİLİ HABERLERE ANINDA ERİŞMEK İÇİN MOBİL UYGULAMIZI İNDİREBİLİRSİNİZ . TIKLA & İNDİR

Fertleri ve müesseseleri bu ilahi bölgeye doğru itmek, sürüklemek için harcanacak pek çok gayretlerle fedakârlıklara ihtiyaç vardır. Yoksa güzel, nazenin seslerle teganni yapmak, canhıraş feryatlarla dualar okumak, hatta iyi ahlakın kaidelerini hurafe ve hikâyelerle süsleyip masallar hâlinde sadece anlatmak din görevi sayılmamalıdır. Hele hürmet namına övücü kelimelerin halka sıralanan dizileriyle insanı ürpertip kendinden geçirtici ihtişamlı, ahenkli telaffuzların din ile, dinî ruhtaki samimiyet ile hiçbir alakası yoktur. Mabetteki merasimler, alışkanlık olmuş taşkınlıklar ve hislere hitap eden sağırlaştırıcı silahlar dinî hayatın dışında kalırlar. Namaz kılan da kıldıran da birdir. Din adamı veya din görevlisi bunlardan bambaşka insandır.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2018, 22:41
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER